• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Fransa Ülke Bilgisi, Dünyanın en güzel ülkelerinden

ÜLKE KÜNYESİ

AdıFransız Cumhuriyeti
BaşkentParis
CumhurbaşkanıEmmanuel Macron
BaşbakanGabriel Attal
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliÜniter Devlet
Yüzölçümü640.679 km²
Nüfus66,99 milyon (2019)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+33
İnternet.fr

Fransa Ülke Bilgisi, Fransa gezi rehberi ve Fransa vize işlemleri ...

Fransa (Fransızca: France, ya da resmî adıyla Fransız Cumhuriyeti (Fransızca: République française/ʁepyblik fʁɑ̃sɛz/), ana kara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen (Fransızca: L'Héxagone, okunuşu: "l'e-gza-gon") olarak adlandırırlar. Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. İş gezileri için gelenler dâhil, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir. Başkent Paris, yüzölçümü 640,679 km2'dir.

Fransa, Avrupa’nın en gelişmiş, bunun yanında en köklü tarihe ve yerleşmiş kültüre sahip ülkelerinden biridir. Fransa’nın Avrupa ve dünya tarihindeki önemini ve bir kültür olarak etkisini her kilometre taşı ile anlatmak sanırız oldukça uzun ve zahmetli bir işe kalkışmak olurdu. Ortaçağ’dan Rönesans’a, İmparatorluk döneminden dünyanın uzak köşelerindeki sayısız koloniye, Fransız Devrimi’nden İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisine, Fransız - Kızılderili Savaşı’ndan 2. Dünya Savaşı’ndaki rolüne kadar Fransa dünya tarihinde yadsınamaz bir öneme sahiptir. Fransa, diğer ülkeleri kuruluş felsefelerinden anayasalarına, kültürlerinden eğitim anlayışlarına kadar birçok alanda yoğun olarak etkilemiştir. Ayrıca, medeniyet olarak gelişmişlik düzeyi, yetiştirdiği yazar, filozof, sanatçı ve bilim insanları Fransa’nın eğitim alanındaki yetkinliğini ortaya koymaktadır.

Fransa ülke bilgisi ve vize bilgisi; Schengen sahasına dâhil AB ülkelerinde ve İsviçre’de yasal ikamet izni bulunan vatandaşlarımızın Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde veya transit geçişlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

Fransa ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Aşıklar şehri Fransa’ya bir seyahat planlıyorsanız, listemizde Fransa’da görülmesi gereken 10 yeri mutlaka inceleyiniz. Fransa’nın güzel şaraplarından içmeyi de ihmal etmeyin. Tüm dünya’da Paris’in hatta Fransa’nın sembolü olan bu demir kuleyi görmelisiniz. Fazla bilgi için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. Fransa turları hakkında bilgi sorunuz.

Fransa ülke ve Türkiye ilişkileri; Türk - Fransız diplomatik ilişkilerinin tarihi 1483 yılına dayanıyor. Sultan II. Beyazıd, anılan tarihte, Fransa’da tutulan kardeşi Cem Sultan hakkında bilgi almak üzere XI. Louis’ye Limni adasından Yunan kökenli bir Elçi göndermiştir. Osmanlı İmparatorluğu nezdinde ilk Fransız Büyükelçisi Jean de la Forest 1535'te göreve başlamıştır.

Fransa Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Fransa vize işlemleri danışmanınız.