• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Gabon Ülke Bilgisi, Gabon’u kolay vize ile Keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGabon Cumhuriyeti
BaşkentLibreville
Devlet BaşkanıAli Bongo Ondimba
BaşbakanJulien Nkoghe Bekale
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemi
Yüzölçümü267.667 km²
Nüfus2,119 milyon (2018)
Para BirimiOrta Afrika CFA frangı
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+241
İnternet.ga

Gabon ülke bilgisi, Gabon gezi rehberi, Gabon vize işlemleri ...

Gabon ya da resmî adıyla Gabon Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Kamerun, kuzeybatıda Ekvator Ginesi ile güney ve doğuda ise Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin batı bölümünde sınırı ise Gine Körfezi'ni de içine alacak şekilde Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan ülkenin başkenti ise Libreville'dir.

Ülkenin ismi Portekizce bir kelime olan gabão (Türkçe: Şapka) kelimesinden gelmektedir. Bu bölgelere ilk defa gelen Portekizli denizciler gördükleri ilk nehir olan Mbe nehrinin şekli itibarıyla bu bölgeye verdikleri bu isim yıllar içerisinde tüm ülke için kullanılmıştır.

Ülkede temiz su kaynaklarına ulaşabilen nüfusun oranı genel Afrika ortalamasına göre yüksek düzeyde olup, 2012 tahmini verilerine göre nüfusun %92,2'si temiz kaynaklardan su temin edebilmektedir. Tam teçhizatlı sağlık hizmetlerinden yararlanma oranının düşük olduğu ülkede, nüfusun %41,4'ü bu yönde bir hizmet alabilirken, %58,6'sı ilkel şartlarda sağlık hizmeti alabilmektedir. Ülke içerisinde ishal, hepatit, tifo, sıtma, humma ve kuduz çok sık görülen hastalıklar arasındadır. AIDS, Afrika kıtasının genelinin aksine düşük oranda görülmekte olup, bu oran 2013 tahmini verilerine göre %3,9 düzeyindedir.

Gabon ülke bilgisi ve vize bilgisi; Hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, diplomatik pasaport hamilleri ise vizeden muaftır. Ülkeye gelmeden önce sarı humma aşısı yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Çoğu Sahra Altı Afrika ülkesinde olduğu gibi Gabon’da da sıtma yaygın olarak görülmektedir. Daha fazla bilgi için danışmanımızla iletişime geçiniz.

Gabon ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Birden fazla kültürün kardeşlik bağıyla birleştiği ender yerlerden biri olan Gabon’da refah seviyesinin yüksek olması sayesinde çoğu Afrika ülkesinden farklı olarak bir Avrupalı gibi eğlenmek mümkündür. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü en temiz sahillerde yaşayabilir ve huzuru tadabilirsiniz. Turlar için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Gabon ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye ile Gabon arasında diplomatik ilişkiler, Gabon’un bağımsızlığını ilan ettiği 1960 yılında tesis edilmiş olup, ikili ilişkiler özellikle 2008 yılından sonra ivme kazanmıştır. Türkiye’nin Afrika’ya açılım politikasının bir sonucu olarak, Büyükelçiliğimiz 14 Ocak 2012 tarihinde faaliyete geçmiştir. Gabon’un Ankara Büyükelçiliği ise 30 Aralık 2015’te açılmıştır.

Gabon Ülke Bilgisi, Gabon vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Gabon Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.