• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Gambiya Ülke Bilgisi, Gambiya’yı kolay vize ile keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGambiya Cumhuriyeti
BaşkentBanjul
BaşkanAdama Barrow
Başbakan
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü11.295 km²
Nüfus2,28 milyon (2018)
Para BirimiDalasi (GMD)
Zaman DilimiGMT
Telefon Kodu+220
İnternet.gm

Gambiya ülke bilgisi, Gambiya gezi rehberi, Gambiya Vize işlemleri ...

Gambiya ülke bilgisi; Gambiya (İngilizce: The Gambia) ya da resmî adı ile Gambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan devlet. Ülke yüzölçümü açısından Afrika kıtasının anakara kısmında yer alan en küçük ülkesi konumundadır. Ülke Gambiya Nehri'nin her iki kıyısı boyunca kurulmuş olup Atlas Okyanusu kıyısı hariç, tamamen Senegal ile çevrili bir konumdadır. Ülke genelinde 2013 tahmini nüfus sonuçlarına göre 1.740.860 kişi yaşamaktadır. Ülkenin başkenti, Atlas Okyanusu kıyısında ada üzerine kurulu olan Banjul'dur. Yüzölçümü 11,295 km² 'dir. Ülke kendi içerisinde beş bölgeye ve Büyük Banjul bölgesinde bulunan iki şehir belediyesi olan Banjul ve Kanifing belediyelerine ayrılmış durumdadır.

Ülke genelinde özellikle Portekizlilerin gelmesi ile birlikte deniz ulaşımı önemli bir yer edinmiştir. İlk dönemlerinde tüccarların ürünlerini taşımasında kullanılan nehir, 20. yüzyıl sonlarından itibaren insan taşımacılığında da önem kazanmış ve kullanılmıştır. Ancak ülkenin iç kesimlerine ulaşmakta etkin bir rol oynayan deniz ulaşımı günümüzde neredeyse tamamen önemini yitirmiştir. Gambiya nehrinin ülke içerisinden geçtiği bölümler deniz ulaşımına hemen hemen tamamen müsait olsa da, halk arasında bu yolun tercih edilmesi çok az görülmektedir.

Ülke içerisinde birçok etnik grup yaşamakta olup, bu gruplar içerisinde çoğunluğu ülke nüfusunun neredeyse %40'ını oluşturan Mandinka etnik grubu oluşturmaktadır. Mandinka etnik grubunu %19'a yakın bir oran ile Fulbe etnik grubu, %15'e yakın bir oran ile de Volof etnik grubu takip etmektedir.  

Gambiya ülke bilgisi ve vize bilgisi; 25 Eylül 2012 tarihinde 67. BM Genel Kurulu görüşmeleri sırasında Türkiye ile Gambiya arasında imzalanan “Diplomatik Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” 19 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Anlaşmaya göre, her iki ülkenin diplomatik pasaport hamili vatandaşları, vizeden muaftır.

Gambiya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Ülkedeki nehir yatakları ve vahşi doğanın güzelliğinden turistlerin de faydalanabilmesi için son dönemlerde başlattığı safari turlarıyla da öne çıkıyor. Gamibiya Nehri, vahşi doğaya güzellik katmakla beraber halkın burada verdiği yaşam savaşını da gözler önüne seriyor. Turlar için acentamız ile iletişime geçiniz. Kolay vize ile keşfedin.

Gambiya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri;  Gambiya, Sahra’nın Güneyindeki Afrika’da askeri alanda en yoğun ilişkileri tesis ettiğimiz ülkedir. 1991- 2005 yılları arasında Türk Jandarma Eğitim Timi’nin Banjul’da görevlendirilmesi ve ardından Askeri Danışmanlık Mekanizması’nın kurulmasıyla kurulan özel nitelikli askeri ilişkiler iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmiştir. 

Gambiya Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Gambiya Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.