• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Gana Ülke Bilgisi, Gana’nın altın sahili önce Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGana Cumhuriyeti
BaşkentAkra
BaşkanNana Akufo - Addo
Başkan Yard.Mahamudu Bawumia
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemi
Yüzölçümü238.537 km²
Nüfus29,77 milyon (2018)
Para BirimiCedi (GHS)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kod+233
İnternet.gh

Gana ülke bilgisi, Gana gezi rehberi, Gana vize işlemleri ...

Gana ülke bilgisi; Gana yada resmi adı ile Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) yer almaktadır. Ülke sınırları içerisinde yer alan zengin maden yataklarının en önemli parçasını oluşturan maden olan altın nedeniyle eski koloni sahibi Birleşik Krallık ülkeye koloni döneminde Altın Sahili ismini vermiştir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Accra'dır. Yüzölçümü 238,537 km²'dir.

Ülkeye verilen Gana ismi ile Batı Afrika'da kanıtlanabilen ilk büyük imparatorluk olan Gana İmparatorluğu'na atıfta bulunulmuştur. İlk Arap tüccarların 9. yüzyıldaki yazışmalarında söz edilen ve o dönem sadece kuzey Afrikalı tüccarlardan tarafından bu ismi ile anılan imparatorluğa, kendi halkı Wagadu ya da Ta'rikh al-Sudan demekteydi.

Gana çok uluslu bir devlet yapısına sahiptir. Ülkede birçok etnik grup yer almaktadır. Bu etnik grupların toplulukları birkaç yüz bin ile birkaç milyon arasında değişmektedir. Önceki yıllara oranla farklı etnik gruplar arasında yaşanan evliliklerde artış gözlenmektedir. Bu evlilikler ile etnik gruplar arasındaki farklılıkları belirsizleştirmektedir. Bu durum nedeniyle etnik gruplarının ülke içerisindeki toplam nüfusunu belirlemeyi zorlaştırmakta, bu nedenle de birçok farklı kaynakta farklı veriler elde edilebilmektedir.

Gana ülke bilgisi ve vize bilgisi; Gana’ya seyahat edecek resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. Ayrıca, vatandaşlarımızın sarı humma aşısı yaptırıldığını gösteren uluslararası aşı sertifikası bulundurması zorunlu olup, Hepatit A - B, Tifo, Menenjit, Difteri ve Tetanoz aşıları tavsiye edilmekte. Ülkede sıtma ve kolera da yaygındır. Gana vizesi iletişim kurunuz.

Gana ülke bilgisi ve gezilecek yerler; ‘Altın sahili’ ismiyle anılan ülke, muhteşem doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Yağmur ormanları bölgesi, sahil şeridi bölgesi ve savan bölgesi olmak üzere üç farklı bölüme ayrılan ülke, tropikal yağmur ormanları açısından oldukça zengin bir coğrafya. Gana münferit ve grup turları için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. www.kolayvize.org

Gana ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Gana Cumhuriyeti’yse 2012 senesinde Türkiye’de elçilik açmıştır. İki ülke liderlerinin karşılıklı olarak ziyaretler gerçekleştirmesi ilişkilerin alt yapısını oluşturan Teknik, Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Güvenlik İşbirliği Anlaşmalarının imzalanmasını sağlamıştır. Gana’da 44 adet Türk şirketi çeşitli yatırımlar yapmıştır.

Gana Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Gana Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.