• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Gine – Bissau Ülke Bilgisi, Gine-Bissau önce keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGine-Bissau Cumhuriyeti
BaşkentBissau
Devlet BaşkanıUmaro Sissoco Embaló
BaşbakanNuno Gomes Nabiam
Resmi DillerPortekizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü36.125 km²
Nüfus1,874 milyon (2018)
Para BirimiBatı Afrika CFA frangı (XOF)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+245
İnternet.gw

Gine-Bissau ülke bilgisi, Gine-Bissau vize işlemleri ...

Gine-Bissau ülke bilgisi; Gine-Bissau ya da resmî adı ile Gine Bissau Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde bulunan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Senegal ve Gine oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Bissau'dur. Yüzölçümü 36,125 km²'dir. Ülkenin ismi bir Tuareg kelimesi olan aginaw sözcüğünden gelmekte olup, sözcük siyahi anlamına gelmektedir. Bu kelimeden yola çıkarak ülke ismi siyahilerin yaşadığı ülke anlamında kullanılmaktadır. Ancak komşusu olan Gine ile aynı ismi taşımamak adına ülke isminin sonuna başkent Bissau adına eklenerek günümüzde de kullanılan Gine-Bissau ismi ortaya çıkmıştır.

Ülkenin toplamda sahip olduğu 724 km'lik sınırın 338 km'si kuzeyinde bulunan Senegal, 386 km'si ise doğusunda bulunan Gine devleti ile oluşmaktadır. Ülkenin ayrıca batısında bulunan Atlantik Okyanusunu 350 km'lik bir kıyısı mevcuttur. Ülkede temiz su kaynaklarına ulaşabilen nüfusun oranı Afrika ortalamasına göre yüksek düzeyde olup, 2015 tahmini verilerine göre nüfusun %79,3'ü temiz su kaynaklarından su temin edebilmektedir. Ancak bu oran şehirlerden kırsal kesime ilerlendiğinde düşmektedir. Bunun yanı sıra nüfusun sadece %20,8'i tam teçhizatlı sağlık hizmetlerinden yararlanabildiği ülkede, nüfusun %79,2'si ilkel şartlarda sağlık hizmeti alabilmektedir. Ülke içerisinde humma, menenjit, ishal, hepatit, sıtma, tifo ve kuduz çok sık görülen hastalıklar arasındadır. AIDS, Afrika kıtasının genelinin aksine düşük oranda görülmekte olup, bu oran 2014 tahmini verilerine göre %3,69 düzeyindedir.

Gine - Bissau ülke bilgisi ve vize bilgisi; Gine Bissau’ya seyahat edecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Kapıda vize ita edilmesi uygulaması bulunmamakta olup, Gine Bissau’nun İstanbul Fahri Konsolosluğuna başvuru yapılarak vize alınır. Gine - Bissau ülke vizeleri için iletişim kurunuz. Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırmak zorunludur. www.kolayvize.org 

Gine-Bissau ülke bilgisi, gezilecek yerler ve vizeler; Museu Nacional sanat müzesi gezilmeye değer. Bissau’da yer alan Centro Artistico Juvenil ve Mercado Central adı verilen sokak pazarlarından alışveriş yapabilir ve değişik bir kültüre tanıklık edebilirsiniz. Fransız Kültür Merkezi de bir başka durağınız olabilir. Turlar için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. Vize işlemleri için danışınız.

Gine Bissau ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Gine-Bissau’ya Dakar Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ülkemizin, Bissau’da, Gine-Bissau’nun da İstanbul ve Ankara’da Fahri Konsolosluğu vardır.. Türkiye’ye Gine Bissau’nun Brüksel Büyükelçiliği akreditedir. Türkiye ve Gine Bissau arasındaki siyasi ilişkiler bugüne kadar uluslararası kuruluşların destek talepleriyle sınırlı kaldı. 

Gine-Bissau Ülke Bilgisi, Gine-Bissau vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Gine-Bissau Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.