• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Grenada Ülke Bilgisi, Karayipler cennet ada ülkesi !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGrenada
BaşkentSaint George's
KraliçeII. Elizabeth
BaşbakanKeith Mitchell
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliAnayasal Monarşi
Yüzölçümü348,5 km²
Nüfus111.454 (2018)
Para BirimiDoğu Karayip Doları (XCD)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu 1-473
İnternet.gd

Grenada ülke bilgisi, Grenada gezi rehberi, Grenada Vize işlemleri ...

Grenada ülke bilgisi; Grenada, Karayip Denizi'nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadinler ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago'nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20 km'den biraz fazladır. Ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Tropikal iklim hakim olup, Atlas Okyanusu'nun bu bölgesinde yaşanan tayfunlardan çokça etkilenmektedir.

Baharatlar yönünden zengin bir adadır. Bu yüzden de Baharat Adası olarak da bilinir (Island of Spice). Nüfusun büyük bölümü, Afrika kökenlilerden oluşur. Geri kalanı ise, Kızılderili karışımı ve Avrupalıdır. Başkent Saint George's'dir. Adanın bilinen en eski yerlileri Aravaklardır. Daha sonra, Güney Amerika'dan gelen savaşçı Karipler adada egemenlik kurdular. Adayı gören ilk Avrupalı ise 1498'de bölgeye gelen Kristof Kolomb oldu. Kolomb, buraya Concepcion adını vermiştir.

Grenada, turizmin başlıca döviz kazancı olduğu küçük bir ekonomiye sahiptir. Grenada, ortak bir merkez bankasını ve Doğu Karayip Devletleri Örgütü'nün (OECS) diğer yedi üyesi ile ortak bir para birimini (Doğu Karayip Doları) paylaşmaktadır. Grenada ağır bir dış borç sorunuyla karşı karşıya kaldı ve devlet borç servisi ödemeleri 2017'de toplam gelirlerin yaklaşık % 25'ini oluşturdu; 126 gelişmekte olan ülkede yapılan bir çalışmada Grenada en altta dokuzuncu olarak sıralanmıştır.

Grenada ülke bilgisi ve vize bilgisi; Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlar 90 güne kadar vizeden muaf, umuma mahsus pasaportlar ise vizeye tabidir. Ülkede Haziran-Kasım döneminde fırtınalar görülebilmektedir. Bu dönem içinde ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımızın hava durumunu önceden kontrol etmeleri yararlı olur. Grenada vize işlemleri hakkında bilgi isteyiniz.

Granada, binlerce yıl önce Moors ve Romalılara kadar uzanan tarihi ve muhteşem mimarisi ile zengindir. Her zaman Kuzey Afrika ve Avrupa'dan gelen kültür ve fikirlerin çarpıştığı bir kavşak noktası olmuştur. Şehir hala Mağribi köklerinden yoğun bir şekilde etkileniyor ve gittiğiniz her yerde nargile, kuskus ve tütsü koklayacaksınız. Grenada seyahatleriniz ve vizeler için iletişime geçiniz.

Grenada ve Türkiye ilişkileri; Grenada ile ülkemiz arasındaki ilişkiler gerek coğrafi uzaklık gerekse her iki ülkenin de ilgisinin uzun yıllar kendi bölgelerine yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır. Ancak, son yıllardaki Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız çerçevesinde bölgeye daha fazla ilgi gösterildiği için Konsolosluk açılmıştır. Vize için iletişim kurunuz.

Grenada Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Grenada  Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.