• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Guatemala Ülke Bilgisi, Gizemli uygarlık Mayalar !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGuatemala Cumhuriyeti
BaşkentGuatemala
BaşkanAlejandro Giammattei
Başkan Yard.Jafeth Cabrera
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemi
Yüzölçümü108.889 km²
Nüfus17,25 milyon (2018)
Para BirimiQuetzal (GTQ)
Zaman DilimiUTC-6
Telefon Kodu+502
İnternet.gt

Guatemala ülke bilgisi, Guatemala gezi rehberi, Guatemala vize işlemleri ...

Guatemala ülke bilgisi; Guatemala resmi olarak Guatemala Cumhuriyeti (İspanyolca: República de Guatemala ), Orta Amerika'da Meksika tarafından kuzey ve batı, güneybatıda Pasifik Okyanusu, kuzeydoğuda Belize , Karayipler ile sınırlanan bir ülkedir. doğuya, doğudaki Honduras'a ve güneydoğudaki El Salvador'a . Yaklaşık 16.6 milyonluk tahmini bir nüfusa sahip olan, Orta Amerika'da en kalabalık devlettir. Guatemala temsili demokrasi ; başkenti ve en büyük şehri, Guatemala Şehri olarak da bilinen Nueva Guatemala de la Asunción'dur.

Modern Guatemala toprakları bir zamanlar Mesoamerika'da uzanan Maya uygarlığının çekirdeğini oluşturdu. Ülke, çoğu 16. yüzyılda İspanyollar tarafından fethedildi ve Yeni İspanya'nın vesayeti altına girdi. Guatemala 1821'de Orta Amerika Federal Cumhuriyeti'nin bir parçası olarak bağımsızlığa kavuştu ve 1841'de feshedildi. 19. yüzyılın ortalarından sonlarına doğru Guatemala, kronik istikrarsızlık ve iç savaş yaşadı. 20. yüzyılın başlarından itibaren Birleşik Meyve Şirketi ve Birleşik Devletler hükümeti tarafından desteklenen bir dizi diktatör tarafından yönetildi. 1944 yılında otoriter lider Jorge Ubico demokratik olmayan bir askeri darbe tarafından devrildi ve on yıllık devrimi başlattı ve toplumsal ve ekonomik reformları hızlandırdı. 1954'te ABD destekli bir askeri darbe devrimi durdurdu ve bir diktatörlük kurdu.

Guatemala, 1960'tan 1996'ya kadar, ABD destekli hükümet ile sol saldırganlar arasında savaşa giren kanlı bir iç savaşa ve ordu tarafından işlenen Maya nüfusunun soykırım katliamlarına kadar sürdü . Guatemala, Birleşim Milletlerinin onayladığı barış antlaşmasından bu yana, hem yoksulluk, suç, uyuşturucu ticareti ve istikrarsızlığın yüksek oranlarıyla mücadele etmeye devam ederken hem ekonomik büyümeye hem de başarılı demokratik seçime tanık oldu. Guatemala, 2014 yılı itibariyle İnsani Gelişim Endeksi açısından 33 Latin Amerika ve Karayip ülkesinden 31'inci sırada yer alıyor. Guatemala'nın biyolojik açıdan önemli ve eşsiz ekosistemlerin bolluğu çok sayıda endemik tür içerir ve Mesoamerica'nın biyoçeşitlilik sıcak nokta olarak belirlenmesine katkıda bulunur.

Guatemala, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip vatandaşlardan vize istemiyor. Guatemala, Honduras, El Salvador ve Nikaragua arasında yapılan bir anlaşma gereği bu ülkelerden birine giriş yaptığınız zaman 90 gün içinde diğerlerini de ziyaret edebiliyorsunuz. Yani bu dört ülkede toplam 90 gün vizeden muafsınız. Bu 90 günü tek bir ülkede de geçirebilirsiniz dördü için de kullanabilirsiniz. Guatemala ülkesi vize bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek iletişim kurunuz.

Maya İmparatorluğu’nun ciddi bir kısmına uzun süre ev sahipliği yapmış. Şu an ülkede yaşayan nüfusun neredeyse yarıya yakını Maya yerlisi. Çok iyi korunmuş Maya kalıntıları var. Hatta tüm kıtadaki en harika piramitlerden biri burada diyebiliriz. Guatemala gezilecek yerler kısmında Tikal’dan bahsedeceğiz. Aktif volkanlar, ‘Chicken Bus’ otobüsler..., Guatemala’da gezilmesi gereken yerlere geçmeden önce ülke hakkında bazı temel bilgilere kısa başlıklar halinde bir göz atacağız.

Guatemala - Türkiye ilişkileri Guatemala ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ikili ilişkilerdir. Guatemala'nın Ankara Büyükelçiliği Nisan 2017'de Türkiye'nin Guatemala Büyükelçiliği Ağustos 2015'te faaliyete geçmiştir. Guatemala ile ilişkilerimiz, ülkemizin Orta Amerika Entegrasyon Sistemine (SICA) üye olmasından ve 31 Ağustos 2015 tarihinde Guatemala Büyükelçiliğimizin açılmasından bu yana hızla gelişmektedir. İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Guatemala Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Guatemala  Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.