• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Güney Kıbrıs Ülke Bilgisi, Güney Kıbrıs Rum Kesimi

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKıbrıs Cumhuriyeti
BaşkentLefkoşa
CumhurbaşkanıNikos Anastasiadis
Cumhur. Yard.
Resmi DillerYunanca, Türkçe
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemli Cumhuriyet
Yüzölçümü5.896 km²
Nüfus1.2 milyon (2018)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+357
İnternet.cy

Güney Kıbrıs Ülke Bilgisi, Güney Kıbrıs gezi rehberi ve vize işlemleri ...

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (Yunanca: Κυπριακή Δημοκρατία - Kipriaki Dimokratia), Kıbrıs'ta bulunan, fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlet. Doğu Akdeniz'de ada devleti olarak bulunur; kuzeyinde Türkiye, doğusunda Levant, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur. Mısırlılar Asi, Asurlularda Yatnana, İbrani halkları tarafından da Kittim diye adlandırılmıştır. Kypros adı ile ilk defa İyonyalı araştırmacı Homeros tarafından kullanılmıştır.

En çok kabul edilen düşünce ise Kıbrıs metali veya Kıbrıs bakırı anlamına gelen Latince aes Cyprium ya da kısaltılmış şekli ile Cuprum kelimelerinden geldiğidir. Yunan mitolojisinde güzellik ve aşk tanrıçası olarak kabul edilen Afrodit'in adanın Baf bölgesi'nde Petra tou Romiou adlı yerde doğduğuna inanıldığı için Afrodisia ve Amatosia olarak da anılmaktadır. Kıbrıs'ın doğal zenginlikleri nedeni ile Yunanca kutsanmış anlamına gelen Makaria ismi de kullanılmıştır. Başkent Lefkoşa. Yüzölçümü 9.251 km²'dir.

Türkiye’de Güney Kıbrıs Rus kesimi diplomatik misyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret etmek isteyen Türkiye vatandaşları Kıbrıs Konsolosluğu vize işlemlerini Atina Güney Kıbrıs Büyükelçiliğinden tamamlayabilirler. Kıbrıs vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın ilk olarak Yunanistan vize başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Eğlence arıyorsanız, tüm gün süren partilerin ve çeşitli spor etkinliklerinin olduğu plajları seçebilir, Avrupalıların bu bölgede yoğun olarak tatili tercih ettiğini göreceksiniz. Farklı kültürlerden insanlar ile tanışarak, tatilinizi yeni arkadaşlarınız ile tadını çıkarın. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. Adanın güneybatı ucunda yer alan Baf, sahil şehri.

Türkiye Cumhuriyeti GKRY’yi resmî olarak tanımadığından, ülkemizle GKRY arasında resmî anlamda siyasî, ticarî, bürokratik bir ilişki söz konusu değildir. Ancak Türkiye’nin komşusu Yunanistan’la ilişkilerinin ana gündem maddelerinden birini Kıbrıs Sorunu oluşturmaktadır. Bu bakımdan Türkiye Kıbrıs konusundaki ilişkilerini Yunanistan üzerinden sürdürmektedir.

Güney Kıbrıs ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Güney Kıbrıs ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.