• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Güney Sudan Ülke Bilgisi, Güney Sudan’ı Keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGüney Sudan Cumhuriyeti
BaşkentCuba
BaşkanSalva Kiir Mayardit
Başkan Yard.Riek Machar
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliBaşkanlık Tipi Demokrasi
Yüzölçümü619.745 km²
Nüfus10,98 milyon (2018)
Para BirimiGüney Sudan lirası (SSP)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+211
İnternet.ss

Güney Sudan ülke bilgisi, Güney Sudan gezi rehberi ve vize işlemleri ...

Güney Sudan Ülke Bilgisi; Güney Sudan Cumhuriyeti, Yukarı Nil nehri havzasında yer alan bir Orta Afrika ülkesidir. Doğusunda Etiyopya, kuzeyinde Sudan, güneyinde Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Uganda, batısında ise Orta Afrika Cumhuriyeti ile komşu olan ülkenin başkenti Cuba'dır. Güney Sudan, uzun yıllardır devam eden etnik ve dinî ayrışmalar nedeniyle Sudan'dan ayrılıp 2011 yılı itibarıyla bağımsızlığını ilan etmiştir. Sancılı geçen ayrılış süreci ilk olarak 9 Ocak 2005 yılında II. Sudan İç Savaşı sonrasında Güney Sudan'ın özerkliğini ilan etmesiyle başladı.

Geçmiş yıllarda Sudan hükûmeti tarafından tanınmayan Güney Sudan, 9 Ocak 2011 tarihinde yapılan "Bağımsızlık Referandumuna göre 9 Temmuz 2011 tarihinde bağımsızlığını ilan etme hakkını kazanarak, 2011 yılının Mayıs ayının sonlarına doğru Sudan hükûmeti tarafından tanınmasına olanak sağlamıştır. Güney Sudan Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Hükûmetler arası Kalkınma Otoritesi gibi örgütlere üyedir. Güney Sudan'ın bağımsızlığı 9 Temmuz 2011'de resmî olarak ilan edildi. 22 yıllık iç savaşa son veren 2005'teki anlaşma uyarınca Güney Sudanlılar, Ocak'taki referandum sonucunda Hartum'dan ayrılma kararı almıştı.

Güney Sudan ülke bilgisi ve Güney Sudan vizesi; Ülkemiz ile Sudan arasında imzalanan bir anlaşma ile diplomatik pasaportlarda vizeler karşılıklı olarak kaldırılmıştır. Diğer taraftan, Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Güney Sudan seyahat edenler için önerilen aşıları yaptırmaları tavsiye edilir. Güney Sudan Vize politikası ile alakalı Kolayvize.org acentamız ile iletişime geçiniz.

Güney Sudan Cumhuriyeti’nin güney bölgesinde yer alan ve ülkenin başkenti olan Juba, Nil Nehri doğrultusunda bulunan iki ana koldan birisi olan Beyaz Nil kıyısına kurulmuş, doğal güzellikler ile dolu bir şehirdir. Güney Sudan’ın genelinden farklı olarak modern bir yapıya ve turistik zenginliklere sahip olan Juba, egzotik tatil lokasyonu arayanlar için tercih edilebilecek adreslerdendir.

Her ne kadar Türkiye Sudan’ın bölünmesini desteklemese de Güney Sudan’ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Güney Sudan’ı tanımış ve diplomatik ilişkiler kurma yoluna gitmiştir. Ülkenin bağımsızlık kazanmasının hemen ardından Türkiye başkent Juba’da elçilik açmış ve Türk Hava Yolları İstanbul-Juba uçuşlarına başlamıştır. Güney Sudan’da Ankara’ya elçi atayarak elçiliğini açmıştır.

Güney Sudan Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Güney Sudan Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.