• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Gürcistan Ülke Bilgisi, Herkesin Görmesi Gereken Ülke

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGürcistan
BaşkentTiflis
BaşkanSalome Zurabişvili
BaşbakanGiorgi Gaharia
Resmi DillerGürcüce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü69.700 km²
Nüfus3,72 milyon (2019)
Para BirimiLari (GEL)
Zaman DilimiUTC+4
Telefon Kodu+995
İnternet.ge

Gürcistan ülke bilgisi, Gürcistan gezi rehberi, Gürcistan vize işlemleri ...

Gürcistan ülke bilgisi; Gürcistan (Gürcüce: საქართველო, /sɑkʰɑrtʰvɛlɔ/) Gürcüstan veya resmi adıyla Gürcistan Cumhuriyeti (Gürcüce: საქართველოს რესპუბლიკა, /sɑkʰɑrtʰvɛlɔ respublika/), Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan'ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler. Gürcistan, seküler, üniter ve başkanlı cumhuriyet olan bir temsili demokrasidir. Hâlen Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü üyesidir. NATO üyeliği ve ileride Avrupa Birliği'ne üye olmak için uğraş vermektedir.

Gürcüler kendilerini Kartvelebi (ქართველები), ülkelerini Sakartvelo (საქართველო), dillerini Kartuli (ქართული) olarak adlandırır. Sakartvelo, "Kartvelilerin Ülkesi" demektir. Kartvelebi, denen grup ise sadece Gürcüleri değil; Lazları, Megrelleri ve Svanları da kapsamaktadır. Efsaneye göre Kartvellerin atası, Kitabı Mukaddes’teki Yafet’in torunlarından Kartlos’tur. Strabon, Herodot, Plutarkhos, Homeros gibi Eski Yunan, Titus Livius, Cornelius Tacitus gibi Romalı yazarlar ülkenin doğusundakileri İberler (Bazı Eski Yunan kaynaklarında İberoi), batısındakilerini de Kolhlar olarak adlandırmışlardır.

2015 tarihi itibariyle yürürlüğe giren bir kararnameyle aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmıştır. Gürcistan’da vizesiz olarak kalış 1 yıla çıkarılmıştır.  Gürcistan’a seyahat edecek diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. İki ülke vatandaşları, pasaporta ihtiyaç olmadan kimlik kartıyla seyahat edebilir.

Geçmişi Taş Devri’ne kadar dayanan Gürcistan, güzel doğası ve kültürel hazineleriyle dünyanın benzersiz ülkelerinin başında geliyor. Her köşesinin tarih koktuğu sokakları, yıllara meydan okuyan yapıları ve mis gibi havasıyla Gürcistan gezilecek yerler açısından unutulmaz bir seyahat durağı. Başkent Tiflis’le beraber her şehrinin güzellikte birbiriyle yarıştığı ülkeye bir gezi planınız varsa bunu birkaç günle sınırlamayın. Gürcistan hakkında bilgiler için iletişim kurunuz.

Gürcistan’ın 1991’de bağımsızlığını kazanmasından sonra, Türkiye-Gürcistan ilişkileri sürekli gelişme göstermiştir. Gürcistan’daki bazı Türk/Müslüman unsurlardan kaynaklanan sorunlara rağmen, Ankara ve Tiflis mevcut sorunların üstesinden gelebilmektedirler. Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkiler, Rusya’nın bölgeye yönelik politikasına karşı siyasi dayanışma, ekonomik işbirliği, Hazar petrol ve doğal gazının nakli konusundaki ortak hareket temelinde güçlenmektedir.

Gürcistan Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Gürcistan Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.