• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Guyana Ülke Bilgisi, Guyana ülkesini kolay Keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıGuyana Kooperatif Cumhuriyeti
BaşkentGeorgetown
BaşkanDavid A. Granger
BaşbakanMoses Nagamootoo
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet, Sosyalist
Yüzölçümü214.969 km²
Nüfus779.004 (2018)
Para Birimi Guyana Doları (GYD)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+592
İnternet.gy

Guyana ülke bilgisi, Guyana gezi rehberi, Guyana vize işlemleri ...

Guyana ülke bilgisi; Guyana veya resmî adıyla Guyana Kooperatif Cumhuriyeti (İngilizce: Co-operative Republic of Guyana), Güney Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kıtanın kuzeyinde yer alan ülkenin batısında Venezuela, doğusunda Surinam, güneyinde Brezilya yer alırken; kuzey taraflarının Karayip Denizi'ne kıyısı vardır. Ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda da başkenti Georgetown'dur. Yüzölçümü 214.999 km²'dir.

Okyanus kıyısındaki bu Güney Amerika ülkesinin Amerika kıtası tarihi üzerinde yeri büyük ölçüde tesirli olmuştur. Deniz aşırı seferlerde üs olarak kulanılabilmesi ve birçok yere uygun bağlantı şartlarına sahib olması sebebiyle, tarih boyunca çeşitli istilalara maruz kalmış, değişik zamanlarda İspanyol, Hollanda ve İngiliz işgali altına girmiştir. Ancak bir devlet olarak tarihi, 1831’de Demerara, Essoquibo ve Berbice bölgelerinin birleşerek Guyana’yı teşkil etmeleriyle başlar.

Guyana, Güney Amerika'daki bazı bölgelere insanlar tarafından erişilemeyen en büyük bozulmamış yağmur ormanlarından birine sahiptir. Guyana'nın zengin doğal tarihi, ilk kaşifler Sir Walter Raleigh ve Charles Waterton ve daha sonra doğa bilimci Sir David Attenborough ve Gerald Durrell tarafından tanımlandı. 2008'de BBC, keşfedilmemiş türler ve dev su samuru ve harpy kartal gibi  türler de dahil olmak üzere, büyük yaban hayatı çeşitliliğini vurgulayan Jaguar'ın Kayıp Ülkesi adlı üç bölümlü program yayınladı. Guyana, 2012 yılında yağmur ormanl arını koruma çabaları nedeniyle Norveç'ten 45 milyon dolar ödül aldı. Doğal yaşam alanını korumak ve sürdürmek için uluslar arasında toplam 250 milyon dolarlık bir 2009 anlaşmasından kaynaklanıyor. Ülke şimdiye kadar toplam hibenin 115 milyon dolarını aldı.

Guyana ülke bilgisi ve vize bilgisi; Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeye tabidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla, Guyana’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Guyana vize işlemleri hakkında daha fazla bilgi için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Guyana gezilecek yerler; Amazon ikliminin eşsiz güzellliklerini, bitki örtüsünü ve maviyle yeşilinin o fevkalade uyumunu yakalayabileceğiniz Guyana suların toprağı anlamına gelir. Guyana'da sulak alanlar çoktur. Ülkede yağmur ormanları da önemli kabul edilen bir yer kaplamaktadır. Guyana turları ve gezilecek yerleri için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Guyana ve Türkiye ilişkileri; Guyana ile siyasi temaslarımız daha çok kurumsal ilişki içinde bulunduğumuz bölgesel örgütler üzerinden yürütülmekte, uluslararası adaylıklar karşılıklı olarak desteklenmektedir. Guyana Devlet Başkanı Bharrat Jagdeo, Başkan Yardımcısı Ronald Hercules ve Maliye Bakanı Ashni Singh, Dünya Bankası Yıllık Toplantısı’nı ülkemizde ziyaret etmişlerdir.

Guyana Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Guyana Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.