• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Haiti ülke bilgisi, Karayiplerin önemli turistik merkezi!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıHaiti Cumhuriyeti
BaşkentPort-au-Prince
BaşkanJovenel Moïse
Başbakanjoseph Joute
Resmi DillerFransızca, Haiti Kreyolu
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü27.750 km²
Nüfus11,12 milyon (2018)
Para BirimiGourde (HTG)
Zaman DilimiUTC-5
Telefon Kodu+509
İnternet.ht

Haiti ülke bilgisi, Haiti gezi rehberi, Haiti vize işlemleri ...

Haiti ülke bilgisi; Haiti, asıl adıyla Haiti Cumhuriyeti, Amerika'da Karayip Denizi'nde bir ada ülkesidir. Küba'nın doğusunda yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşır ve adanın batı kısımdadır. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 10 milyon (2009), başkenti Port-au-Prince'tir. Eski bir Fransız sömürgesi olan Haiti, Kuzey ve Güney Amerika'da, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra bağımsızlığını ilân eden ikinci ülkedir. Buna karşılık, bugün Batı Yarımkürenin en fakir ülkesidir ve yönetiminde bir anarşi durumu halen devam etmektedir. Haiti'nin asıl yerli halkı Arawak (ya da Taíno)'lardır. Kristof Kolomb'un 1492'de yeni dünyanın keşfinden sonra adaya Hispaniola adı verilmişti.

Hispaniola Adası, Avrupa'dan gelip "yeni dünyayı fethedenler"in üslerinden biri haline geldi. O zamanda yaşamış İspanyol Katolik rahip Bartolome de Las Casas, Türkçede de Kızılderili Katliamı adıyla yayınlanmış kitabında ada hakkında şunları yazmaktadır: "Bu ada üzerinde (ben 1508'de vardığım zaman) 6 milyon insan yaşıyordu, Kızılderililer de dahil olmak üzere. Ne var ki 1494'ten 1508'e kadar 3 milyonun üzerinde insan savaştan, kölelikten ve madenlerden dolayı yok olmuştu. Gelecek nesillerde buna kim inanacaktır?"

Haiti, 19.97 milyar $ GSYİH ve sermaye başına GSYİH 1.800 $ ile (2017 tahminleri) ağırlıklı olarak serbest bir piyasa ekonomisine sahiptir. Ülke para birimi olarak Haiti shell i kullanıyor. Turizm endüstrisine rağmen, Haiti yoksulluk, yolsuzluk, siyasi istikrarsızlık, zayıf altyapı, sağlık hizmetlerinin eksikliği ve eğitim eksikliğinin temel nedenleri ile dünyanın en fakir ve Amerika bölgesindeki en fakir ülkelerden biridir. İşsizlik yüksek ve birçok Haitili göç etmeye çalışıyor. 2010 depreminden ve ardından kolera salgından sonra ticaret önemli ölçüde geriledi ve ülkenin satın alma gücü paritesi % 8 düştü (12,15 milyar ABD dolarından 11,18 milyar ABD dolarına). Haiti, 2010 Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Endeksi'nde 182 ülke sıralamasında 145. sıradadır.

Haiti ülke bilgisi ve vize bilgisi; Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeye tabidir. Haiti'ye seyahat eden umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız, ülkeye girişlerinde havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak girilebilmektedir.

Haiti ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Haiti geziniz tarihi bir gezi olmamalı. Ülke, yaz tatili yapabilmek için uygun. Mükemmel plajlara sahip Jacmel'i gezmenizi önersek de Haiti'de mutlaka gitmeniz gereken yer, başkent Port- Au- Prince. Port- Au- Prince'de gezilecek yerler. Deniz, kum ve güneş ... Haiti turları için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Haiti ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; 12 Ocak 2010 tarihinde Haiti’nin başkenti Port-au-Prince yakınlarında meydana gelen ve 300 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrasında, ülkemizce Haiti’ye 1 milyon ABD dolar ayni ve 1 milyon ABD dolar nakdi yardım yapılmıştır. Daha fazla bilgi edinebilmek için sayfamızı inceleyiniz.

Haiti Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Haiti  Ülke Bilgisi ve Haiti vize işlemleri danışmanınız.