• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Hindistan Ülke bilgisi, Hindistan vize bilgi sayfasıdır

ÜLKE KÜNYESİ

AdıHindistan Cumhuriyeti
BaşkentYeni Delhi
BaşkanRam Nath Kovind
BaşbakanNarendra Modi
Resmi DillerHintçe, İngilizce
Yönetim ŞekliFederal Parlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü3.287 bin km²
Nüfus1,366 milyar (2019)
Para BirimiHint rupisi (₹, INR)
Zaman DilimiUTC +5:30
Telefon Kodu+91
İnternet.in

Hindistan ülke bilgisi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan vize işlemleri ...

Hindistan ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti (Hintçe: भारत गणराज्य Bhārat Gaṇarājya; İngilizce: Republic of India), Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir. Ulusal marşları "Jana Gana Mana" dır. Hindistan Endonezya’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa sahiptir. Hindistan nominal fiyatlarla dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve Satın Alma Gücü Paritesi'ne göre dünyanın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir.

Dünyanın en büyük demokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi'nin bulunmasıyla birlikte Hindistan'ın deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır paylaşmaktadır. Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya'ya çok yakındır. İndus Vadisi Uygarlığı, tarihi ticaret yolları ve büyük imparatorlukların yer aldığı bölge olan Hint Yarımadası, uzun tarihin çoğu boyunca ticari ve kültürel zenginliği için biliniyordu. Hindistan, dünyanın en önemli dinlerinden olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeridir. Ayrıca, Zerdüştlük, Yahudilik, Hristiyanlık dinleri M.S. birinci yüzyıldan itibaren ülkeye gelerek bölgenin çeşitli kültürünü şekillendirdi.

Hindistan ülke bilgisi, 28 tane eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi olan bir cumhuriyettir. Borsa sayılarına göre dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücü paritesine sahiptir. 1991'den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir. Buna rağmen yoksulluk ve kötü beslenme oranları hâlâ çok yüksek, okuryazarlık ise çok düşüktür. Çin ile birlikte dünya gezegeninde nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden birisi olarak önemli bir yere sahip olan Hindistan, daha yüksek olan nüfus artış hızı sebebiyle yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır.

Hindistan vize bilgisi; Hindistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik Pasaport hamili olanlar vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Gidiş-dönüş bileti, 15 Avro/20 ABD Doları ve bir adet vesikalık fotoğraf temin etmeleri gerekmektedir. Hindistan vize işlemleri için bilgi alınız. Hindistan seyahati için önce bilgi alınız.

Hindistan gezilecek yerler; “Huzuru bulmak için 5000 km gitmeye gerek yok” diyenlere inat Hindistan mistik havası ile her daim yoksulluk ve ihtişam, karmaşa ve sadelikle bir ülke. Bir nevi “kendi arayışını” yansıtan bu ilginç coğrafya insanı ister istemez durgunlaştırıyor. Hindistan turları hakkında bilgi için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. Hindistan vize işlemleri bilgileri.

Hindistan ve Türkiye ilişkileri; Hindistan ile Türkiye arasında tarihi bağlantılar vardır. Türkiye 15 Ağustos 1947 tarihinde bağımsızlığını kazanan Hindistan’ı hemen tanımış ve iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmuştur. Hindistan’da Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz ile Mumbai ve Haydarabad Başkonsolosluklarımız faaliyet göstermektedir. Bilgi edinebilmek için acentamız ile iletişime geçiniz. 

Hindistan Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Hindistan Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.