• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Schengen Vizeleri

Schengen Ülkeleri ve vizeleri Nedir?

Schengen vizeleri, sahibinin Schengen bölgesinde dolaşmasına izin veren kısa süreli vizedir. Schengen bölgesi, aralarında sınır denetimi bulunmayan 26 ülkeyi ("Schengen Devletleri") kapsamaktadır. Bu ülkeler: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre' dir. Schengen vizesi, bir Schengen Devleti tarafından verilen ve şu şekilde verilen bir yetkidir: herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 günden fazla olmayan bir süre ("kısa süreli vize"), Schengen Devletleri havaalanlarının uluslararası transit alanlarından transit geçiş ("havaalanı transit vizesi").

Schengen Vize Politikası 

Sınırsız Schengen Bölgesi, yasal ziyaretçilerin AB'ye girişini kolaylaştırırken iç güvenliği güçlendirmeye yol açan ortak bir vize politikası geliştirilmiştir. AB, herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 günden fazla olmayan bir Schengen Ülkesinin topraklarından transit geçiş veya planlanan konaklamalar ve Schengen Devletleri'nin havaalanlarının uluslararası transit alanlarından transit geçiş için ortak bir vize politikası belirlemiştir.

Nereye ve nasıl başvuru yapılır?

Ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Konsolosluğu'na Schengen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Birkaç Schengen ülkesini ziyaret etmeyi planlıyorsanız ve konaklamalar eşit uzunlukta olacaksa, Schengen bölgesine girerken dış sınırları ilk olarak geçeceğiniz ülkenin Konsolosluğu'na başvurmanız gerekmektedir. Genel bir kural olarak, yasal olarak ikamet ettiğiniz ülke için bölgesel yetkiye sahip bir vize için Konsolosluğa başvurmanız gerekir. Bu konuda şüpheniz varsa, örneğin ikamet ettiğiniz ülkede ziyaret etmeyi planladığınız Schengen Devleti Konsolosluğu'nun bulunmadığı bir durum varsa, o ülkenin merkezi yetkililerine (Dışişleri Bakanlığı veya Göçmenlik Bürosu, Kolay Vize Danışmanımıza) başvurmalısınız. Schengen devletinin ikamet ettiğiniz ülkede başka biri tarafından temsil edilip edilmediği hakkında bilgi alabilirsiniz. Ülkenizde hangi Konsoloslukların bulunduğunu veya konsolosluk varlığı ve temsil listesinde Önceki bağlantının kullanılabilir çevirilerini ara ziyaret etmeyi planladığınız Schengen Devleti'ni hangi konsoloslukların temsil ettiğinizi kontrol edebilirsiniz. Başvuru, ilke olarak, planlanan yolculuktan en az 15 gün önce Konsolosluğa yapılmalıdır ve planlanan yolculuğun başlamasından altı ay dan önce yapılamaz. Başvuruyu yapmadan önce randevu almanız gerekebilir. Vize başvurusu için gerekli prosedürleri sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Vize başvurularının işlem süresi?

Genel bir kural olarak, 15 gün içinde Konsolosluk tarafından bir karar alınır. Bu süre, bireysel durumlarda, başvurunuzun ve/veya ek belgelerin daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiğinde 30 güne kadar ve istisnai olarak 60 güne kadar uzatılabilir. Bazı Schengen Devletleri, belirli ülkelerin vatandaşları tarafından diğer Schengen Ülkelerine yapılan vize başvurularında danışılması gerektiğini ve danışma işlemi 7 iş günü kadar sürebilir.

Schengen vizeleri, Schengen vizeleri nasıl alınır?, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölgeye deniyor. Bu ülkeler; Almanya, Almanya vize işlemleri, Avusturya, Avusturya vize işlemleri, Belçika, Belçika vize işlemleri, Çek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Fransa vize işlemleri, Hollanda, Hollanda vize işlemleri, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Schengen ülke vizeleri.