• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Schengen Vizeleri

Schengen Ülkeleri ve vizeleri !

Schengen Bölgesi, 27 Avrupa ülkesinin, kişilerin serbest ve sınırsız dolaşımı için, ortak yargı sistemini ve polis işbirliğini güçlendirerek dış sınırları kontrol etmek ve suçla mücadele için ortak kurallarla uyum içinde, iç sınırlarını kaldırdığı bir bölgeyi ifade etmektedir.

Schengen Bölgesi, İrlanda hariç AB ülkelerinin çoğunu ve yakında Schengen Bölgesi'nin bir parçası olacak ülkeleri kapsamaktadır: Romanya, Bulgaristan ve Kıbrıs. AB üyesi olmamakla birlikte, Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn gibi ülkeler de Schengen bölgesinin bir parçasıdır.

Schengen Vize Politikası 

Schengen vizeleri 14 Haziran 1985'te imzalanan Schengen Anlaşması, Avrupa ülkelerinin çoğunu ulusal sınırlarının kaldırılmasına, "Schengen Bölgesi" olarak bilinen sınırları olmayan bir Avrupa inşa etmeye yönlendiren bir antlaşmadır. Başlangıçta sadece beş AB ülkesi tarafından Lüksemburg'da imzalanan anlaşma, üye ülkeler arasındaki sınır kontrolünü sona erdiren dünyanın en büyük alanlarından biri olmaya devam ediyor.

Hareket özgürlüğü, Schengen Bölgesi'nde yaşayanlar arasında bir ayrıcalıktır. Ek olarak, yabancı ziyaretçiler bile tek tip Schengen vizesi ile serbestçe hareket edebilirler. Bununla birlikte, bu ayrıcalığı korumak ve insanların Schengen ülkeleri içinde güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlamak için çeşitli güvenlik önlemleri oluşturulmuştur. Bu güvenlik sistemleri, amaçlarına bağlı olarak vize sahiplerini, sığınmacıları ve yasadışı sınır geçişlerini izleyebilir.

Nereye ve nasıl başvuru yapılır?

Schengen Bölgesi'ne hangi amaçla girerse girsin isteyen herkes, uyruğuna bağlı olarak vize rejimine tabi olabilir. Daha önce hiç Avrupa'ya gitmediyseniz, yapmanız gereken ilk şey kendinize "Schengen Bölgesi'ne vizeye ihtiyacım var mı?" Şu anda, dünya çapında 60'tan fazla ülke, önce vize almaya gerek kalmadan Avrupa vizesiz bölgesine girebilir ve altı aylık bir süre içinde 90 gün boyunca orada kalabilir.

Avrupa vizesi kolay almak için başvuru süreci, bu alandaki hareket özgürlüğünüz için zorunludur. Bu nedenle, Schengen vize başvurunuzu yaparken çok dikkatli olmalısınız.  Kolay Vize başvurusu için gerekli prosedürleri sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Vize başvurularının işlem süresi?

Vize başvurunuza yanıt gelene kadar bekleyin. Çoğu durumda vizenin işlenmesi 15 günden fazla sürmese de, bu sürecin oldukça uzun sürdüğü zamanlar vardır. Bu süre bazı ülkelerde bazı vatandaşlarla ilgili olarak 15 günden 45 güne kadar uzatılabilir.

Schengen ülke vizeleri, Schengen vizeleri nasıl alınır?, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölgeye deniyor. Bu ülkeler; Almanya, Almanya vize işlemleri, Avusturya, Avusturya vize işlemleri, Belçika, Belçika vize işlemleri, Çek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Fransa vize işlemleri, Hollanda, Hollanda vize işlemleri, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Schengen ülke vizeleri.