• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Honduras Ülke bilgisi, Zengin, Kültürel Mirasa sahip

ÜLKE KÜNYESİ

AdıHonduras Cumhuriyeti
BaşkentTegucigalpa
BaşkanJuan Orlando Hernández
BaşbakanRicardo Álvarez
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliAnayasal cumhuriyet
Yüzölçümü112.492 km²
Nüfus9,588 milyon (2018)
Para BirimiLempira (HNL)
Zaman DilimiUTC-6
Telefon Kodu+504
İnternet.hn

Honduras ülke bilgisi, Honduras gezi rehberi, Honduras vize işlemleri ...

Honduras, Orta Amerika'da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası'ndan (yani Belize) farklı olarak İspanyol Hondruras'ı olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur.

Orta Amerika'da, Karayip Denizi kıyısında, Guatemala ve Nikaragua arasında ve Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında, El Salvador ve Nikaragua arasında yer alır. Alçak arazilerde subtropikal iklim, yükseklerde ve dağlarda ise ılıman iklim görülmektedir. İç kısımlarda çoğunlukla dağlar, kıyı bölgelerinde dar ovalar yer almaktadır. Ülkenin en yüksek noktası: Cerro Las Minas 2,870 m olup ülkede kereste, altın, gümüş, bakır, kurşun, çinko, demir, antimon, kömür, balık, hidro enerji gibi doğal kaynaklar bulunmaktadır. Hafif depremler yaygındır; Karayip kıyılarında kasırga ve su baskınları zarara yol açar. Yazları sıcak ve kurak kışları bol yağışlıdır.

Dünya Bankası, Honduras'ı düşük orta gelirli bir ülke olarak sınıflandırmaktadır. Ülkenin kişi başına geliri 600 ABD doları civarındadır ve bu da onu Kuzey Amerika'daki en düşük gelirlerden biri yapmaktadır. 2010 yılında nüfusun% 50'si yoksulluk sınırının altında yaşıyordu. 2016 yılına kadar% 66'dan fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyordu. Son birkaç yıldaki ekonomik büyüme, Latin Amerika'daki en yüksek oranlardan biri olan yılda ortalama % 7 olmuştur (2010). Buna rağmen, Honduras tüm Orta Amerika ülkeleri arasında en az gelişmeyi gördü. Honduras, ülkeyi orta kalkınmaya sahip olarak sınıflandıran .625 İnsani Gelişme Endeksi ile 188 ülke sıralamasında 130'uncu olarak yer almaktadır.

Honduras ülke bilgisi ve Honduras vize bilgisi; Tropikal iklimin yaşandığı Honduras’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebilmektedir. Bu dönemde ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımızın hava durumunu önceden kontrol etmeleri yararlı olacaktır. Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaportlar 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.

Honduras ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Şehir, halkın kültürünü tanımanız için de size yardımcı oluyor. Halkın çok fakir olmasına karşın sokaklardaki rengarenk evler sizi şaşırtabilir. Şehrin güzelleşmesini sağlıyor. Maya torunlarının vatanı görebilsek de, uygarlık ve gelişmişlik bakımından benzemiyor. Honduras turlar için acentamız ile iletişime geçebilirsiniz. www.kolayvize.org 

Honduras, Orta Amerika’daki dördüncü ticaret ortağımızdır. Türkiye’den Honduras’a gerçekleştirilen ihracatın önemli bir kısmını demir-çelik ürünleri, makine ve makine parçaları, silah ve mühimmat, elektrikli cihazlar, plastik ve plastik türevleri oluşturmaktadır. Honduras’tan satın aldıklarımızın başında tekstil ürünleri ve tütün mamulleri gelmektedir. Detaylı bilgiler için sorunuz.

Honduras Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Honduras Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.