• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

İran Ülke bilgisi – Komşu ülke İran’ı önce Keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİran İslam Cumhuriyeti
BaşkentTahran
Dini LiderAyetullah Ali Hamaney
BaşkanHasan Ruhani
Resmi DillerFarsça
Yönetim Şekliİslam Cumhuriyeti
Yüzölçümü1.648.195 km²
Nüfus81,8 milyon (2018)
Para Birimiİran Riyali (ريال) (IRR)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+98
İnternet.ir

İran ülke bilgisi, İran gezi rehberi, İran vize işlemleri ...

İran Ülke Bilgisi; İran, resmî adı İran İslam Cumhuriyeti / Cumhuri-ye İslâmi-ye İran, Güneybatı Asya'da ülke. Güneyde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsçadır. Anayasasının 12. maddesine göre ülkenin resmî dini İslam resmî mezhebi İsnâaşeriyye Şiiliği'dir. İran, MÖ 4000'lere dayanan tarihi ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmaktadır.

Tarih boyunca İran Avrasya'daki merkezî konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuştur ve bir bölgesel güçtür. İran BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üyesidir. İran siyasal sistemi 1979'da kabul edilen anayasaya göre oluşturulan birkaç karmaşık yönetim yapısına göre işlemektedir. En yüksek devlet makamı şimdiki Ayetullah Ali Hamaney'in üstlendiği İran dinî liderliğidir (Velayet-i Fakih). İran, uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğal gaz kaynakları sonucu önemli bir konuma sahiptir. 1979'daki İran İslâm Devrimi'nden itibaren ülkenin resmi adı "İran İslâm Cumhuriyeti" olmuştur.

İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır? Soruları çok popüler olup seyahat edecek olanların en çok aradığı soru tipleridir. Sınır komşumuz İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından vize istenmemektedir. Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Kırmızı (Diplomatik) pasaport sahipleri süresi 90 günü aşmayan seyahatlerde vize istenmiyor. Vizeye gerek yok. Pasaportunuzu kapıp da gidin. TC vatandaşları 3 aya kadar İran vizesiz.

Dünyanın en köklü uygarlıklarından biri olan İran, birçok tarihi saray, mescit, cami gibi yapıların yanı sıra doğal alanları ile meşhurdur. Büyük ve derin bir tarihî geçmişe sahip olan İran, zengin kültürel dokusu ve etkileyici mimarisi ile kendine hayran bırakıyor. İran’a seyahat yapmayı planlıyorsanız, derlediğimiz İran gezilecek yerler listesine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Yerel halk için durum çok farklı olabilir ama özellikle Avrupa’dan gelen turistlerin çok ilgisini çekiyor bu özelliği.

İran’ın Suriye başta olmak üzere Irak’ta Türkiye’nin siyasetine zıt bir politika izlemesi diplomatik ilişkilerde doğrudan olmasa da dolaylı gerginliklere yol açmaktadır. İran’ın Suriye’de Esed rejimine verdiği destek, Şii militanları ile Irak’ta Türkiye’nin hassas noktası olan Türkmenlere karşı izlediği siyaset Türkiye’yi rahatsız etmektedir. Bunun yanısıra iki ülke tarih boyunca birbirlerinin içişlerine karışmama, karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilkeleri üzerine temellendirilmiş bir çizgide ilerlemiştir.

İran Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, İran Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.