İran Ülke bilgisi – Kapalı Kapılar ardındaki İran’ı Keşfet !

İran Ülke Bilgisi

İran Ülke Bilgisi; İran, resmî adı İran İslam Cumhuriyeti / Cumhuri-ye İslâmi-ye İran, Güneybatı Asya'da ülke. Güneyde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsçadır. Anayasasının 12. maddesine göre ülkenin resmî dini İslam resmî mezhebi İsnâaşeriyye Şiiliği'dir. İran, MÖ 4000'lere dayanan tarihi ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmaktadır.[9][10][11] Tarih boyunca İran Avrasya'daki merkezî konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuştur ve bir bölgesel güçtür. İran BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üyesidir. İran siyasal sistemi 1979'da kabul edilen anayasaya göre oluşturulan birkaç karmaşık yönetim yapısına göre işlemektedir. En yüksek devlet makamı şimdiki Ayetullah Ali Hamaney'in üstlendiği İran dinî liderliğidir (Velayet-i Fakih). İran, uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğal gaz kaynakları sonucu önemli bir konuma sahiptir. 1979'daki İran İslâm Devrimi'nden itibaren ülkenin resmi adı "İran İslâm Cumhuriyeti" olmuştur.

Vizeye gerek yok. Pasaportunuzu kapıp da gidin. TC vatandaşları 3 aya kadar İran’da vizesiz bir şekilde kalabilirler. Yalnız, pasaportta İsrail vizesi ya da damgası kesinlikle bulunmamalı. Eğer İsrail giriş - çıkışınız varsa pasaportunuzu değiştirin. 0533 303 7973

İmam Meydanı İsfehan'ın ve İran'ın en büyük tarihi meydanıdır. Dünyanın en büyük tarihi meydanıdır. Sizi temin ederim ki sadece bu meydanı görmek için bile İsfehan'a gelinebilir. Dikdörtgen biçimde olan meydan tarihte olduğu gibi en önemli merkezdir.

İşsizliği orantılı gerçek ekonomik büyüme ile uyuşmayan, artan işgücü nedeniyle işsizlik oranı resmi tahmin olan %11'in daha üstünde bir seviyeye ulaşan bir geçiş ekonomisidir. İran'ın yıllar süren yaptırımların etkisinden kurtulması uzun zaman alacağa benziyor.

Son yaşanan gelişmeler Türkiye’nin Orta Doğu’da belirleyici güç olmadığını gösterdiği kadar, Katar krizi, Astana Süreci, Kuzey Irak Referandumu gibi konular Türkiye’nin rasyonel tercihler yaptığında bölgesel ağırlığının belirleyici olduğunu ispatlamıştır.

İstanbul Tahran ucuz uçak bileti sayfamızda havayolu firmalarının İstanbul Tahran uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir, İran'ın başkenti olan Tahran'daki Mehrabad Havalimanı'ndan şehir merkezine farklı ulaşım seçenekleri ile gidebilirsiniz.

İran'da en uygun fiyata mükemmel oteli mi arıyorsunuz? İspa Tur, 12 yıllık deneyimi ile İran'da otel, apart otel, motel ve geleneksel otellere rezervasyon imkanı sunar. Size en uygun ve düşük fiyatlı konaklamayı sunmak için 700'den fazla otelle anlaşmalıyız.


İran Vizesi, İran ülke hakkında, İran ticari vizesi, İran bayrağı, İran ekonomisi, İran başkenti, İran - Türkiye ilişkileri, İran uçak bileti, İran otel konaklaması, İran ulaşım, İran nasıl gidilir, İran idari yapı, İran komşuları, İran gece hayatı, İran - Amerika, İran nüfus yapısı, İran yönetim şekli, İran'da etnik gruplar, İran Ankara Büyükelçiliği, İran İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, İran hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. İran Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

 

Hemen ARA