• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

İrlanda ülke bilgisi – Dünyanın en büyük Neolitik Alanı

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİrlanda Cumhuriyeti
BaşkentDublin
BaşkanMichael D. Higgins
BaşbakanLeo Varadkar
Resmi Dillerİrlandaca, İngilizce
Yönetim ŞekliÜniter Parlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü70.273 km²
Nüfus4,904 milyon (2019)
Para BirimiEuro (€) (EUR)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+353
İnternet.ie

İrlanda ülke bilgisi, İrlanda gezi rehberi, İrlanda vize işlemleri ...

İrlanda (İrlandaca: Éire, İngilizce: Ireland) ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti (İrlandaca: Poblacht na hÉireann, İngilizce: Republic of Ireland), kuzeybatı Avrupa'da bulunan ülke. Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık'a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda'nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir.

Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir. 6 Aralık 1921'de İngiliz-İrlanda Antlaşması gereğince, Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı bir dominyon olarak kuruldu. Antlaşmanın yürürlük tarihinden 1 yıl sonra (6 Aralık 1922) tam bağımsızlığa kavuşmuştur. Başkent Dublin'dir. Yüzölçümü 70,273 km²'dir.

İrlanda'nın orta bölümü, doğuda Dublin’den batıda Galway’e kadar uzanan bir düzlüktür. Bu düzlük otlaklardan ve ormanlardan meydana gelir ve Büyük Allen bataklığı da bu ovadadır. Ovanın çevresinde 900 metreyi geçmeyen dağlar vardır. Başlıca sıradağlar arasında Wicklow Dağları yer alır. 926 m yüksekliğindeki Lugnaquilla bu dağların en yüksek yeridir. Güneybatıda Kerry Dağlarında Macgillycudys Reeks Dağı(1040 ) Carrantuohill de zirveyi meydana getirir. Burası İrlanda'nın en yüksek dağıdır. Connemare Dağları, Mayo Dağları ve kuzeybatıdaki Donegal Dağları başlıca sıradağlarıdır.

Bataklıklar ülkenin 1/6’ini kaplar. Bunlar genellikle Shannon Irmağının batısında yer alır. Britanya Adalarının en uzun ırmağı olan Shannon 385 km uzunluğundadır. Ülkenin diğer önemli ırmağı Liffey’dir. Önemli gölleri arasında yine İngiliz adalarının en büyük gölü olan Logh Neagh bulunur. Ayrıca göller bölgesinde Ree, Derg ve Killarney de önemli göller arasındadır.

İrlanda Vize başvuruları, İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya’daki İrlanda Vize Başvuru Merkezlerine sunulacaktır. Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Antalya’da sunulan başvurular, Ankara'da bulunan İrlanda Büyükelçiliği tarafından değerlendirilecektir. Bu site, bilmeniz gereken diğer faydalı bilgilerle birlikte, başvurunuzun yapılması ve alınması süreciyle ilgili bilgiler sağlar. İrlanda vize işlemleri ve başvurular için Kolay vize Danışmanımız ile iletişim kurunuz.

Harika tabiat nedeniyle, İrlanda genellikle ’Yeşil alan’ olarak adlandırılır. Kayalık sahil şeridi, derin mavi suya, yeşil vadilere ve tepelere sahip sakin okyanus - bu Avrupa’daki en güzel ülkelerden biridir. Ülkeyi keşfetmeye başlamak için en iyi yol, başkenti Dublin’i ziyaret etmektir. Ülkenin ana eğitim merkezi olan Trinity College en yakın ilgiye değer. Üniversitenin yaşı bin yıldan fazladır. Viktorya döneminde yapılmış güzel bir binada yer almaktadır. İrlanda vizesi için arayınız.

Türkiye-İrlanda İlişkileri. 16. yüzyılda Akdeniz'e açılan ve korsanların eline geçen bir İrlanda ticaret gemisinin Osmanlı donanması tarafından seneler sonra İrlanda'ya iadesi, Türk-İrlanda ilişkilerinin bilinen ilk olayıdır. Ülkemiz ile İrlanda arasında siyasi bir sorun bulunmamaktadır. 16. yüzyılda Akdeniz'e açılan ve korsanların eline geçen bir İrlanda ticaret gemisinin Osmanlı donanması tarafından seneler sonra İrlanda'ya iadesi, Türk-İrlanda ilişkilerinin ilk olayıdır.

İrlanda Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, İrlanda Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.