• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

İskoçya Ülke Bilgisi, İskoçya ülkesini kolay Keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİskoçya
BaşkentEdinburgh
KraliçeII. Elizabeth
BaşbakanNicola Sturgeon
Resmi Dillerİngilizce, İskoçça
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü80.077 km²
Nüfus5,454 milyon (2019)
Para BirimiSterlin (GBP)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+44
İnternet.uk

İskoçya ülke bilgisi, İskoçya gezilecek yerler, İskoçya Vizeleri hakkında bilgi sayfasıdır.

İskoçya ülke bilgisi

İskoçya, Büyük Britanya'da Birleşik Krallık'a bağlı dört ülkeden biri. İskoçya güneyinde İngiltere ile bir sınırı paylaşır.İskoçya Krallığı, Avrupa Erken Orta Çağlarında bağımsız, egemen bir devlet olarak ortaya çıkmış ve 1707 yılına kadar varlığını sürdürmüştür. 1603 yılında verasetle İskoçya Kralı VI. James, İngiltere ve İrlanda Kralı oldu ve böylece üç krallığın kişisel olarak birliğini sağladı. İskoçya daha sonra 1 Mayıs 1707'de yeni Büyük Britanya Krallığı'nı oluşturmak için İngiltere Krallığı ile siyasal birliğe girdi.

Birlik, aynı zamanda hem İskoçya Parlamentosu hem de İngiltere Parlamentosu’nu birleştiren yeni bir Büyük Britanya Parlamentosu oluşturdu. 1801 yılında Büyük Britanya, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nı oluşturmak için İrlanda Krallığı ile siyasi bir birliğe girdi (1922'de İrlanda Özgür Devleti, Birleşik Krallık'tan ayrıldı ve ikinci defa krallığın adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olarak yeniden adlandırıldı).

İskoçya'da, Birleşik Krallık monarşisi dönemine geçilmesiyle, birlik öncesi İskoçya Krallığına özgü çeşitli stiller, başlıklar ve devletin diğer kraliyet sembolleri kullanılmaya devam edildi. İskoçya içindeki hukuk sistemi de İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’dan ayrı kalmıştır; İskoçya hem kamu hem de özel hukukta ayrı bir yargı yetkisi oluşturmaktadır. İngiltere'nin geri kalanından farklı hukukî, eğitimsel, dinî ve diğer kurumların varlığının devam etmesi, İngiltere ile 1707 birliğinden bu yana İskoç kültürünün ve ulusal kimliğinin devamına katkıda bulunmuştur.

İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport hamili, hususi pasaport sahibi ve hizmet pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. İskoçya ülkesi, Birleşik Krallığa bağlı bir ülke olduğu için Schengen vizesi değil İskoçya Vizesi almak zorunludur. İskoçya ile beraber İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerini kapsayan Birleşik Krallık vizesi ile bu 4 ülkeye de giriş yapılabilmektedir.

İskoçya ülke bilgisi

En çarpıcı manzaralara ve mükemmel üniversitelere ev sahipliği yapan İskoçya, yurtdışında okumak için fantastik bir yerdir. Avrupa’nın en yüksek eğitimli ülkelerinden biri olarak kabul edilen İskoçya, yeni mezun öğrenciler içinde büyük iş umutları sağlar. Bugün İskoç üniversitelerinden mezun, on öğrenciden dokuzu ilk 6 ay içerisinde iş bulurken, akademik kariyer yapmak isteyenler için de dünyaca ünlü araştırmaların bir parçası olma imkanı sunar.

İskoçya Ülke Bilgisi

Birleşik Krallık’la ikili ticari / ekonomik ilişkilerimiz özellikle son yıllarda ciddi bir ivme kazanmıştır. Ülkemizin başlıca ticaret ortaklarından olan Birleşik Krallık’la ikili ticaret dengesi 2001 yılından bu yana ülkemiz lehinedir. Toplam ihracatımızın % 6,6’sını yaptığımız Birleşik Krallık, en çok ihracat yaptığımız ikinci, en çok ithalat yaptığımız yedinci ülkedir. Birleşik Krallık, 2018 yılında ikili ticaret hacminde 6. sırada yer almıştır.

İskoçya Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, İskoçya Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.