• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

İsrail Ülke bilgisi, 3 semavi dini merkezi Kudüs Keşif

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİsrail Devleti
BaşkentTel Aviv
BaşkanReuven Rivlin
BaşbakanBinyamin Netanyahu
Resmi Dillerİbranice, Arapça
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü22.145 km²
Nüfus8,884 milyon (2018)
Para BirimiYeni şekel (ILS · ₪‎)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+972
İnternet.il

İsrail ülke bilgisi, İsrail gezilecek yerler, İsrail Vize işlemleri...

İsrail (İbranice: יִשְְׂרָאֵל, Yisra'el; Arapça: إسرائيل, İsrā'īl) ya da resmî adıyla İsrail Devleti, Medīnat Yişra'el; Arapça: دولة إسرائيل, Dawlat İsrā'īl), Orta Doğu'da, Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunan bir ülke. Coğrafi olarak, Asya kıtasında bulunur. Batısında Akdeniz, kuzeyinde Lübnan ve Suriye, doğusunda Ürdün, güneyinde ise Mısır, Filistin ve Kızıldeniz ile çevrilidir. Başkenti Knesset (İsrail Meclisi) kararına göre Kudüs'tür. Ancak bu durum Birleşmiş Milletler tarafından tanınmamaktadır. İsrail'deki büyükelçilik ve konsoloslukların büyük çoğunluğu, ülkenin finans merkezi olan Tel Aviv'dir. Çoğunluğu Yahudi olan tek devlettir. Uzun ve dar bir şekle sahip olan İsrail, 470 km uzunluğunda olup, en geniş bölgesi yaklaşık 135 km'dir. Sınırları ve ateşkes hatları içerisinde kalan toplam yüzölçümü 27.817 km²'dir.

Tevrat'a göre; Yakup ailesi ile göç ederken, Tanrı'nın bir meleği insan kılığında Yakup'a görünür. Ailesini nehrin karşısına taşıdıktan sonra Yakup, melek ile gün ağarıncaya kadar güreşir. Melek, Yakup'u yenemeyeceğini anlayınca ona, 'Beni bırak, gün ağarıyor' der. Fakat Yakup, "Beni kutsamadıkça seni bırakmam" der. Yakup mücadele eder ve nihayetinde Tanrı'nın meleğini yener. O da Yakup'u Tanrı'yla mücadele eden anlamına gelen İsrail adıyla kutsar. Tanrı tarafından Yakup'un adı İsrail olarak değiştirilmiş olur. Bu nedenle Yakup'un soyundan gelenlere İsrailoğulları denir. Bu olaydan sonra Yakup, Mısır'a göçtüğünde sülalesi İsrailliler olarak anılır.

İsrail Devleti’ne seyahat edecek Türk vatandaşları, ülkeyi ziyaretleri öncesinde İsrail vizesi almaları gerekmektedir. İsrail vize işlem başvuruları randevu ile kabul edilmemektedir. İsrail vizesi için başvuru sahibi müracaatı şahsen yapmak zorunda değildir. İsrail vize işlemleri için Danışmanımız ile iletişime geçiniz. Filistin'e seyahat edecek vatandaşlarımızın İsrail vizesi alması gerekmektedir.

Bugün dünya nüfusunun yarısından fazlası İbrahim dinine mensup insanlardan oluşuyor. Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlar için İsrail, dinlerinin doğuş yeri olan bir coğrafya özelliği taşıyor. Bu durum da İsrail’i, maneviyatı en yüksek bölge yapıyor. Orta Doğu ülkesi İsrail’i inancınız, dünya görüşünüz ne olursa olsun gidip görmeniz gerektiğini en başından söylemekte fayda var.

 Türkiye ile İsrail'in, Türkiye'nin İsrail'i tanımasından Mart 1949 tarihinden sonra kurdukları ikili ilişkilerdir. Güvenlik ve refah kuşağının yaratılmasını ve başta komşuları olmak üzere, bölgede yer alan tüm ülkelerle ilişki ve işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen bir politika izlemektedir. Bu anlayış çerçevesinde Türkiye, İsrail'le de karşılıklı çıkarlar temelinde ikili ilişkiler tesis etmiştir.

İsrail Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, İsrail Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.