• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

İsveç Ülke Bilgisi, Çöp İthal Eden Tek Ülkeyi Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİsveç Krallığı
BaşkentStockholm
KralCarl XVI Gustaf
BaşbakanKjell Stefan Löfven
Resmi Dillerİsveççe
Yönetim ŞekliAnayasal Monarşi
Yüzölçümü450.295 km²
Nüfus10,23 milyon (2019)
Para Birimiİsveç Kronu (SEK)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kod+46
İnternet.se

İsveç Ülke Bilgisi, İsveç gezi rehberi ve İsveç vize işlemleri ...

İsveç (İsveççe: Sverige) veya resmî olarak İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa'da İskandinavya yarımadasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşuları batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya'dır. İsveç bunun dışında güneyinde yer alan Öresund Köprüsü ile Danimarka'ya bağlıdır. İsveç ülke bilgisi; Yaklaşık 450.000 km² olan yüzölçümüyle İsveç, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülkedir.

Ülkenin toplam nüfusu 9,3 milyon olup yoğunluk bakımından km² başına 20 insan yaşamaktadır. Ancak nüfus yoğunluğu güneye doğru gidildikçe ivmeli şekilde artar. Ülkedeki halkın %85'i kentlerde yaşar. İsveç'in başkenti aynı zamanda ülkedeki en büyük kent olan Stokholm'dür. Başkentte 1,3 milyonu merkezde olmak üzere 2 milyon insan yaşar. Ülkenin diğer büyük kentleri sırasıyla Göteborg ve Malmö'dür.

İsveç, Ortaçağ'dan beri bağımsız ve tek bir ülkedir. Modern merkezi yönetim ise ilk defa 16. yüzyılda Gustav Vasa'nın kral oluşuyla başladı. 17. yüzyılda ülke İsveç İmparatorluğu'nu kurmak adına genişletildi. Ancak İskandinavya dışında fethedilen yerlerin büyük bir kısmı 18. ve 19. yüzyıllarda kaybedildi. İsveç'in bugün Finlandiya'da kalan doğu yarısı 1809'da Rusya tarafından ele geçirildi. İsveç'in yer aldığı son savaş ise 1814 yılında gerçekleşti. Bu savaş, İsveç'in, komşusu Norveç'i tek bir ülke altında birleştirmeye zorlamasıyla baş gösterdi. Kurulan birlik 1905 yılına kadar sürdü. 1814'ten beri İsveç, barış politikası izlemekte ve savaşa dayanmayan bir dış ilişkiler siyaseti gözetmekte, çıkan çoğu savaşta tarafsız kalmaktadır.

İsveç vizesi almak kolay ancak sıkıntılıları var. İsveç vize işlemleri için yaklaşık 2 hafta kadar bir süre ayırmanız gerekiyor. Kolay bir şekilde İsveç vize işlemlerinizi başlatıyoruz. İsveç’i ziyaretler için İsveç Vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları, yabancı uyruklu vatandaşlar için geçerli prosedürler hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu site, bilmeniz gereken diğer faydalı bilgilerle birlikte, başvuru yapılması ve alınması ile ilgili bilgiler sağlar.

Muhteşem doğası, soğuk kışı, pitoresk balıkçı köyleri, ren geyiği arazisi ve yaz güneşi ile ünlüdür. Renkli ahşap binalar, geleneksel kulübe, taş kale ve katedraller ve oldukça yenilikçi çağdaş mimari ile doludur. İsveç birçok açıdan dolayı dünyaca ünlüdür: SAAB ve Volvo otomobilleri, müzik grubu ABBA, ringa balığı ve DIY megastor IKEA’yı duymuşsunuzdur. Yürüyüş parkurları, aradığınız sanat müzeleri olsun, İsveç’te hepsi vardır.

İsveç'in Ankara'da büyükelçiliği, İstanbul'da konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye'nin ise Stockholm'de büyükelçiliği bulunmaktadır. İki ülke de OECD örgütünün tam üyesidir. Ayrıca İsveç AB'ye tam üye, Türkiye ise tam üyeliğe aday bir ülkedir. 12 Haziran 2008 tarihinde İsveç Meclisi'nde Ermeni Soykırımı'nın tanınmasına yönelik yasa teklifini kabul etmesiyle ilişkiler sıkıntılı bir döneme girdi. Türkiye, Stockholm Büyükelçisini geri çağırdı.

İsveç Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, İsveç Ülke Bilgisi danışmanınız.