• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

İsviçre Ülke Bilgisi, Dünyanın En Yaşanılası Ülkesi !

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİsviçre Konfederasyonu
BaşkentBern (de facto)
BaşkanGuy Parmelin
ŞansölyeWalter Thurnherr
Resmi DillerAlmanca
Yönetim ŞekliFederal Cumhuriyet
Yüzölçümü41.285 km²
Nüfus8,57 milyon (2019)
Para Birimiİsviçre frangı (CHF)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kod+41
İnternet.ch

İsviçre Ülke Bilgisi, İsviçre gezi rehberi ve İsviçre vize işlemleri ...

İsviçre ülke bilgisi; (Almanca: Schweiz, Fransızca: Suisse Fransızca, resmî adıyla İsviçre Konfederasyonu (Latince: Confoederatio Helvetica, CH kısaltması buradan gelir), federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan federal cumhuriyet. Batı Avrupa'da bulunan ülkenin kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, ve doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer alır.

İsviçre denize kıyısı olmayan, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bölünen, 41.285 km² yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Alpler toprakların daha fazla bölümünü işgal ederken, yaklaşık 8,5 milyon insandan oluşan İsviçreli nüfus çoğunlukla en büyük şehirlerin bulunduğu platoda yoğunlaşmıştır. Bu şehirlerin arasında iki küresel kent ve ekonomik merkez olan Zürih ve Cenevre de vardır. İsviçre Konfederasyonunun uzun bir silahlı tarafsızlık tarihi vardır -1815 yılından bu yana uluslararası bir savaş durumu olmamıştır- ve 2002 yılına kadar Birleşmiş Milletler'e katılmamıştır. Yine de etkin bir dış politika sürdürmektedir ve sıklıkla dünya çapında barış kurma girişimlerine katılır. İsviçre aynı zamanda Kızılhaç'ın doğduğu ülkedir ve ikinci büyük BM merkezi de dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası organizasyonun ev sahibidir. Avrupa seviyesinde, Avrupa Serbest Ticaret Birliğinin kurucu üyelerindendir ve Schengen Bölgesinin bir parçasıdır - yine de dikkate değer olarak Avrupa Birliğinin ve Avrupa Ekonomik Alanının bir üyesi değildir.

Schengen vizesi ile  ülkeye girebilir ve Schengen Bölgesi'nde özgürce seyahat edebilirsiniz. Schengen Bölgesi'ne girmeden önce vize almaları gereken ülke vatandaşlarına verilir. Schengen vizesi, 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar maksimum süre boyunca Schengen Bölgesi'nde serbestçe seyahat etmesine izin verir. 90 günden daha uzun kalmak istiyorsanız, ulusal uzun süreli vize ya da oturma iznine ihtiyacınız olacak.

İsviçre denildiğinde akla ilk olarak Alpler geliyor dolayısıyla burasının doğa harikası bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Mükemmel bir coğrafya ’ya sahip bu nedenle de İsviçre turları yılın her mevsiminde tercih nedeni olabilecektir. Avrupa turları arasında en fazla tercih edilen olarak da bilinen ülkenin % 10’unu buzullar ve göller oluşturuyor. Bu anlamda uçaklı İsviçre turlarından herhangi birine katılarak bu eşsiz manzaraya şahit olabilirsiniz.

Geçmişten beri süregelen Türkiye ile İsviçre arasındaki ilişkilerini belirtmektedir. 1915 yılından itibaren Bern'de bir Osmanlı Elçisi görev yapmaya başlamıştır. Diplomatik ilişkiler, ilk burada başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyete geçiş sırasında ilişkiler kopmamış ve 1 Kasım 1922 tarihinden itibaren Bern'deki Elçilik TBMM Hükümeti'ne bağlanmıştır. Şu an İsviçre'de yaşayan 120.000 Türk Vatandaşı vardır.

İsviçre ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, İsviçre ülke Vizesi danışmanınız.