• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

İtalya Ülke Bilgisi, Makarna ve Pizza İtalya’da Yenir

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİtalyan Cumhuriyeti
BaşkentRoma
CumhurbaşkanıSergio Mattarella
BaşbakanMario Draghi
Resmi Dillerİtalyanca
Yönetim ŞekliParlamento
Yüzölçümü301.338 km²
Nüfus60,36 milyon (2019)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kod+39
İnternet.it

İtalya Ülke Bilgisi, İtalya Gezi rehberi ve İtalya Vize İşlemleri ...

İtalya ülke bilgisi; İtalya (İtalyanca: Italia, /iˈtaːlja/) ya da resmî olarak İtalyan Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica Italiana) ya da bazen İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa'da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz'in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya'yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya'nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir.

Campione d'Italia bölgesiyse İtalya'nın İsviçre içinde kalan bir eksklavıdır (ana topraklardan ayrı mülkiyet). Yüzyıllar boyunca çok çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Etrüskler ve Antik Romalıların İtalya topraklarını kendilerine yurt edinmelerinin yanı sıra, Rönesans hareketi de İtalya'nın Toskana bölgesinde doğmuş ve tüm Avrupa'ya buradan yayılmıştır. İtalya'nın başkenti Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve eskiden beri Katolik Kilisesi'nin merkezi olmuştur. İtalya ülke bilgisi hakkında bilgi sitesidir.

Günümüzde İtalya, demokrasi ile yönetilmekte olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişi başına nominal gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci,[7] insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir. İtalya, 1957 yılında başkent Roma'da imzalanan Roma Antlaşması'yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri'nin, NATO'nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün, Avrupa Konseyi'nin, Batı Avrupa Birliği'nin ve Schengen Antlaşması'nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

İtalya ülke bilgisi ve İtalya vizesi; İtalya Vize İşlemleri vize başvuru merkezi, İtalya vizesi bilgi sitemize hoş geldiniz. Web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kolay vize Merkezi İtalya vize departmanı, İtalya Schengen vize başvuruları veya 90 günü aşmayan seyahatleriniz için danışmanlık hizmeti veren acentadır. Kolay vize danışmanı İtalya vizesi işleri bilgisi için arayınız.

İtalya ülke bilgisi ve turizm; Dünyanın en turistik ülkelerinden olan İtalya'da en güzel yerler hakkında bilgiler içerir. Her noktasında farklı bir kültür ve tarih barındıran İtalya’yı keşfetmek hem emek hem de zaman ister. Güneyinde deniz, güneşin tadını çıkarırken; Venedik’te kanallar arasında dolaşırken, Floransa’nın sokaklarında İtalyan yemeklerinin tadına doyamayacaksınız.

Türkiye’de faaliyet yürüten İtalyan firmaları enerjiden bankacılığa, ulaştırmadan telekomünikasyona kadar geniş bir yelpazede yatırımlara sahiptirler. Diğer taraftan, İtalya’da faaliyet gösteren 53 Türk şirketi bulunmaktadır. Türkiye’yi, 2016 yılında ise 213.227 İtalyan turist ziyaret etmiştir. Ülkemizden İtalya’ya giden turist sayısı 2015’te 271.064, 2016’da 215.390 olmuştur.

İtalya ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, İtalya ülke bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.