• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

İzlanda Ülke Bilgisi – Ateş ve Buz ülkesini İzlanda !!!

ÜLKE KÜNYESİ

Adıİzlanda
BaşkentReykjavík
CumhurbaşkanıGuðni Th. Jóhannesson
BaşbakanKatrín Jakobsdóttir
Resmi Dillerİzlandaca
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü103.000 km²
Nüfus364.134 (2020)
Para Birimiİzlanda Kronası (ISK)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+354
İnternet.is

İzlanda Ülke Bilgisi, İzlanda Gezi rehberi ve İzlanda vize işlemleri ...

İzlanda (İzlandaca: Ísland), Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde Grönland'ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Britanya Adası'nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi. Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlet. En yakın komşusu Grönland olup, 350 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1050 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır. Başkent Reykjavik'tir. İzlanda'nın Yüzölçümü 103.000 km²'dir. Adanın yanardağlarından sonra en önemli özelliği gayzerlerdir. Bu sıcak su kaynakları ısınma ve elektrik enerjisi elde etmede kullanılır. İzlanda, bugün etkin durumda olan 30 kadar volkana ve zengin termal kaynaklarına sahiptir.

İzlanda, resmen Avrupa Birliği'nin (AB) bir parçası değildir. Coğrafi olarak da Avrupa'nın bir parçası değildir. Ancak kültürel olarak Avrupalı olduğu söylenebilir. İzlanda, dört AB üyesi olmayan Avrupa ülkesi olan Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesidir ve aynı zamanda Avrupa Ekonomik Alanı 'nın (AÇA) bir parçasıdır. ... İzlanda, İskandinav Pasaport Birliği ve şu anda AB yasaları altında bulunan ve oy kullanmayan bir katılımcı olarak Schengen Bölgesi'nin bir üyesidir.

İzlanda kültürü, ülkenin İskandinav mirası altında inşa edildi. Çoğu İzlandalı, Alman ve Danimarkalı yerleşimcilerin torunlarıdır. Kuzey Cermen dili olan İzlanda dili, Eski Norse özgüdür ve Feroe dili ve Batı Norveç lehçeleri ile yakından ilgilidir. Ülkenin kültürel mirası geleneksel İzlanda mutfağı, İzlanda edebiyatı ve ortaçağ sangalarını içerir. İzlanda, diğer NATO üyelerinden daha küçük bir nüfusa sahip ve silahlı kuvvetleri olmayan tek üye devlettir. İzlanda Sahil Güvenlik görevlisi yetersiz donanıma sahiptir ve savunmadan sorumludur.

İzlanda ülke bilgisi ve vizesi, Türkiye’de Ankara Danimarka Büyükelçiliği ve İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu tarafından temsil edilmektedir. Tüm vize başvuruları Ankara Danimarka Büyükelçiliği’ne ve İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu’na şahsen yapılmak zorundadır. İkamet ettiğiniz bölge ve şehre göre, başvuru yapabileceğiniz merkezi öğrenmek için lütfen Kolay Vize Danışmanımızdan bilgi isteyiniz.

Simsiyah kumlarla çevrili sahilleri, devasa buzulları, gürül gürül akan şelaleleri, termal gölleri, kraterleriyle İzlanda Gulfstream akıntısının sağladığı ılık iklimiyle bu dünyanın dışındanmış gibi görünüyor. Aktif volkan dağlarının püskürttüğü lav arazilerinde özgürce dört nala koşan atları, terk edilmiş köyleri ve kiliseleri, milli parkları ve uçsuz bucaksız Atlantik manzarasıyla gezilip görülecek pek çok yere sahip.

İzlanda ile ekonomik-ticari ilişkilerimiz, doğrudan ulaşım imkanı bulunmaması, küçük bir pazar olması gibi nedenlerle sınırlı düzeydedir. 2018 yılında İzlanda’ya ihracatımız 24 milyon Dolar, bu ülkeden ithalatımız ise 27 milyon Dolar olmak üzere ikili ticaret hacmimiz 51 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. İzlanda’da 100 civarında Türk vatandaşı yaşamaktadır. 2018 yılında 2.935 İzlandalı turist ülkemizi ziyaret etmiştir.

İzlanda ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, İzlanda ülke bilgisi danışmanınız.