• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Jamaika Ülke Bilgisi, Dünya’nın En Mutlu Ülke Keşfi

ÜLKE KÜNYESİ

AdıJamaika
BaşkentKingston
KraliçeII. Elizabeth
BaşbakanAndrew Holness
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü10.990 km²
Nüfus2,935 milyon (2018)
Para BirimiJamaika doları (JMD)
Zaman DilimiUTC-5
Telefon Kodu+1-876
İnternet.jm

Jamaika ülke bilgisi, Jamaika gezi rehberi ve vize işlemleri

Jamaika, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller'de bir ada ülkesi. Orta Amerika ve Karayiplerde bulunur. Yüzölçümü, 10.990 km²dir. Sahil şeridi, 1.022 km dir. İkliminde; tropikal, sıcak, nemli hava etkindir; iç kısımlarda ise ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar vardır. En alçak noktası, Karayip Denizi (0 m), en yüksek noktası, Mavidağ'dır (2.256 m). Başkent Kingston'dur.

Kristof Kolomb, Jamaika'ya 5 Mayıs 1494 yılında ulaştı ve adayı "gözlerin gördüğü en güzel ada" olarak tarif etti. Adaya Santiago adını verdi ancak adanın yerlilerce kullanılan adı Xaymaca, Jamaica şeklinde kullanılmaya devam etti. Adaya yerleşen İspanyol sömürgeciler yerli Taino halkını neredeyse tamamen yok etti. Adalar 1655 yılında İngiliz işgaline uğradı ve kolonileştirildi. İspanyolların bir kısmı kaçtı, kaçmayanlar İngilizler tarafından uzaklaştırıldı. İngiliz sömürgeciler çok az sayıdaydı ancak şeker üretiminde çalıştırmak üzere, çok sayıda Afrikalı köle getirdiler. Günümüzde de Jamaika halkının büyük çoğunluğu Afrika kökenlidir. Jamaika 1962'de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı ancak İngiliz Milletler Cemiyetinin üyesi olarak kaldı.

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeden muaftırlar. Jamaika’ya seyahat edeceklerin pasaportlarının ülkeye varış tarihlerinden itibaren 6 ay geçerli olması gerekir. Resmi pasaport sahibi Jamaika vatandaşları, 90 gün süreyle vizeden muaftırlar. Umuma mahsus pasaport sahibi Jamaika vatandaşları ise vizeye tabidir ve 90 gün ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini e-vize olarak alabilir.

Karayip Denizi kıyısında pahalı tatil seçeneklerini sunan adalardan birisi. Nedeni de otel kalitesinin yüksek olması. Odalar kaliteli döşenmiş, restoranlar gurme restoran ayarında olunca fiyatlar da doğal olarak fırlıyor. Negril kıyısı haricinde diğer bölgelerde kumsallar çok geniş değil. Oteller güzel, yemekler leziz, insanlar çok sıcak. Deniz-kum-güneş ve dinlenme tatili arayanlar daha ne istesin? Dunn’s River Şelaleleri, Bob Marley Müzesi

İki ülke arasındaki tarihî, kültürel ve coğrafî uzaklıkların da etkisiyle sınırlı düzeyde seyretmiştir. Türkiye’nin son yıllarda Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik atılımları Jamaika ile ilişkilerimize de olumlu yansımıştır. Her iki ülkenin de birbirinde henüz büyükelçilik düzeyinde resmî misyonu bulunmamakta, ilişkiler fahrî konsolosluklar üzerinden sürdürülmektedir. Türkiye’nin Havana Büyükelçiliği Jamaika’ya akreditedir.

Jamaika Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Jamaika Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.