• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kamboçya Ülke Bilgisi, Kamboçya Kolay Vize ile Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKamboçya Krallığı
BaşkentPhnom Penh
KralNorodom Sihamoni
BaşbakanHun Sen
Resmi DillerKhmerce
Yönetim ŞekliÜniter Parlamenter Monarşi
Yüzölçümü181.035 km²
Nüfus16,25 milyon (2018)
Para BirimiRiel (៛) (KHR)
Zaman DilimiUTC+7
Telefon Kodu+855
İnternet.kh

Kamboçya ülke bilgisi, Kamboçya Vizeleri hakkında bilgi sayfasıdır

Kamboçya ülke bilgisi; resmi adıyla Kamboçya Krallığı ve bir zamanlar Khmer İmparatorluğu olarak da bilinen, Güneydoğu Asya'da yer alan bir ülke. 181,035 km² alana yayılan ülke, kuzeybatıda Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ile komşudur. Ayrıca güney batı kıyıları Tayland Körfezi'nde yer alır. 14,8 milyonluk nüfusuyla, dünya sıralamasında 70. sırada yer almaktadır. Resmi dini Theravada Budizmi'dir, halkın %95'i Budist'tir. Başkent Phnom Penh, ülkenin politik, ekonomik ve kültürel merkezidir.

Turizm ülkede tekstilden sonra en büyük gelir kaynağıdır. Ocak-Aralık 2007 arasında 2 milyon turist ziyareti almıştır. Turistlerin çoğunuğu (%51) Siem Reap şehrini tecih etmiştir. Angkor Wat Tapınakları ülkenin en büyük turizm gelirini oluşturmaktadır ve Siem Reap yakınlarındadır. Angkor krallığı bu bölgede kurulmuştur. En önemli eseri Angkor Tapınağıdır.

Ülke coğrafyasının hemen her yerine yayılmış haldeki Kamboçya Müslümanları büyük oranda Şafiî mezhebine mensup olup, az sayıda Ahmediye mezhebine mensup olanlar da bulunmaktadır. Ülkede resmî din Budizm olsa da, Müslümanlar resmî olarak tanınan bir müftülük teşkilatına sahiptir. Son yıllarda ülkedeki cami ve mescitlerin sayısı hızla artmakta, Müslümanların ihtiyaçları doğrultusunda faaliyet gösteren pek çok kurum ve kuruluş da çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye’den Kamboçya’ya seyahat etme gibi bir planınız varsa, bu ülkeye aktarmasız uçuş bulunmadığını bilmenizde fayda bulunuyor. Tayland Bangkok’a hava yolu ile giderek, buradan otobüs ile Kamboçya’ya ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise; Vietnam Saigon’a aktarmasız şekilde gidebilirsiniz. Ancak, Vietnam’ın Türk pasaportlarından Vietnam vizesi istediği de aklınızda bulunsun.

Büyülü bir destinasyon. Eski zamanların modern hayatla birleştiği Kamboçya’da hayatınızın en otantik seyahat tecrübelerinden birini yaşayacaksınız. Sizin için ülke hakkında genel bilgileri derledik ve bir Kamboçya gezilecek yerler listesi oluşturduk. Kamboçya gezilecek yerler listesinin üst sıralarında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Siem Reap şehri bulunuyor.

İki ülke arasındaki ticarî ilişkiler 2005yılına gelinene kadar 1-2 milyon dolar gibi sembolik düzeylerde seyretmiş, bu tarihten itibaren büyük sıçramalarla 2014 yılına gelindiğinde 124 milyon dolara ulaşmış, fakat son üç yılda bu rakam aşılamayarak 2017 yılında 17.4 milyon doları Türkiye’den Kamboçya’ya ihracat, 77.1 milyon doları ithalat olmak üzere toplamda 94.6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kamboçya ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Kamboçya ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.