• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Kamerun Ülke Bilgisi, Kamerun’u Gitmeden Keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKamerun Cumhuriyeti
BaşkentYaoundé
BaşkanPaul Biya
BaşbakanJoseph Ngute
Resmi DillerFransızca, İngilizce
Yönetim ŞekliÜniter Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü475.442 km²
Nüfus25,22 milyon (2018)
Para BirimiOrta Afrika CFA Frangı
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+237
İnternet.cm

Kamerun ülke bilgisi, Kamerun gezi rehberi ve Kamerun vize işlemleri ...

Kamerun ya da resmî adı ile Kamerun Cumhuriyeti, Afrika kıtasının ortabatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijerya, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi ve 402 km'lik sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Yaoundé'dir. Yüzölçümü 475,442 km²'dir.

Kamerun sahip olduğu 475.442 km²'lik alan ile kıta içerisinde orta ölçekli ülkeler konumunda yer almaktadır. Ülkenin toplamda sahip olduğu 4.591 km'lik kara sınırından 797 km'si Orta Afrika Cumhuriyeti, 1.094 km'si Çad, 523 km'si Kongo Cumhuriyeti, 189 km'si Ekvator Ginesi, 298 km'si Gabon, 1.690 km'si Nijerya ile oluşurken, ülkenin ayrıca Atlas Okyanusu'na da 402 km'lik sahil şeridi bulunmaktadır.

Kamerun toplamda on adet bölgeye ayrılmış konumdadır. 12 Kasım 2008 yılında yapılan yasa değişikliği ile o güne kadar il statüsünde olan yerler bölge statüsüne kavuşturulmuştur. Bu söz konusu bölgeler kendi içerisinde 58 ilçeye, ilçeler ise 300'ün üzerinde belediyeye ayrılmış durumdadır.

Afrika kıtasının tam merkezinde konumlanan Kamerun ülkesi adını, bir nehirde çokça kabuklu hayvan görmesinden dolayı Portekizli denizcilerin kendi dillerinde ‘kabuklu hayvan’ anlamını taşıyan ‘Camaroes’den almış. Doğal ortamından dolayı ‘Küçük Afrika’ olarak nitelendirilen Kamerun’da 542 balık, 15 bin kelebek, 280 memeli hayvan, 275 sürüngen, 900 kuş türünün yaşadığı biliniyor.

Zirvesi halen etkin bir volkan olan Kamerun Dağı bölgesi gezilebilir. Batı Afrika'nın en yüksek noktası olan dağ bölgesinde, tırmanış, yürüyüş, kuş gözlemi ve benzeri keşif sporları yapılıyor. Douala'nın ünlü yerleri arasında olan Limbe de kesinlikle gezilmelidir.Kamerun Orta Afrika'nın ulusal park, botanik bahçe ve şelale gibi doğal güzellikleriyle ünlü turistik ülkelerindendir.

Kamerun Cumhuriyeti, 2035 yılında ‘yükselen bir ekonomi’ olma hedefi ortaya koymuştur. Bu kapsamda önemli altyapı ve dönüşüm projeleri gerçekleştirilmiştir. Bu sürece Türk firmaları önemli katkılar sağlamıştır. Türk Hava Yolları, Kamerun’a haftanın her günü seferler gerçekleştirmektedir. Türkiye Bursları kapsamında da ülkeye yüksek öğrenim burs desteği verilmiştir.

Kamerun ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Kamerun ülke bilgisi ve vize bilgisi danışınız.