• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kanada Ülke Bilgisi, Yaşamak için en iyi ülke, keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKanada
BaşkentOttawa
KraliçeII. Elizabeth
BaşbakanJustin Trudeau
Resmi Dillerİngilizce, Fransızca
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü9.984.670 km²
Nüfus37,59 milyon (2019)
Para BirimiKanada Doları ($) (CAD)
Zaman DilimiUTC-3
Telefon Kodu+1
İnternet.ca

Kanada ülke bilgisi, Kanada gezi rehberi ve vize işlemleri

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Büyüklüğü, Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar 9.98 milyon kilometre karedir. Bu özelliğiyle, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada'nın ortak sınırı dünyanın en uzun kara sınırını oluşturur. Kanada'nın topraklarında çoğunlukla ormanlar ve bunun yanı sıra Rocky Dağları'nda ki tundra hakimdir. Nüfusun beşte dördü de güney sınırına yakın yaşamaktadır.

Kanada'da zaman genellikle soğuk ya da çok ciddi kış soğuklarıyla geçer, ancak Kanada'nın güneyindeki alanlar yaz aylarında bir o kadar da sıcak olur. Kanada, Aborjinlerin binlerce yıldır yaşadığı bir alan olmuştur. 15. yüzyıl sonlarında, İngiliz ve Fransız kolonileri Atlantik kıyısı civarlarında ilk kolonilerini kurmaya başladılar. Bölge daha sonralarında ise tamamen İngilizlerin kontrolüne girmiştir. Ancak Birleşik Krallık, başta Kuzey Amerika kıtası olmak üzere, bugünkü Kanada'yı da oluşturan topraklardaki gücünü, çeşitli savaşlarla, 18. yüzyılın sonlarından itibaren kaybetmiştir. Buna rağmen Kanada, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nın hala birer parçası konumundadır.

Aynı zamanda ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur. Kanada'nın başkenti Ottawa'dır. Ülke, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır.

Kanada’ya Vize işlemleri ve Kanada Vizesi Başvuru Formunun doldurulması ile kişisel olarak uğraşmak ve bunların, bir çok prosedürü en baştan öğrenmek, ve bunları tamamlamak zahmetlidir. Türk vatandaşlarının Kanada vizesi için yapması gerekenlere bakalım. Vize tek girişli veya çok girişli olarak verilebiliyor. Her iki vize de belirli bir süre için geçerli ve süresi bittikten sonra kullanılamıyor.

Kanada'da Gezi rehberi. Kuzey Amerika'ya özellikle de Kanada'ya kadar gelmişken Toronto eyaletindeki Niagara Şelalesini görmemezlik inanın Türkiye'ye döndüğünüzde ayıplanacaktır. Tekne ile ufuklara açılıp şelalenin serinliğini hissetmelisiniz. Kanada, doğal güzellikleri ve Dünya’nın en yaşanabilir şehirlerine ev sahipliği yapıyor, keyifli bir ülkedir. Turistik ziyaretlerin başında gelen ülke.

Serbest Ticaret Anlaşması müzakere başlatılmasına yönelik istikşafi görüşmeler 2013’te tamamlanmış, resmi müzakerelere geçilmesi için Kanada’nın kararı beklenmekte. 2016 yılında 106.285 turist ülkemizi ziyaret etmiştir. Ülkemizde yatırımı bulunan Kanada sermayeli şirket sayısı hâlihazırda 377’dir. Yatırımlar çoğunlukla enerji, madencilik, bilişim teknolojisi ve altyapı alanlarını kapsamaktadır.

Kanada Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Kanada Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.