• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Karadağ Ülke Bilgisi, Avrupa’nın Masal Diyarı keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKaradağ
BaşkentPodgorica
BaşkanMilo Đukanović
BaşbakanZdravko Krivokapiç
Resmi DillerKaradağca, Sırpça
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü13,812 km²
Nüfus631.219 (2020)
Para Birimi Euro (EUR)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+382
İnternet.me

Karadağ ülke bilgisi, Karadağ gezi rehberi ve vize işlemleri

Karadağ, Црна Гора), Balkanlar'da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica'dır (eskiden Titograd). Anayasasında Karadağ "demokratik, refah ve çevreci bir ülke" olarak tanımlanır.

Karadağ, eski Yugoslavya'yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Karadağ, Sırbistan'ın zorlamasıyla yeni Yugoslavya'ya katılmıştır. Karadağ'ın çabalarıyla 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak daha esnek bir federasyon çatısı oluşturulmuştur. Karadağ, 21 Mayıs 2006 Pazar günü yapılan referandumda çıkan % 55,5'lik evet oyu ile ise bağımsız olma kararı almıştır. 3 Haziran 2006'da ise Karadağ Parlamentosu, referandumda çıkan sonuca dayanarak Karadağ'ın bağımsızlığını ilân etti. NATO Dışişleri Bakanları, Rusya'nın itirazlarına karşın eski Yugoslavya'yı oluşturan altı cumhuriyetten biri olan Karadağ'ı 29. üye olarak ittifaka davet etti.

1991 sayımına göre Sırplar, Sırbistan-Karadağ Federasyonundaki toplam nüfusun % 69’unu oluşturmaktaydı. Karadağlılar ise toplam nüfusun % 5, Karadağ nüfusunun da % 62’sini oluşturuyordu. Slav olmayan Arnavut azınlık ülkedeki 2. büyük gruptu ve resmî tahminlere göre toplam nüfusa oranları % 17’ydi. 1965’ten sonra Sırbistan ve Karadağ’dan gelişmiş Avrupa ülkelerine ve Kuzey Amerika’ya sürekli göç yaşanmıştır. Eski Yugoslavya’nın dağılmasını ve Hırvatistan ile Bosna-Hersek’teki savaşı takip eden yıllarda göç Sırbistan ve Karadağ’a yönelmiştir. Mülteci sayımı sonucunda 1996 yılı ortalarında 566.200’ü mülteci statüsünde olan 646.000 kişi tespit edilmiştir. 79.700 kişi ise diğer cumhuriyetlerde yaşayan Sırp ve Karadağlılar ya da Yugoslavya’ya mülteci olarak gelip Yugoslav vatandaşlığına geçmiş kişilerdir.

Karadağ Vize işlemleri; Türkiye ve Karadağ vatandaşı olan diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmektedir. Karadağ vize işlemleri için yardım alınız.

Karadağ'da Gezilecek Yerler. Osmanlı'nın bir zamanlar hüküm sürdüğü bir yer Karadağ. Bu yüzden herkesin mutlaka giderek ecdadımızdan izler bulabileceği yer. Gezilecek yerleri birbirinden güzel ve görmeye değer. Bizler de bu haberimizde sizlere oturduğunuz yerden Karadağ'da gezilecek yerlerin muazzam manzaralarını sunuyoruz.

Türkiye - Karadağ Siyasi İlişkileri. Türkiye Karadağ'ı 12 Haziran 2006 tarihinde tanımış (7. ülke), 3 Temmuz 2006 tarihinde ise diplomatik ilişki kurulmuştur. Türkiye, Balkanların barış ve istikrarına önem vermekte ve bu çerçevede bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunan Karadağ'ı dost bir ülke olarak görmektedir.

Karadağ Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Karadağ Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.