• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Katar Ülke Bilgisi, Petrol Fışkıran ülkeyi Keşfedin !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKatar Devleti
BaşkentDoha
EmirTamim Bin Hamad Al-Thani
BaşbakanAbdülaziz es-Sani
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliMutlak Monarşi
Yüzölçümü11.586 km²
Nüfus2,782 milyon (2018)
Para BirimiKatar Riyali
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+974
İnternet.qa

Katar Ülke bilgisi, gezilecek yerler, Vize işlemleri ...

Katar ülke bilgisi, Resmî adıyla Katar Devleti (Arapça: دولة قطر, Devletü Katar), Arap Yarımadası'nın doğusunda bulunan bir Basra Körfezi ülkesi. Tek kara sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir. Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyinde İran bulunur. 2,15 milyon nüfuslu, artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelire göre dünyanın en zengin ülkesidir. Orta Doğu'daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi ekonomik olarak hızla gelişmektedir.

Uzun yıllar bölge aşiret beylerinin emri altında yönetilmiştir. Bölge genellikle göçebe kabilelerin yaşadığı yer olduğu için idaresinde de sık sık değişmeler meydana gelmiştir. 19. yüzyılda bölgenin idaresi bugünkü Emir'in büyük dedesi olan Muhammed al Sani'ye geçmiştir.

Ülkede fiilî Türk egemenliği ilk olarak 1852'de, daha sonra ve kesin olarak 1871'de Muhammed el-Sani'nin daveti üzerine başlamıştır. Bugünkü başkenti Doha (Kal'atü't-Türk adı verilen kale) ve yine bugün ABD üssünün bulunduğu el-Obeid'e yerleşen Türk birlikleri 1913'e kadar kaldılar. Basra vilayeti'nin Lahsa sancağına bağlı bir kaza (ilçe) oldu. Al-Sani ailesi de Osmanlı kaymakamları olarak görev yapmaya başlamışlardır. Osmanlı Devleti üzerindeki haklarından 29 Temmuz 1913'te vazgeçti. Son Türk askeri Ağustos 1915'te çekildi. I. Dünya Savaşı'nın çıkmasının akabinde 3 Kasım 1916'da Britanyalı işgaline girdi. 3 Eylül 1971'de Britanyalı hâkimiyetinden ayrılarak resmen bağımsız bir devlet olmuştur.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırarak Vize alabilirler.

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar'ın, 1.351.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir. Doha Gezilecek Yerler. Sanat galerilerinin yer aldığı ve pek çok etkinliğin düzenlendiği Souq Waqif'te kimi Nisan aylarında bahar festivali yapılmaktadır.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2016 yılında petrol ve türevleri hariç 710 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Müteahhitlik firmalarımızın bugüne kadar Katar’da ki projelerin değeri 15 milyar USD'ı aşmış, Katar sermayesinin Türkiye’ye ilgisi  artmaktadır.

Katar Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Katar danışmanınız.