• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kenya Ülke Bilgisi, Kenya’yı Kolay Vize ile Keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKenya Cumhuriyeti
BaşkentNairobi
BaşkanUhuru Kenyatta
Başbakan
Resmi DillerSvahili, İngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet, Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü580.367 km²
Nüfus51,39 milyon (2018)
Para BirimiKenya Şilini (KES)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+254
İnternet.ke

Kenya Ülke Bilgisi, Kenya gezilecek yerler ve Kenya online e-vize

Kenya ya da resmî adı ile Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Etiyopya, Somali, Tanzanya, bir kısmı Victoria Gölü ile olmak üzere Uganda ve Güney Sudan oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Nairobi'dir. Ülke ismi Kenya Dağı'ndan gelmektedir. Bantu dillerinden bir tanesi olan Kikuyu dilinden gelen Kere-Nyaga kelimesi yaklaşık olarak beyaz dağ anlamına gelmektedir. Önceleri Kenya Dağı'na verilen bu isim daha sonraları ülkenin tamamı için kullanılmıştır. Yüzölçümü 580,367 km²'dir.

Ülkenin toplamda sahip olduğu 3.457 km sınırın 867 km'si Etiyopya, 684 km'si Somali, 775 km'si Tanzanya, 814 km'si Uganda ve 317 km'si Güney Sudan ile oluşurken, ülkenin ayrıca Hint Okyanusu'nda 536 km'lik sahil şeridi bulunmaktadır. Ülkenin merkezi bölgelerinde Rift Valley (Türkçe: Çatlak Vadisi) olarak adlandırılan ve Büyük Rift Vadisi'nin bir parçası olan derin vadiler yer almaktadır. Ülkenin en yüksek noktasını Kenya Dağı'nın zirvesini oluşturan ve 5.199 m yükseklikte bulunan Batian oluşturmaktadır. Ülkenin en alçak noktasını ise sıfır ile güneydoğu da kıyısı bulunan Hint Okyanusu sahil şeridi oluşturmaktadır. Ülkenin kıyı kesimlerinde koylar ve lagünler yer almaktadır. Sahilin güney kesimlerinde ise mercan resifleri gözlemlenebilmektedir. Ülkenin iç kesimlerinde batıya doğru ilerlendiğinde tepeler ve yaylalar gözlemlenebilmektedir.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Kenya’ya yapacak seyahatlerde vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 gün aşmamak kaydıyla, turizm ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır. Kenya vize işlemleri konusunda güvenli bir şekilde başvuru yapmak isteyen kişilere, vize uzmanımız hizmet vermektedir.

Kenya, aralık ve ocak aylarında gidilecek alternatif kış destinasyonları arasındadır. Kenya denildiğinde akla gelen ilk şey Safari olsa da ülke, seyahat severlere daha fazlasını sunacak bir destinasyon olma özelliğine sahip. Metropollerde yaşayan doğa tutkunu gezginler, yazın tatile çıkmayıp, Büyük Göç’e şahitlik etmek için Kenya gibi Afrika ülkelerine gitmeyi tercih etmektedir.

Enerjiden güvenliğe, ekonomiden basın-yayına kadar toplam 10 anlaşma ve mutabakat muhtırası imzalanmıştır. Kenya Cumhuriyeti Türkiye’ye ayrıcalıklı bir rol biçmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2016’da 141 milyon ABD doları olarak kayda geçmiştir. Afrika’nın en büyük ekonomisi Kenya ile, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Türkiye için oldukça düşüktür.

Kenya ülke bilgisi, Kenya vizesi nasıl alınır?, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Suudi Arabistan Vize, Kenya ülke bilgisi danışmanınız.