Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Güney Kıbrıs Ülke Bilgisi, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni Keşfet !

Ülke Hakkında

Kıbrıs Cumhuriyeti (Yunanca: Κυπριακή Δημοκρατία - Kipriaki Dimokratia), Kıbrıs'ta bulunan, fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlet. Doğu Akdeniz'de ada devleti olarak bulunur; kuzeyinde Türkiye, doğusunda Levant, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur. Mısırlılar Asi, Asurlularda Yatnana, İbrani halkları tarafından da Kittim diye adlandırılmıştır. Kypros adı ile ilk defa İyonyalı araştırmacı Homeros tarafından kullanılmıştır. En çok kabul edilen düşünce ise Kıbrıs metali veya Kıbrıs bakırı anlamına gelen Latince aes Cyprium ya da kısaltılmış şekli ile Cuprum kelimelerinden geldiğidir. Yunan mitolojisinde güzellik ve aşk tanrıçası olarak kabul edilen Afrodit'in adanın Baf bölgesi'nde Petra tou Romiou adlı yerde doğduğuna inanıldığı için Afrodisia ve Amatosia olarak da anılmaktadır. Kıbrıs'ın doğal zenginlikleri nedeni ile Yunanca kutsanmış anlamına gelen Makaria ismi de kullanılmıştır. Başkent Lefkoşa. Yüzölçümü 9.251 km²'dir.

Umuma mahsus pasaport sahibi, Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi, Hizmet pasaport  sahibi ve diplomatik pasaport sahibi T. C.  vatandaşları; Kıbrıs Rum Kesimi seyahatinde vizeye tabidir.  Vizeler Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliğinden temin edilir.

Eğlence arıyorsanız, tüm gün süren partilerin ve çeşitli spor etkinliklerinin olduğu plajları seçebilir, Avrupalıların bu bölgede yoğun olarak tatili tercih ettiğini göreceksiniz. Farklı kültürlerden insanlar ile tanışarak, tatilinizi yeni arkadaşlarınız ile tadını çıkarın. 

Ekonomik kriz ile boğuşan Kıbrıs Rum Kesimi dağıttığı AB vatandaşlığı ile servet kazandı. Rus ve Çin'li işadamlarına yatırım karşılığında Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı veren Rumlar 4 yıl içerisinde dağıttığı vatandaşlıklardan 4 milyar euro kazandığı belirtildi.

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) uluslararası alandaki yükselişini ilk 2004 yılında hissetmiştir. Büyük tartışmalara ve özellikle Türkiye'’den sert çıkışlara rağmen AB adanın kuzeyindeki KKTC'’yi dışarıda tutarak Rum Kesimi’nin AB üyeliği onaylamış.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne olduğu kadar kolay olmayacak. Ülkemizden Atina’ya ulaşım ve  Yunanistan üzerinden farklı bir şirket ile devam etmeniz gerekecektir. Bunun dışında ulaşım ile ilgili bir sıkıntı yaşamaz, Atina'dan Lefkoşa’ya iniş yapabilirsiniz.

Lefkoşa'nın merkezinde mükemmel bir konumda yer alan Centrum Hotel, ücretsiz WiFi erişimine sahip şık ve geniş konaklama birimleriyle hizmet vermektedir. Kıbrıs Rum Kesimi'nde yemyeşil bir bölgede yer alan Crown Inn Hotel, Lefkoşa'merkezine 15...


Kıbrıs Vizesi, Kıbrıs ülke hakkında, Kıbrıs ticari vizesi, Kıbrıs bayrağı, Kıbrıs ekonomisi, Kıbrıs başkenti, Kıbrıs - Türkiye ilişkileri, Kıbrıs uçak bileti, Kıbrıs otel konaklaması, Kıbrıs ulaşım, Kıbrıs nasıl gidilir, Kıbrıs idari yapı, Kıbrıs komşuları, Kıbrıs gece hayatı, Kıbrıs - Amerika, Kıbrıs nüfus yapısı, Kıbrıs yönetim şekli, Kıbrıs 'da etnik gruplar, Kıbrıs Ankara Büyükelçiliği, Kıbrıs İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Kıbrıs hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Kıbrıs Turizm ve gezilecek yerler.

Hemen ARA