• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kırgızistan Ülke Bilgisi, sürprizlerle dolu ilginç ülke !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKırgızistan Cumhuriyeti
BaşkentBişkek
BaşkanSooronbay Ceenbekov
BaşbakanMuhammetkaliy Abulgaziyev
Resmi DillerKırgızca, Rusça
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü199.951 km²
Nüfus6,316 milyon (2018)
Para BirimiSom (KGS)
Zaman DilimiUTC+6
Telefon Kodu+996
İnternet.kg

Kırgızistan Ülke bilgisi, Kırgızistan gezi rehberi ve vize işlemleri...

Kırgızistan (Kırgızca: Кыргызстан, /qɯrʁɯsˈstɑn/; Rusça: Киргизия, Kirgiziya), Orta Asya'da bir ülkedir. Kırgızistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye, ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde Kazakistan; batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin'dir. Başkent Bişkek'tir. Yüzölçümü 199,951 km²'dir.

Kırgızistan, "Kırgız ülkesi" manasına gelir. Kırgız adının kökeni hakkında ise birkaç teori vardır. Bunlardan birincisi -iz eki (iki - iz = ikiz vb.) almış "kırk"tır. Yani Kırk-ız, "Kırklar"dır[3] Bir başka teoriye göre de "Kırgız" adı, "kırk uz" yani "kırk boy" anlamına gelmektedir ve Kırgız bayrağındaki kırk ışınlı güneş de bu kırk boyu temsil etmektedir. Konu ile ilgili diğer bir teori de Prof. Dr. Nadir Devlet'in Çağdaş Türkiler kitabında geçmektedir. O da Kırgız adı Türkçede kır - gez'mekten geldiğini söylemiştir.

1991 yılının Ekim ayında Akayev rakipsiz ilerledi ve oyların %95'ini alarak doğrudan yeni bağımsız cumhuriyetin başkanı seçildi. O ay diğer yedi cumhuriyetin delegeleriyle birlikte Yeni Ekonomik Toplum Paktı'nı imzaladı. Sonunda 21 Aralık 1991'de diğer dört Orta Asya cumhuriyeti ile birlikte Bağımsız Devletler Topluluğu'na resmen katıldı. 1992'de Kırgızistan, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na katıldı.

2005 yılının Mart ayındaki parlamenter seçimlerden sonraki Lale Devri, Başkan Akayev'i 4 Nisan 2005'te istifaya zorladı. Muhalefet liderleri koalisyon kurdular ve yeni hükûmet Başkan Kurmanbek Bakiyev ve Başbakan Feliks Kulov altında şekillendi. Siyasi istikrarı sağlamak mümkündür, 2005 yılının Mart ayında seçilen parlamentonun 75 üyesinden üçü suikast sonucu öldürüldü 10 Mayıs 2006'da ölenlerin birisinin kardeşi de suikaste kurban gitti.

Kırgızistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. 1 ay süreyle vizeden muaftır.

Kırgızistan, yüzde 98’si dağlık ve yemyeşil bir coğrafyada yer alan ve birçok alan koruma altında bulunduğu bir ülke. Başkenti olan Bişkek’in loş sokakları, Sovyet tarzı caddeleri, yemyeşil parkları ve pek çok müzesinin dışında ülkenin doğal güzellikleri saymakla bitmiyor.

Türkiye - Kırgızistan İlişkileri. Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Kırgız Cumhur.'nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş ve iki ülke arasında 29 Ocak 1992 tarihinde diplomatik ilişkiler kurulmuştur. 1992 yılı içinde karşılıklı olarak Bişkek ve Ankara'da Büyükelçilik açılmıştır.

Kırgızistan ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Kırgızistan ülke bilgisi danışmanınız.