• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Kiribati Ülke Bilgisi, Dünyanın en fakir ülke arasında

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKiribati Cumhuriyeti
BaşkentGüney Tarava
BaşkanTaneti Maamau
Başbakan
Resmi Dillerİngilizce, Kiribatice
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü811 km²
Nüfus115.847 (2018)
Para BirimiKiribati Doları
Zaman DilimiUTC+12
Telefon Kodu+686
İnternet.ki

Kiribati Ülke bilgisi, Kiribati gezilecek yerler, Kiribati Vize işlemleri hakkında bilgi sayfasıdır.

Kiribati Ülke Bilgisi

Kiribati ya da resmî adıyla Kiribati Cumhuriyeti, Büyük Okyanus'un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Başkenti Güney Tarava şehridir. Ülkenin 33 atolü, ekvator civarındaki 3,5 milyon km² kadar geniş bir alana yayılmıştır. Ülke adı, ana takımadalara verilen İngilizce isim olan "Gilberts Adaları"ndan gelmektedir. Ülkenin doğu ucu tarih değiştirme çizgisine sınırdır. Dolayısıyla Kiribati yeni güne ilk giren ülkedir.

1999 yılında ülkenin en doğusundaki Caroline Adası, Kiribati'nin üçüncü milenyuma giren ilk ülke olması şerefine Milenyum Adası olarak adlandırılmıştır. İngilizler adalara 1837'de gelmişlerdir. İngiltere'den bağımsızlığını 1979'da kazanmıştır. Birleşmiş Milletler üyeliğine 1999'da kabul edilmiştir. Kiribati'ye Japonya'dan direkt ulaşım mümkündür. Dünyada milenyuma ilk giren bölgedir.

Ada ülkesi olması nedeniyle kara komşusu bulunmayan ülkenin bağımsız ülkeler olan Marshall Adaları, Mikronezya, Solomon Adaları, Tuvalu ve Nauru haricinde Yeni Zelanda'ya bağlı Tokelau ve Cook Adaları ile Fransa'ya bağlı Fransız Polinezyası özerk bölgeleri ile deniz sınırı bulunmaktadır. Kiribati yayıldığı alan itibarıyla dünyanın en büyük ülkelerinden biri konumunda olsa da, bu alanların sadece 811 km²'lik bir bölümü ada durumundadır. Bu oran ile de Kiribati dünyanın küçük ülkelerinden biri konumuna sahiptir. Ülkenin Büyük Okyanusna da 1143 km'lik sahil şeridi bulunmaktadır

Kiribati ülke bilgisi

Kiribati Vize Bilgisi; İngiliz vize prosedürünün en önemli kısmını oluşturan randevu sistemi ile İngiltere Konsolosluğu’na Kiribati vize müracaatı kabul edilmektedir. Kiribati vizesi için başvuru sırasında başvuru merkezinin biometrik parmak izi mecburidir.

Kiribati ülke bilgisi

Kiribati Gezilecek Yerler. Kiribati nerede nasıl gidilir incelemesinde Buranın tropik bir ada olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla el değimemiş pşajlar ve şahane bir deniz göreceğinizden emin olabilirsiniz. Konaklama yerleri genelde bungalov şeklindedir.

Kiribati ülke bilgisi

Türkiye ile Kiribati arasında diplomatik ilişkiler, 2008 yılında kurulmuştur. Kiribati’ye Kanberra Büyükelçiliğimiz akreditedir. 9-11 Nisan 2008 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

Kiribati ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Kiribati ülke bilgisi danışmanınız.