• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kiribati Ülke Bilgisi, Dünyanın en fakir ülke arasında

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKiribati Cumhuriyeti
BaşkentGüney Tarava
BaşkanTaneti Maamau
Başbakan
Resmi Dillerİngilizce, Kiribatice
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü811 km²
Nüfus115.847 (2018)
Para BirimiKiribati Doları
Zaman DilimiUTC+12
Telefon Kodu+686
İnternet.ki

Kiribati Ülke bilgisi, Kiribati gezi rehberi ve vize işlemleri

Kiribati ya da resmî adıyla Kiribati Cumhuriyeti, Büyük Okyanus'un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir. Başkenti Güney Tarava şehridir. Ülkenin 33 atolü, ekvator civarındaki 3,5 milyon km² kadar geniş bir alana yayılmıştır. Ülke adı, ana takımadalara verilen İngilizce isim olan Gilberts Adaları'ndan gelmektedir. Ülkenin doğu ucu tarih değiştirme çizgisine sınırdır. Dolayısıyla Kiribati yeni güne ilk giren ülkedir.

1999 yılında ülkenin en doğusundaki Caroline Adası, Kiribati'nin üçüncü milenyuma giren ilk ülke olması şerefine Milenyum Adası olarak adlandırılmıştır. İngilizler adalara 1837'de gelmişlerdir. İngiltere'den bağımsızlığını 1979'da kazanmıştır. Birleşmiş Milletler üyeliğine 1999'da kabul edilmiştir. Kiribati'ye Japonya'dan direkt ulaşım mümkündür. Dünyada milenyuma ilk giren bölgedir.

Ada ülkesi olması nedeniyle kara komşusu bulunmayan ülkenin bağımsız ülkeler olan Marshall Adaları, Mikronezya, Solomon Adaları, Tuvalu ve Nauru haricinde Yeni Zelanda'ya bağlı Tokelau ve Cook Adaları ile Fransa'ya bağlı Fransız Polinezyası özerk bölgeleri ile deniz sınırı bulunmaktadır. Kiribati yayıldığı alan itibarıyla dünyanın en büyük ülkelerinden biri konumunda olsa da, bu alanların sadece 811 km²'lik bir bölümü ada durumundadır. Bu oran ile de Kiribati dünyanın küçük ülkelerinden biri konumuna sahiptir. Ülkenin Büyük Okyanusya da 1143 km'lik sahil şeridi bulunmaktadır.

Kiribati'nin ülkemizde diplomatik temsilciliği bulunmuyor. Bu nedenle Kiribati'ye gitmek isteyen Türk vatandaşlarının İstanbul İngiltere Konsolosluğu ve Ankara İngiltere Büyükelçiliği'ne başvurması gerekmektedir. Öte yandan başvurular vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Kiribati'yi ziyaret edenler, vizeden muaf 73 ülkeden birinden gelmedikçe vize almak zorundadır.

Kiribati Gezilecek Yerler. Her biri kendine özgü özelliklere sahip neredeyse 32 atol. Kiribati adı, bu adaların orijinal adı olan Gilberts'ten türetilmiştir. Burada yaşayan insanlar okyanus dilini konuşurlar, ancak zamanla, burada dünyanın diğer bölgelerinden göç etmiş olan bazı insanlar olmuştur, bu yüzden İngilizce de konuşulmaktadır, ancak yaygın değildir.

Türkiye ile Kiribati arasında diplomatik ilişkiler, 2008 yılında kurulmuştur. Kiribati’ye Kanberra Büyükelçiliğimiz akreditedir. 9-11 Nisan 2008 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Kiribati vizesi için sorunuz. İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesine Kiribati Maliye ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Dr. Teuea Toatu katılmıştır. 

Kiribati ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Kiribati ülke bilgisi danışmanınız.