• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kolombiya Ülke Bilgisi, Shakira’nın doğduğu ülke !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKolombiya Cumhuriyeti
BaşkentBogotá
BaşkanIván Duque Márquez
Başkan Yard.Martha Lucía Ramírez
Resmi Dillerİspanyolca, 68 Kolombiya Dili
Yönetim ŞekliÜniter Başkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü1.141.748 km²
Nüfus49,65 milyon (2018)
Para BirimiKolombiya Pesosu (COP)
Zaman DilimiUTC-5
Telefon Kodu+57
İnternet.co

Kolombiya Ülke bilgisi, Kolombiya gezi rehberi ve vize işlemleri

Kolombiya ya da resmî olarak Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika'da yer alan bağımsız, üniter ve anayasal bir cumhuriyettir. 32 alt departmandan oluşmaktadır. Başkenti, ülkenin orta bölümünde yer alan Bogota şehridir. Güney Amerika'nın kuzeybatı bölümünde bulunan ülke, kuzey batısında Panama, kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Venezuela ve Brezilya, güneyinde Ekvador ve Peru, batısında Büyük Okyanus ile çevriidir.

Ülke, yüzölçümüne göre Güney Amerika'nın en büyük 4. , dünyanın en büyük 26. ülkesidir. Nüfusa göre ise, 46 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük 27. ülkesidir. Aynı zamanda; İspanyolca konuşan ülkeler arasında, Meksika'dan sonra nüfusa göre en büyük ikinci ülkedir.

Kolombiya, bir orta güçtür ve Güney Amerika'nın en büyük üçüncü, Latin Amerika'nın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir. Kahve, çiçek, zümrüt, kömür ve petrol endüstrileri, Kolombiya ekonomisinin başlıca sektörleridir. HSBC, 2050 yılında Kolombiya'nın özellikle Amerika olmak üzere dünya ekonomisinde karar verici bir rol oynayacağını; GSYİH bakımından dünyanın en büyük 25. ekonomisi olacağını öngörmektedir.

Kolombiya Seyahati gerçekleştirecek olanlar, Türkiye ile Kolombiya devleti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşmaları gereğince Kolombiya vize işlemlerinde muaftır. 180 gün içinde 90 gün ikamet izni bulunurken TC vatandaşları Kolombiya’ya her girişlerinde sadece 30 gün ikame hakkına sahiptir. Söz konusu Kolombiya seyahatiniz 30 günden daha uzun süreye tekabül etmesi halinde Kolombiya vizesi alımı zorunludur.

Dünyanın en popüler seyahat noktalarından biri olmayı Kolombiya sonuna kadar hak ediyor. Amazon ormanlarıyla çevrili bölgeleri, güneşin hiç eksik olmadığı plajları, onlarca kültürün damıtılmasıyla ortaya çıkan renkli gelenekleri, ıssız çölleri, karlarla kaplı dağları, kızgın volkanları, cam gibi suları ve kahve tarlalarıyla her taraftan bir güzellik iddiasında bulunuyor. Macera deseniz var. Kültür deseniz, her türlüsü mevcut.

Türkiye ile Kolombiya arasında ticaret, siyaset, kültür, turizm gibi farklı alanlarda bugüne kadar 7 antlaşma imzalanmıştır. Bunlardan biri de vize muafiyeti alanında olup, iki ülke arasında vizesiz seyahat edilebilmektedir. Öte yandan 2011 yılından bu yana devam etmekte olan serbest ticaret antlaşmasına ilişkin müzakerelerin olumlu neticelenmesi halinde, ticarî ilişkilerin daha da güçlenmesi beklenmektedir.

Kolombiya ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Kolombiya ülke bilgisi danışmanınız.