• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Komorlar Ülke Bilgisi, Komorları Kolay Vize Keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKomorlar Birliği
BaşkentMoroni
BaşkanAzali Assoumani
Başkan Yard.Fouad Mohadji
Resmi DillerKomorca, Arapça, Fransızca
Yönetim ŞekliFederal Cumhuriyet
Yüzölçümü2,034 km²
Nüfus832.322 (2018)
Para BirimiKomor Frankı (KMF)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+269
İnternet.km

Komorlar Ülke Bilgisi, Komorlar gezi rehberi ve vize işlemleri

Komorlar ya da resmî adıyla Komorlar Birliği (Arapça: جزر القمر Dschuzur al-Qamar, Komorca: قمر Komori, Fransızca: Comores [kɔˈmɔːʀ]), Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Mozambik Kanalı'nın kuzey bitim noktasında, Mozambik'in açıklarında, Hint Okyanusu'nun batı, Madagaskar'ın ise kuzeybatısında yer alan bir ülke. Ülkenin hak iddia ettiği ancak Fransa denizaşırı bölgesi olarak Fransa tarafından idare edilen Mayotte adası da ülkenin güneydoğu açıklarında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Moroni'dir.

Ada olması nedeniyle kara komşusu bulunmayan ülkeye deniz sınırı bulunan Madagaskar güneydoğusunda yer alırken, Afrika anakarasında en yakın nokta 297 km uzaklık ile Mozambik kıyılarıdır. Komorlar coğrafî olarak Mayotte ile birlikte Komor Takımadaları'nın bir parçasını oluşturmaktadır. Büyük Komor adası ülkenin en büyük adası konumunda olup, ülkenin başkenti de bu ada üzerindedir. Anjouan adası ülkenin ikinci büyük adası olup, Büyük Komor adasının 200 km doğusunda yer almaktadır. Ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturan üç adadan en küçüğü ise Mohéli adasıdır. Bu üç adanın haricinde birçok küçük adacıklar da ülkenin hakimiyeti altındadır. Komorlar sahip olduğu 2.034 km² (hak iddia edilen Mayotte adası ile birlikte 2.236 km²) yüz ölçümü ile dünyanın en küçük ülkelerinden biri konumundadır ve toplamda 340 km'lik bir kıyı şeridine sahiptir.

Tüm adaların volkanik bir yapıya sahip olduğu Komorlar'da kıyılar sığ kayalıklar ve mercanlarla çevrilidir. Büyük Komor adasının merkezinde yer alan ve volkanik hareketliliğin son olarak 2007 yılında yaşandığı Karthala Dağı 2361 m ile ada ülkesinin en yüksek noktasını oluşturmaktadır.

Komorlar Birliği ülkesinin vize politikası “varışta vize” adıyla anılan vize çeşididir. Ülkenin vize başvuruları, dünyanın farklı yerlerinde bulunan Komorlar Birliği büyükelçilikleri veya konsoloslukları aracılığıyla yapılmamaktadır. Aslına bakılırsa, Komorlar Birliği’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde herhangi bir temsilciliği bulunmamaktadır. Varışta vize uygulaması, ülkeye girecek kişilere giriş esnasında vize verilirken uygulanan yöntemdir. ülkeye girişte mutlaka Hepatit A ve Hepatit B hastalıklarının aşısının yaptırılması gerekmektedir.

Ada tatili yapmayı sevenler beri gelsinler! İşte sizin için yazdığımız, Afrika’nın en güzel adalarından olan Komor Adaları gezi rehberi! Afrika’nın en güzel ada takımlarında biri olan Komor Adaları, kıyıda köşede kalmış bir ada gibi gözüküyor, ancak oldukça işlek bir yer. Çok fazla turist çektiği gibi, buraya gelen Türkiye şirketleri de çeşitli işler yapıyor. Müslüman bir millet olan Komor milleti, kültürel olarak da bize oldukça yakın. Ama tabii bir o kadar da uzak. Hal böyle olunca, oldukça ilginç bir yer haline geliyor Komor Adaları.

Türkiye, Komorlar’ın 1975 yılındaki bağımsızlık ilanını aynı yıl tanımış ve 1979 yılında Komorlar Birliği ile diplomatik ilişki kurmuştur. Günümüzde gelişen ikili ilişkiler ile Türkiye, Komorlar Birliği’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında ikinci sırada yerini almaktadır. Türkiye, Komorlar’ın önemli ticarî ortaklarındandır. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi olan Komorlar Birliği, uluslararası platformlarda Türkiye ile yakın işbirliği içerisindedir. Türkiye’nin Komorlar’ın toplam ith. %12’lik pay sahibi olması son dönemde güçlenen ilişkilerin bir göstergesi.

Komorlar ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Polonya Vize, Suudi Arabistan Vize, Komorlar ülke bilgisi danışmanı.