• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Kongo Ülke Bilgisi, Kongo ülkesi Kolay Vize Keşfet!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKongo Cumhuriyeti
BaşkentBrazavil
BaşkanDenis Sassou Nguesso
BaşbakanClément Mouamba
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliÜniter Cumhuriyet
Yüzölçümü342.000 km²
Nüfus5,244 milyon (2018)
Para BirimiOrta Afrika CFA frangı (XAF)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+242
İnternet.cg

Kongo Ülke Bilgisi, Kongo gezi rehberi ve Kongo Vize işlemleri

Afrika kıtasının orta batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Kongo-Brazzaville olarak da adlandırılan ve 1969 ile 1991 yılları arasında Kongo Halk Cumhuriyeti olarak varlığını sürdüren ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Angola'ya bağlı olan ancak anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan Cabinda bölgesi, Gabon ve Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Brazzaville'dir.

Kongo Cumhuriyeti geçmişinde birçok kez resmi adında değişiklik yaşanmış olup, belli dönemlerde komşu ülke Kongo DC ile resmi olarak aynı isim kullanılmıştır. Aşağıdaki tabloda Kongo bölgesinin tarihsel isimleri yer almaktadır.

Kongo Havzası'nın en kuzeybatı bölgesinde yer alan ülkede Kongo nehri ve Ubangi nehri ülkenin doğu ve güneydoğu bölgelerinde sınır oluşturmaktadır. Başkent Brazzaville, Kongo nehrinin bir göl gibi genişlediği Malebo Havuzu üzerinde yer almakta olup, nehrin diğer kıyısında komşu ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Kinşasa yer almaktadır. Bu durumları ile Brazzaville ve Kinşasa dünya üzerinde birbirine en yakın başkentler statüsünü elde etmektedir.

Ekvator üzerinde kıtanın orta batı bölümünde yer alan ülke bitki örtüsü ve yaban hayat açısından zengin çeşitliliğe ve doğal alanlara sahiptir. Ülkenin toplamda sahip olduğu 5.504 km'lik kara sınırdan 201 km'si Angola (Cabinda Bölgesi), 523 km'si Kamerun, 467 km'si Orta Afrika Cumhuriyeti, 2.410 km'si Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 1.903 km'si Gabon ile oluşurken, ülkenin ayrıca Atlas Okyanusu'nda 169 km'lik sahil şeridi bulunmaktadır.

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları da vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeden muaftır. Vatandaşlarımızın Kongo'ya girişlerinde sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren uluslararası aşı sertifikalarını ibraz etmeleri zorunludur. Kongo vizesi için Danışmanımız ile iletişim kurunuz.

Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, haziran - ekim ayları arasında kalan kurak dönemdir. Bu dönem haricinde bölge, yoğun bir yağış almaktadır. Dünyanın en muhteşem doğal güzellikleri arasında kurulu bir başkent konumuna sahip Brazzaville, otantik ve ülkenin geneline göre modern yapısı ile ziyaretçilerine hem şehir yaşamına hem de kırsal bölgelere dair farklı seyahat anıları vadetmektedir. 

Türkiye ile Kongo arasındaki ilişkiler son yıllarda yükselen bir ivme ile olumlu yönde devam etmektedir. 2013 yılında Kongo’nun Ankara Büyükelçiliği’ni, 2014 yılında da Türkiye’nin Brazavil Büyükelçiliği’ni hizmete açması, ilişkilerin güçlendirilmesi noktasında önemli rol oynamıştır. 2017 yılında açılan Brazavil Uluslararası Konferans Merkezi de bu kapsamda zikredilebilir.

Kongo ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Polonya Vize, Suudi Arabistan Vize, Kongo ülke bilgisi ve vize danışmanı.