Kosova Ülke Bilgisi, Balkanların Merkezini Keşfedin !

Ülke Hakkında

Kosova (Sırpça: Косово), resmî adıyla Kosova Cumhuriyeti (Arnavutça: Republika e Kosovës, Sırpça: Република Косово), Balkanlar'da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülke. Kuzeyde ve doğuda Sırbistan, güneyde Makedonya ve Arnavutluk, batıda ise Karadağ ile komşudur. 1999 yılında Birleşmiş Milletler kontrolü altına alınan Kosova, 2008 yılında Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Bugüne kadar 112 ülke tarafından tanındı. Kosova'da bağımsızlık ilanının ardından, denetim, Birleşmiş Milletler'den Avrupa Birliği'ne geçti. Kosova'daki Avrupa Birliği temsilciliği, bundan sonra Uluslararası Sivil Temsilcilik adı altında hizmet vereceğini açıkladı. Böylece Birleşmiş Milletler'in de 1999 yılından bu yana Kosova'da üstlendiği yönetim sona ermiş oldu. Kosova bu şekilde Avrupa'nın 50. ülkesi olmuştur. Başkent Priştine'dir. Yüzölçümü 10,877 km²'dir.

Ülkemiz ile Kosova arasında konsolosluk ilişkileri 13 Ocak 2009 tarihinde imzalanan “Türkiye ile Kosova arasında Vize Muafiyeti Anlaşması” çerçevesinde yürütülmektedir. Anlaşma uyarınca, iki ülke vatandaşları 6 ay içinde 90 günlük seyahatleri vizeden muaftır.

kosova-turizm

Priştine ile karşılaştırdığınızda Prizren’de Osmanlı’nın etkileri çok daha belirgin. Mimari yapıların çoğu kendini korumayı başarmış. Türkçe konuşma oranı çok yüksek. Özellikle kamusal alanlarda tüm tabelalar Sırpça, İngilizce ve Türkçe olarak dikkat çekiyor.

kosova-ekonomi

Kosova ekonomisi, bir geçiş ekonomisidir. Kosova eski Yugoslavya' nın en fakir bölgesi olup 1990'larda kötü ekonomik politikaları, uluslararası yaptırımlar, kısıtlı dış ticaret ve finans ile silahlı çatışmalar zaten zayıf olan ekonomiye ağır zarar vermiştir.

turkiye-kosova-iliskileri

Kosova Cumhuriyeti ile Türkiye C.'nin karşılıklı uluslararası politikaları içerir. Türkiye ile Kosova arasında, ülkeler arası siyasî ve ticarî çıkarların da dışında, derin kültürel bağlar vardır. Her iki ülkede yaşayan ailelerin bir diğeriyle akrabalık bağları vardır.

Her ne kadar bir hafta sonu kaçamağı yeterli olsa bile bu bilgiyi aklınızda tutun. Türk Hava Yolları’nın her gün, Pegasus Hava Yolları’nın ise pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar günleri başkent Priştina (ya da Priştine) ile karşılıklı seferleri bulunuyor.

Hotel-Dukagjini-kosova

Konaklama alternatiflerinin de uygun fiyatlı olması. Eğer hostel tercih ederseniz geceliği 29 liraya konaklama seçenekleri bulunur. Site Priştine’nin tam merkezinde yer alan ve güzel bahçesinde barbekü keyfi yapabileceğiniz Hostel The White Tree’yi öneririz.


Kosova Vizesi, Kosova ülke hakkında, Kosova ticari vizesi, Kosova bayrağı, Kosova ekonomisi, Kosova başkenti, Kosova - Türkiye ilişkileri, Kosova uçak bileti, Kosova otel konaklaması, Kosova ulaşım, Kosova nasıl gidilir, Kosova idari yapı, Kosova komşuları, Kosova gece hayatı, Kosova - Amerika, Kosova nüfus yapısı, Kosova yönetim şekli, Kosova'da etnik gruplar, Kosova Ankara Büyükelçiliği, Kosova İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Kosova hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Kosova Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA