• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kosova Ülke Bilgisi, Balkanların Merkezini Keşfedin

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKosova Cumhuriyeti
BaşkentPriştine
BaşkanVjosa Osmani
BaşbakanAlbin Kurti
Resmi DillerArnavutça, Sırpça
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü10.877 km²
Nüfus1,845 milyon (2018)
Para BirimiEuro (€) (EUR)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+383
İnternet.ko

Kosova Ülke Bilgisi, Kosova gezilecek yerler hakkında bilgiler

Kosova (Sırpça: Косово), resmî adıyla Kosova Cumhuriyeti (Arnavutça: Republika e Kosovës, Sırpça: Република Косово), Balkanlar'da yer alan ve dünyada sınırlı tanınırlığa sahip denize kıyısı olmayan bir ülke. Kuzeyde ve doğuda Sırbistan, güneyde Kuzey Makedonya ve Arnavutluk, batıda ise Karadağ ile komşudur. 1999 yılında Birleşmiş Milletler kontrolü altına alınan Kosova, 2008 yılında Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Mart 2020 itibarıyla 97 ülke tarafından tanınmaktadır. Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan Sırbistan, bölgeyi kendisine bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi olarak kabul etmektedir.

Kosova'da bağımsızlık ilanından sonra, denetim, Birleşmiş Milletler'den Avrupa Birliği'ne geçti. Kosova'daki A.Birliği temsilciliği, bundan sonra Uluslararası Sivil Temsilcilik adı altında hizmet vereceğini açıkladı. Böylece Birleşmiş Milletler'in de 1999 yılından bu yana Kosova'da üstlendiği yönetim sona ermiş oldu. Kosova'da A.Birliği ülkelerinden 1900 polis ve yargı mensubu görev yapacak. Kosova bağımsızlığını tanıyan ülkeler tarafından Avrupa'nın 50. ülkesi olarak sınıflandırılmıştır.

Kosova vize işlemleri; Ülkemiz ile Kosova arasında konsolosluk ilişkileri 13 Ocak 2009 tarihinde imzalanan “Türkiye ile Kosova arasında Vize Muafiyeti Anlaşması” çerçevesinde yürütülmektedir. Söz konusu anlaşma uyarınca, iki ülke vatandaşlarının 6 ay içinde 90 günlük seyahatleri vizeden muaftır. Makedonya üzerinden Kosova'ya gidişlerine kısıtlama getirebilmektedir.

Kosova, pek çok kişi tarafından yıllardır iyi insanlar ülkesi ve Balkanların başkenti olarak anılmaktadır. Bununla beraber ülke, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya’ya da komşu sınırları içinde yer almaktadır. Türkiye’ye de yakın bir ülke olması ve kültürünün Türk kültürüne yakın olması sebebi ile ülkede Türk nüfusu fazladır. Kosova'da gezilecek tarihi ve turistik noktalar...

Türkiye, yaklaşık altı asır boyunca hüküm süren Osmanlı’nın Balkanlar ve özelde Kosova topraklarındaki tek temsilcisidir. İki ülke arasındaki bu tarihsel ve kültürel bağ, onları birbirine yakınlaştırmaktadır. Türkiye nüfusunun kayda değer bir kısmını Balkan coğrafyasından gelen Müslümanlar oluşturur. Bosna, Kosova, Makedonya ve Bulgaristan’la akrabalık bağlar bulunur.

Kosova ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Polonya Vize, Suudi Arabistan Vize, Kosova ülke bilgisi ve vize danışmanı.