• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Kosta Rika Ülke Bilgisi, Kosta Rika ülkesini Keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKosta Rika
BaşkentSan Jose
BaşkanCarlos Alvarado
Başbakan
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliÜniter Cumhuriyet
Yüzölçümü51.100 km²
Nüfus4,999 milyon (2018)
Para BirimiColón (CRK)
Zaman DilimiUTC-6
Telefon Kodu+333
İnternet.cr

Kosta Rika Ülke Bilgisi, Kosta Rika gezi rehberi ve Vize İşlemleri

Kosta Rika (İspanyolca: Costa Rica ya da República de Costa Rica), bir Orta Amerika ülkesidir. Kosta Rika adı İspanyolcada zengin sahil anlamına gelmektedir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Büyük Okyanus'taki toprağı Cocos Adası Ulusal Parkı dolayısı ile Güney Amerika ülkesi Ekvador'a komşu sayılmaktadır. Ayrıca Kosta Rika, ordusu bulunmayan az sayıdaki ülkelerden biridir. Başkenti San Jose' dir. Yüzölçümü 51.100 km²' dir.

Ülke, 2017 yılında % 2,6 olduğu tahmin edilen ılımlı enflasyon ve 2011 yılında 41,3 milyar ABD dolarından 2015 yılında 52,6 milyar ABD dolarına yükselen GSYİH'da orta derecede yüksek büyüme ile ekonomik olarak istikrarlı kabul edilmiştir. 2017 yılı için tahmini GSYİH 61,5 milyar ABD dolarıdır ve kişi başına tahmini GSYİH (satın alma gücü paritesi) 12,382 ABD dolarıdır. Artan borç ve bütçe açığı, ülkenin başlıca endişeleridir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2017'de yapılan bir araştırma, dış borcun azaltılmasının hükûmet için çok yüksek bir öncelik olması gerektiği konusunda uyardı. Bütçe açığını azaltmak için mali reformlar da önerildi.

Türk vatandaşlarının Kosta Rika’ya girmeleri için turistik vizeye gerek yoktur ve orada en fazla otuz (30) gün kalabilirler. Kosta Rika’dan çıkışta bütün turistlerden bir çıkış vergisi ödenmesi istenecektir, bu ödeme nakit veya kredi kartı ile yapılabilir. Kosta Rika vize işlemleri hakkında bilgi isteyiniz.

Birçoklarına göre Kosta Rika'nın cazibesi yemyeşil yağmur ormanlarında, bozulmamış plajlarında ve yaban hayatı bolluğundadır. Nefes kesen manzaralar ve maymunlara, jaguarlara kadar sayısız yaratıkla nedenini görmek kolaydır. Saf hayatı da keşfedeceğinize dair güçlü bir his var.

Kosta Rika’yla ikili ilişkilerimiz 2014 yılında karşılıklı olarak Büyükelçiliklerin açılmasıyla hızla gelişmektedir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2014 yılında yaklaşık 117 milyon ABD doları civarındayken, 2015 yılının ilk on ayında 81.3 milyon USD olarak gerçekleşti. 

Kosta Rika ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Kosta Rika Ülke bilgisi danışmanınız.