Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Kuveyt Ülke Bilgisi – Körfezin şatafatlı ülkesi Kuveyt’i Keşfet !

Kuveyt Ülke Bilgisi

Kuveyt Ülke Bilgisi; Kuveyt ya da resmî adıyla Kuveyt Devleti (Arapça: دولة الكويت, Devletü'l-Kuveyt), Arabistan Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülke. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin ismi, Arapça'da "su kenarındaki kale" anlamına gelen akwat kelimesinden gelmektedir. Yüzölçümü 17.818 km² olan ülkenin nüfusu 2010 tahminiyle yaklaşık 2,7 milyondur.[1] Bölgeye ilk yerleşimler MÖ 4. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından yapıldı. MÖ 123 yılında Partlar'ın yönetimine girdi. 123'te ise Sasani İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve Hajar olarak anılmaya başlandı. 18. yüzyıl başlarında bölgeye Arap kabilelerin yerleşmesiyle Kuveyt Şeyhliği kurularak günümüzdeki Kuveyt'in temelleri atıldı. 19. yüzyılda, Arap Yarımadası'ndaki yerleşim yerleriyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren Kuveyt, 1899'da Britanya İmparatorluğu'yla yaptığı anlaşmayla, Britanyalıların güvencesi ve denetimi altında yarı bağımsızlık kazanıldı. 1930'ların sonlarına doğru ülkedeki zengin petrol yatakları keşfedilmeye başlandı. 1961'de Birleşik Krallık'tan ayrılarak tam bağımsızlık kazandı. Bu tarihten sonra ülkedeki petrol üretimi büyük bir artış gösterdi. 1990'da, sınır komşusu Irak tarafından işgal edildi. 7 ay süren işgal, ABD'nin başı çektiği koalisyon güçlerinin müdahalesiyle sonlandı. Irak güçleri Kuveyt'ten çekilirken, 773 kadar petrol kuyusunu yakarak büyük bir çevre felaketine sebep olurken, ülke ekonomisine de darbe indirmiş oldu. Savaşın ardından harap olan ülkede yeniden yapılanmaya gidildi. Parlamenter monarşi ile yönetilen Kuveyt'in başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Kuveyt'tir. Petrol rezervleri bakımından dünyada beşinci konumda bulunan ülkede ihracatın %95'ini oluşturan petrol, ülke gelirlerinin ise yaklaşık olarak %80'ini oluşturmaktadır. Gayrı safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci ülkesi olan Kuveyt, en yüksek İnsani Gelişme Endeksi'ne sahip 31. ülkedir. Kuveyt, Dünya Bankası tarafından yapılan sınıflandırmaya göre yüksek gelirli ülkelerden birisi konumundadır.

kuveyt-vize

Kuveyt Vize Politikası

Kuveyt ülke bilgisi ve Kuveyt vizesi; Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. Çalışmak için gelecek vatandaşlarımızın önceden vize almaları gereklidir. Resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar olan vizeden muaftırlar. Kuveyt vizesi bilgileri için sayfamızdan araştırma yapabilir ve detaylı bilgi almak için arayabilirsiniz.

kuwait-tourism

Kuveyt Turizm - Gezilecek Yerler

Kuveyt ülke bilgisi ve Kuveyt gezilecek yerleri; Turistlerin ziyaretlerine açık olan konutu Bayt Al-Badr, Özgürlük Anıtı, Bilim ve Doğal Tarih Müzesi, Kuveyt'te gezilecek önemli yerlerin başında geliyor. Kültür ve Eğlence Petrol sektörünün gelismişliği üst düzey şirketleri burada çalışmaya sevk ediyor. Münferit ve grup Kuveyt ekonomik turlar için acentamızdan bilgi alabilirsiniz. Kuveyt turları için arayınız.

kuveyt-ekonomi

Kuveyt Ekonomisi

Kuveyt ülke bilgisi ve Kuveyt Ekonomisi; Kuveyt’in ekonomisi temel olarak petrol ihracatına dayanır. Petrol rezervleri bakımından dünyanın en zengin beşinci ülkesi olan Kuveyt'in ihracatının yüzde 95’ini petrol oluşturur. Ülke gelirinin de yüzde 80’i de petrol ihracatına dayanır. Körfez’in petrol zengini ülkesi Kuveyt, dünyada bilinen ham petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 10’una sahip.

erdoğan-kuveyt-başbakanı-

Kuveyt - Türkiye İlişkileri

Kuveyt ülke bilgisi ve Türkiye İlişkileri; Türkiye Dışişleri Bakanlığı, iki ülke arasındaki ilişkilerin “olağanüstü bir seviyede” olduğunu söylemiştir. Aramızdaki ticaret yaklaşık 275 milyon USD. İki ülke son zamanlarda turizm, sağlık, çevre, petrol, ekonomi ve ticaret konusunda on beş antlaşma imzalanmış, Türk-Kuveyt İş Konseyi son toplantısı 10-11 Ocak 2011 tarihlerinde Kuveyt’te gerçekleşmiştir.
kuwait-airways

Kuveyt Uçak Bileti

Kuveyt ülke bilgisi ve Kuveyt uçak bileti; Kuveyt uçak bileti ucuz Kuveyt uçak bileti bulmak için karşılaştırma yaparak Kuveyt uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kuveyt şehrine uçan tüm hava yollarının fiyatlarını, en hızlı ve en uygun biletleri güvenle ve kolayca satın alın. Grup ve münferit Kuveyt ekonomik uçak biletleri için fiyat teklifi alınız. Kuveyt uçak bileti danışınız.

kuveyt-otels

Kuveyt Otel Konaklama Bilgisi

Kuveyt ülke bilgisi ve otel konaklama bilgisi; Kuveyt Otel Fiyatları Nasıl? 3 yıldız. En popüler 1. otel. Carlton Tower Hotel Kuwait. ₺ 252. En popüler 2. otel. Oasis Hotel Kuwait. ₺ 290. En uygun. Continental Hawally Hotel. ₺ 187. 4 yıldız ve üstü. En popüler 1. otel. Holiday Inn Kuwait AL Thuraya City. ₺ 722. Grup ve münferit Kuveyt otel rezervasyonlarınız için Kolay Vize ile iletişim kurunuz.

Kuveyt Vizesi, Kuveyt ülke hakkında, Kuveyt ticari vizesi, Kuveyt bayrağı, Kuveyt ekonomisi, Kuveyt başkenti, Kuveyt - Türkiye ilişkileri, Kuveyt uçak bileti, Kuveyt otel konaklaması, Kuveyt ulaşım, Kuveyt nasıl gidilir, Kuveyt idari yapı, Kuveyt komşuları, Kuveyt gece hayatı, Kuveyt nüfus yapısı, Kuveyt yönetim şekli, Kuveyt etnik grupları, Kuveyt Ankara Büyükelçiliği, Kuveyt İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Kuveyt hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Kuveyt Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA