• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Kuveyt Ülke Bilgisi – Körfezin şatafatlı ülkesini Keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKuveyt Devleti
BaşkentKuveyt
EmirSabah el-Ahmed el-Cabir Sabah
BaşbakanSabah el-Halid el-Sabah
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliAnayasal Emirlik
Yüzölçümü17.820 Km²
Nüfus4,137 milyon (2018)
Para Birimi Kuveyt Dinarı (KWD)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+965
İnternet.kw

Kuveyt Ülke Bilgisi, Kuveyt gezi rehberi ve vize işlemleri

Kuveyt Ülke Bilgisi; Kuveyt ya da resmî adıyla Kuveyt Devleti (Arapça: دولة الكويت, Devletü'l-Kuveyt), Arabistan Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülke. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin ismi, Arapça'da "su kenarındaki kale" anlamına gelen akwat kelimesinden gelmektedir. Yüzölçümü 17.818 km² olan ülkenin nüfusu 2010 tahminiyle yaklaşık 2,7 milyondur.

Bölgeye ilk yerleşimler MÖ 4. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından yapıldı. MÖ 123 yılında Partlar'ın yönetimine girdi. 123'te ise Sasani İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve Hajar olarak anılmaya başlandı. 18. yüzyıl başlarında bölgeye Arap kabilelerin yerleşmesiyle Kuveyt Şeyhliği kurularak günümüzdeki Kuveyt'in temelleri atıldı. 19. yüzyılda, Arap Yarımadası'ndaki yerleşim yerleriyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren Kuveyt, 1899'da Britanya İmparatorluğu'yla yaptığı anlaşmayla, Britanyalıların güvencesi ve denetimi altında yarı bağımsızlık kazanıldı. 1930'ların sonlarına doğru ülkedeki zengin petrol yatakları keşfedilmeye başlandı. 1961'de Birleşik Krallık'tan ayrılarak tam bağımsızlık kazandı. Bu tarihten sonra ülkedeki petrol üretimi büyük bir artış gösterdi.

1990'da, sınır komşusu Irak tarafından işgal edildi. 7 ay süren işgal, ABD'nin başı çektiği koalisyon güçlerinin müdahalesiyle sonlandı. Irak güçleri Kuveyt'ten çekilirken, 773 kadar petrol kuyusunu yakarak büyük bir çevre felaketine sebep olurken, ülke ekonomisine de darbe indirmiş oldu. Savaşın ardından harap olan ülkede yeniden yapılanmaya gidildi. Parlamenter monarşi ile yönetilen Kuveyt'in başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Kuveyt'tir. Petrol rezervleri bakımından dünyada beşinci konumda bulunan ülkede ihracatın %95'ini oluşturan petrol, ülke gelirlerinin ise yaklaşık olarak %80'ini oluşturmaktadır. Gayrı safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci ülkesi olan Kuveyt, en yüksek İnsani Gelişme Endeksi'ne sahip 31. ülkedir. Kuveyt, Dünya Bankası tarafından yapılan sınıflandırmaya göre yüksek gelirli ülkelerden birisi konumundadır.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. Çalışmak için gelecek vatandaşlarımızın önceden Kuveyt'teki kefilleri vasıtasıyla vize almaları gereklidir. Resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatleri için vizeden muaftırlar. Münferit ve grup Kuveyt ekonomik turlar için acentamızdan bilgi alabilirsiniz.

Kuveyt ülke bilgisi ve Kuveyt gezilecek yerleri; Turistlerin ziyaretlerine açık olan konutu Bayt Al-Badr, Özgürlük Anıtı, Bilim ve Doğal Tarih Müzesi, Kuveyt'te gezilecek önemli yerlerin başında geliyor. Kültür ve Eğlence Petrol sektörünün gelişmişliği üst düzey şirketleri burada çalışmaya sevk ediyor. Münferit ve grup Kuveyt ekonomik turlar için acentamızdan bilgi alabilirsiniz.

Kuveyt ülke bilgisi ve Türkiye İlişkileri; Türkiye Dışişleri Bakanlığı, iki ülke arasındaki ilişkilerin “olağanüstü bir seviyede” olduğunu söylemiştir. Aramızdaki ticaret yaklaşık 275 milyon USD. İki ülke son zamanlarda turizm, sağlık, çevre, petrol, ekonomi ve ticaret konusunda on beş antlaşma imzalanmış, Türk-Kuveyt İş Konseyi son toplantısı Ocak 2011 tarihlerinde Kuveyt’te gerçekleşti.

Kuveyt ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Kuveyt Ülke bilgisi danışmanınız.