• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Yavru Vatan Kıbrıs Keşfet, K.K.T.C.Ülke Bilgisi keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
BaşkentLefkoşa
CumhurbaşkanıErsin Tatar
BaşbakanErsan Saner
Resmi DillerTürkçe
Yönetim ŞekliAnayasal Cumhuriyet
Yüzölçümü3.355 km²
Nüfus382.230 (2019)
Para BirimiTürk Lirası (₺) (TRY)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+90 392
İnternet.ct.tr ve .tr

Kuzey Kıbrıs ülke bilgisi ve vize işlemleri...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'deki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan de facto devlet. Varlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmaz. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi kuruluşlar ve uluslararası toplum tarafından 1974'te Türkiye'nin gerçekleştirdiği Kıbrıs Harekâtı’ndan beri Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Türkiye işgali altındaki toprağı olarak nitelenir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne uluslararası toplum tarafından ekonomi, ulaşım, spor gibi alanlarda ambargolar uygulanır. Ambargolardan dolayı ekonomik olarak Türkiye'ye bağımlı hâle gelmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye tarafından ekonomik, siyasi ve askerî olarak desteklenmektedir. 2001 yılından itibaren ekonomide hızlı bir büyüme yaşanmış; ancak ülke 2000'li yılların sonlarından itibaren ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları K.K.T.C.’ye 12 Haziran 1991 tarihinden itibaren seyahatlerde pasaport uygulamasının kaldırılmış olmasından dolayı iki ülke vatandaşları kendi aralarında sadece kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ile seyahat etmeye başlamıştır. Diğer ülke vatandaşlarına giriş kapısındaki Muhaceret Memuru tarafından vize verilmektedir. Tüm yabancılardan ülkeye girişte aranan şartlar aşağıda belirtilmektedir.

Kıbrıs’a turistik amaçlı gelecek olan kişilere Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler. Kıbrıs rehberi sayfamızda önemli bilgiler hazırladık. Bizimle Kıbrıs keşif yolculuğuna hoş geldiniz. Akdeniz’in göz bebeği ve nazar boncuğu Kıbrıs’a tatil ve seyahat için geldiyseniz. Kumarhanelerinden başka bir şeyi olmadığı sandığımız Kıbrıs aslında müthiş doğası ve tarihi güzellikleri ile otelden dışarı adım atmanıza sebep olacak nedenlerden başlıcaları.

K.K.T.C. ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri anlayabilmek için Kıbrıs Adası’nın yakın tarihi ve Kıbrıs sorununun tarihlerini bilmek önemlidir. Şüphesiz ki iki ülke arasındaki ilişkiler K.K.T.C.’nin kurulmasından çok önceye, Ada’daki Türk varlığının ortaya çıkmasına dayanır. Türkiye’nin Ada’daki askeri varlığı, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında sürdürülebilir, adil bir çözüm bulunana kadar Kıbrıs Türk tarafının güvenini sağlar.

K.K.T.C. Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, K.K.T.C. Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.