• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Kuzey Kore Ülke Bilgisi – Gizemli Ülke Kuzey Kore !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKore Demokratik Halk Cumh.
BaşkentPyongyang
BaşkanKim Jong-un
Başkan Yard.Choe Ryong-hae
Resmi DillerKorece
Yönetim ŞekliTek Parti Cumhuriyet
Yüzölçümü120.540 Km²
Nüfus25,55 milyon (2018)
Para BirimiKore Halkın Wonu (₩) (KPW)
Zaman DilimiUTC+9
Telefon Kodu+850
İnternet.kp

Kuzey Kore ülke bilgisi, Kuzey Kore gezi rehberi ve Kuzey Kore vize işlemleri ...

Kuzey Kore Ülke Bilgisi, Kuzey Kore resmî adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Korece: 조선민주주의인민공화국; hanja: 朝鮮民主主義人民共和國; Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk), Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nda bir devlet. Yüzölçümü 120.540 km²'dir. Kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz ile çevrilidir. Başkenti Pyongyang'dır.

Kore İşçi Partisi tarafından yönetilen devletin resmi ideolojisi Marksist-Leninist ve Juche temellerine dayalı sosyalizmdir. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti adıyla 9 Eylül 1948'de kuruldu. 1910-1945 yılları arasında yaşanan Japon işgalinin (Kore Kurtuluş Günü) ve II.Dünya Savaşı'nın sona ermesinin ardından Kore Yarımadası'nın kuzeyi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin güneyi ise Amerika Birleşik Devletleri'nin denetimine girdi ve 38.Kuzey Paraleli'nde ayrılan iki toprak parçasının birleşmesi konusunda anlaşma sağlanamadı.

1948'de Sovyetlerin denetimindeki bölgede sosyalist bir rejim kuruldu. Ancak bu gelişmeler üzerine ABD'nin Güney Kore'ye çıkarma yapması savaş tehlikesi yarattı. 1950 yılında Kore Savaşı başladı. Kuzey Kore Sovyetler Birliği ve Çin'den destek alırken, Güney Kore Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve diğer bazı NATO devletlerinden silah ve para desteği aldı. 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne sebep olan savaş 1953 yılında sona erdi.

Kuzey Kore vizesi; Kuzey Kore vizesi pasaporta işlenmez, ayrı bir belge olarak verilir. Kuzey Kore vizesi için bireysel bir başvuru yapmak söz konusu değil. Türkiye’de büyükelçiliği yok ve dünyada az sayıda ülkede var. Pekin’de yetkililer yolculuktan bir gün önce Kuzey Kore’deki yasaklar ve kurallarla ilgili bir brifing verip kuralların dışına çıkmayacağıma dair belge imzalatırlar.

Kuzey Kore ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Ülkeye sadece devlet turlarıyla yılda yaklaşık 2.000 yabancı gidiyor ve yolda yürümeleri yasak. Tek müttefik olan Çin’den gelen görevli diplomat ve askerler bu sayının dışında. Ülkeyi ziyaret etmek için devletin güvenini kazanmış şirketlerden birine başvurmak durumundasınız. Ülkeye girmeden önce Tur Programların listesi size sunuluyor.

Kuzey Kore ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Ülkemizin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ile ilişkileri sınırlıdır. Ülkemizin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ilişkileri sınırlıdır. Seul Büyükelçiliğimiz Kuzey Kore’ye, Kuzey Kore’nin Sofya Büyükelçiliği ülkemize akreditedir. Dışişleri Bakanlıkları Eylül 2011 tarihinde Ankara’da siyasi istişareler düzenlenmiştir.

Kuzey Kore ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Kuzey Kore Ülke bilgisi danışmanınız.