• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Kuzey Makedonya Ülke Bilgisi, seyahatten önce keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıKuzey Makedonya Cumhuriyeti
BaşkentÜsküp
BaşkanStevo Pendarovski
BaşbakanZoran Zaev
Resmi DillerMakedonca, Arnavutça
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü25.713 km²
Nüfus2,077 milyon (2019)
Para BirimiMakedon Denarı (MKD)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kod+389
İnternet.mk

Kuzey Makedonya Ülke Bilgisi, Kuzey Makedonya gezi rehberi

Makedonya hükümeti, ülkenin isminin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğinin resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı. Hükümet yetkilileri değişikliğin önümüzdeki günlerde Birleşmiş Milletler’e bildirileceğini belirtti. Makedonya'nın "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" adını almasıyla birlikte Yunanistan ve Makedonya arasında yıllardır süregelen isim krizi de resmen son buldu. Ülke, 1991 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ederek Makedonya adını almıştı. Ancak Yunanistan Makedonya ismini kendi kültür ve medeniyet mirası olarak gördüğü ve ülkenin Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan Makedonya ili üzerinde de hak iddia ettiği fikrini savunarak isminin değiştirilmesini talep ediyordu.

Atina ile Üsküp arasında geçen haziran ayında ülkenin isminin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesi konusunda mutabakata varılmıştı. Makedonya parlamentosu 11 Ocak'ta anayasa değişikliğini oylayarak ülkenin isminin değişmesini kabul etmiş, iki hafta sonra da Yunanistan parlamentosu varılan anlaşmayı onaylamıştı. Yunanistan ile yaşadığı isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği ve NATO üyesi olamayan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin önünde böylece bir engel kalmadı. Ülkenin NATO üyeliği bugüne kadar Atina tarafından bloke ediliyordu. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Zernovski sınırlar, havalimanları, gümrük kontrollerindeki tüm eski isimlerin üç gün içinde değiştirileceğini, otomobillerin plakalarında da NMK kısaltmasına yer verileceğini açıkladı. Yaklaşık iki milyon nüfusu bulunan ülkede vatandaşlara yıl sonuna kadar yeni pasaportlar verilecek.

Kuzey Makedonya ülke bilgisi ve vize; Makedonya seyahat eden T. C. vatandaşları, 6 ay içinde 3 aydan fazla kalmamak şartıyla vizeden muaftır. Bu süre içerisinde, amaca yönelik vize almadıkları takdirde çalışmaları ve öğrenim görmeleri yasaktır. Bazı hallerde Makedonya’ya kabul edilmeyerek, aynı uçakla veya bir sonraki seferle geri gönderildikleri yönünde şikayetler alınmaktadır.

Kuzey Makedonya ülke bilgisi; Makedonya Üsküp’te gezilecek o kadar çok yer var ki… Gezilen yerler ile tarihin hemen hemen tüm evrelerine şahitlik edilirken, Üsküp’ün yemyeşil doğası ile ciğerler ve gözler bayram ediyor. Eski ve Yeni Şehir olarak Vardar Nehri’nin ikiye ayırdığı, Şar Dağları’nın karlı zirvelerinin şehri kucaklar gibi dimdik durduğu şehirde bir köprü ile zaman makinesine binmiş gibi.

Kuzey Makedonya ülke bilgi ve ekonomi; Makedonya genel olarak tarım ekonomisine dayanan bir ülkedir. Tarım sektörü GSYİH’nın %11,2’sini oluşturmakta ve aktif nüfusun da % 18,3’ünü içermektedir. Başlıca tarım ürünleri; pirinç, pamuk, tütün ve çeşitli meyvelerdir. Koyun ve keçi besiciliği de bir o kadar önemlidir. Sınırlı kapasitede demir, bakır ve kurşun cevherleri bulunur.

Kuzey Makedonya ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Kuzey Makedonya Ülke bilgisi danışmanınız.