• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Laos Ülke Bilgisi, Dağlar arasında saklı gizemli ülke

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLaos Demokratik Halk Cumh.
BaşkentVientiane
BaşkanThongloun Sisoulith
BaşbakanPhankham Viphavanh
Resmi DillerLaoca
Yönetim ŞekliSosyalist Cumhuriyet
Yüzölçümü236.800 km²
Nüfus7,169 milyon (2019)
Para BirimiKip (LAK)
Zaman DilimiUTC+7
Telefon Kod+856
İnternet.la

Laos ülke bilgisi, Laos gezi rehberi ve Laos vize işlemleri

Laos ülke bilgisi; Laos resmî adı ile Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Başkenti Vientiane. Luang Prabang, Savannakhet ve Pakse diğer büyük şehirleridir. Laos, tek partili sosyalist bir cumhuriyet olarak yönetilir. Batıda Tayland ve Burma, doğuda Vietnam, kuzeyde Çin, güneyde Kamboçya tarafından çevrelenmiştir.

Burma 235 km, Çin 423 km, Vietnam 2.130 km, Kamboçya 541 km ve Tayland'a 1.754 km sınırı vardır. Yüzölçümü 236,800 km2' dir. Laos'ta sıcak ve nemli tropikal iklim egemendir. Mayıs ve Ekim aylarında düşen Muson yağmurları yıllık yağış ortalamasının 2 000 mm'in üzerine çıkmasında en önemli etkendir. Ülkenin güney kesiminde yılın on iki ayı sıcaklık 25 °C'nin altına düşmez. Ülkenin %60'ı tekağaç ve türlerinin egemen olduğu herdem yeşil, seyrek ağaçlı ormanlarla kaplıdır.

Son zamanlarda Laos vizesi kalktı gibi söylentiler var ise de Laos, yakın bir zamanda vizeleri kaldırmak yerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına e-vize uygulamasını getirmiştir. Bölgeye seyahat etmeyi düşünen T.Cumhuriyeti vatandaşlarının kapıda vize, e-vize veya yetkili mercilere bizzat başvuru yaparak vize alması gerekmektedir. Laos vize işlemleri için sorunuz.

Güneydoğu Asya’nın mistik ülkelerinden biri olan Laos yönetim şekliyle, tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzellikleriyle oldukça ilgi uyandırmaktadır. Uzun yıllar Çin kültürünün etkisi altında kalmıştır. 1989 yılında turizme açılan Laos’u baştan sona gezme imkanı bulamasanız da sizlere gezilecek yerleri sıraladık. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Laos vize işlemleri için arayınız.

Dönemin Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith’in 2011 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı sebebiyle İstanbul’da bulunması, bu alana tek örnektir. İki ülke arasındaki ticarî ilişkiler de, siyasî ve kültürel ilişkilere paralel olarak sınırlı düzeyde seyretmektedir. Ticaret hacminin 2000’li yıllardan bu yana oransal olarak çok yüksek düzeyde artış gösterdiği de bir gerçektir.

Laos ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Laos ülke Bilgisi danışmanınız.