• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Lesotho ülke bilgisi, gitmeden sitemizden keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLesotho Krallığı
BaşkentMaseru
KralIII. Letsie
BaşbakanTom Thabane
Resmi DillerSesotho, İngilizce
Yönetim ŞekliAnayasal Monarşi
Yüzölçümü30.355 km²
Nüfus2,108 milyon (2018)
Para BirimiLoti ve Rand (LSL)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+266
İnternet.ls

Lesotho ülke bilgisi, Lesotho gezi rehberi, Lesotho vize işlemleri

Lesotho ülke bilgisi; Lesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrilidir. 1868 yılından Birleşik Krallık'tan bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar Basutoland olarak adlandırılan ve parlamenter monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Maseru'dur. Ülke ismi olan Lesotho 'Sotho dilini konuşan insanların ülkesi' anlamına gelmektedir. Bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar kullanılan isim olan Basutoland ise Basotoluların yaşadığı ülke anlamına gelmekteydi.

Ülkenin Sesotho ve İngilizce olmak üzere iki adet resmi dili mevcuttur. Ülke nüfusunun %99 gibi yüksek bir oranı Sesotho dilini anadili olarak konuşulurken, İngilizce Birleşik Krallık sömürge döneminden kalan bir miras olarak resmi dile ilave edilmiştir. Bu iki dilin haricinde çok az da olsa yerel olarak Zuluca, Xhosaca ve Sephuthi dili konuşulmaktadır.

Lesotho nüfusunun %90 ile çok büyük bir oranı Hristiyan inancına göre yaşamını sürdürmektedir. Hristiyan dinine mensup toplulukların yarısına yakını katolik mezhebine, %40'ı protestan mezhebine göre dini gerekliliklerini yerine getirirken, %10'luk bir kesim ise yerel Afrika Hristiyanlığa inanmaktadır. Ülkede geri kalan %10 nüfus ise Afrika doğa dinlerine inanmakta olup, çok az kişi de İslamiyet'e ve de Hinduizm'e inanmaktadır. Ülke orta genç bir nüfusa sahip olup, 2016 tahmini verilerine göre %51,96'sı 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %5,47'si 65 yaş ve üzerindedir. Şehirde yaşayanların oranı 2015 verilerine göre %27,3 olan ülkede, nüfusun yıllık artış oranı 2016 tahmini verilerine göre %0,3 düzeyindedir.

Lesoto Dışişleri Bakanlığı yakın tarihte 100’den fazla ülkenin vatandaşları için e-Vize uygulamasını getirmiştir. Bu e-Vize seyahat eden kimselerin ülkeye turist olarak veya ticaret amaçlı girmelerine ve Lesoto Krallığında 30 gün (giriş başına) kadar kalmalarına izin vermektedir. Lesoto e-Vizesi başvuru süreci çok basittir ve %100 çevrim içidir. Kolay Vize Danışmanımız size yardımcı olabilir.

Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Lesotho’da ekonomi büyük oranda geçimlik tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nüfusun yarıdan fazlasının yoksulluk sınırının altında yaşadığı ülkede, işsizlik oranları %30’lar civarındadır ve nüfusun yarısına yakınının günlük kazancı günde 1 doların altındadır. Ülke 1.500 dolar sınırının altında kalan kişi başı ortalama geliriyle de, dünyada 152. sıradadır.

Türkiye’nin son yıllarda Afrika kıtası ile ilişkilerini güçlendirmesi, diğer kıta ülkelerinde olduğu gibi Lesotho ile ilişkilerde de olumlu bir hava oluşturmuştur. Bu kapsamda bağımsız STK’lar ile yürütülen projelerin yanı sıra Türkiye Bursları kapsamında ülkemize gelen Lesotholu gençlerin de iki ülke ilişkilerinin gelişmesi noktasında köprü vazifesi görmesi beklenmektedir.

Lesotho ülke bilgisi, Lesotho vizesi nasıl alınır?, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Lesotho ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.