• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Letonya Ülke Bilgisi, gitmeden sitemizden keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLetonya Cumhuriyeti
BaşkentRiga
CumhurbaşkanıEgils Levits
BaşbakanArturs Krišjānis Kariņš
Resmi DillerLetonca
Yönetim ŞekliParlamenter Demokrasi
Yüzölçümü64.589 km²
Nüfus1,92 milyon (2019)
Para BirimiEuro (EUR)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+371
İnternet.lv

Letonya Ülke Bilgisi, Letonya Gezi rehberi ve Letonya vize işlemleri ...

Letonya ülke bilgisi; Letonya ya da resmî adıyla Letonya Cumhuriyeti (Latvijas Republika), Kuzey Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Kara sınırlarını kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda ise Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya ile paylaşmaktadır. Aynı zamanda Letonya, İsveç ile denizden sınırdaştır. Letonya'nın en büyük şehri ve başkenti Riga'dır. 1 Mayıs 2004'ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Yüzölçümü 64.589 km² dir. Letonya'da resmi dil Letonca'dır. Günümüzde bu dil, sadece güney komşusu olan Litvanya ile akrabalık ilişkisi vardır. Yok olan Prusya dili ile de akrabalık bağı vardır. Baltık dili ailesine bağlı olan bu dil Hint-Avrupa dillerindendir. Nüfusunun yarıya yakını Rus olan Letonya'da Rusça da yaygın olarak kullanılmaktadır.

I. Dünya Savaşı'na kadar Rus İmparatorluğu'nun egemenliğinde yaşayan Letonya 18 Kasım 1918 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Letonya II. Dünya Savaşı'nda bir süre Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. 1944 yılında kurulan Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti 1990'lı yıllarda Sovyetler Birliği'nin parçalanmasına kadar bir Sovyet Cumhuriyeti olarak kaldı. 21 Ağustos 1991 tarihinde Letonya SSCB'den bağımsızlığını ilan etti. 2004 yılında da Avrupa Birliği'ne ve NATO'ya üye kabul edildi.

Letonya ülke bilgisi; Letonya Temsilciliği Kolay Vize Başvuru acentasının web sitesine hoşgeldiniz. Web sitemizde Letonya Vizesi hakkında tüm gerekli bilgilere erişebilirsiniz. Her Türk vatandaşı pasaport türü fark etmeksizin Letonya gezi seyahati öncesinde Letonya vize gerekir. Web sitemizde Letonya Vizesi hakkında tüm gerekli bilgilere erişebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.

Letonya ülke bilgisi; Riga gezilecek yerler bakımından çevresindeki şehirlerden daha zengin. Eski kent, güzel eski binalar, yüksek kuleli kiliseler, anıtlar, parklar, kafeler, turistik yerler, eski sokaklar, Riga'da gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Letonya'nın başkenti Riga Avrupa'nın en güzel şehirlerinden birisidir. Avrupa Birliği ülkesi olan Letonya ve Baltıklar'ın en güzel şehirlerinden birisi olan Riga’da, çok farklı sürprizler olacak.

Letonya ülke bilgisi ve vize; Türkiye, Letonya Cumhuriyeti’ni 1925 yılında tanımıştır. Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, 29 Eylül 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Türkiye, Leton turistler tarafından en çok tercih edilen turizm ülkesi konumunda. 2016 yılı ülkemizi ziyaret eden Leton turist sayısı 34 bini aşmış. Letonya'dan ülkemize 2002-2018 yılları arasında yapılan doğrudan yatırımların toplamı 91 milyon Dolar'dır.

Letonya ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Letonya ülke bilgisi danışmanınız.