• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Liberya ülke bilgisi, gitmeden önce sayfadan keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLiberya Cumhuriyeti
BaşkentMonrovia
BaşkanGeorge Manneh Weah
Başkan Yard.Jewel Taylor
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliBaşkanlık - Cumhuriyet
Yüzölçümü111,370 km²
Nüfus4,819 milyon (2018)
Para BirimiLiberya Doları (LRD)
Zaman DilimiGMT
Telefon Kodu+231
İnternet.lr

Liberya ülke bilgisi, Liberya gezi rehberi, Liberya vize işlemleri ...

Liberya ülke bilgisi; Liberya, resmi olarak Liberya Cumhuriyeti; Batı Afrika kıyısında, kuzeybatıda Sierra Leone, kuzeyde Gine, doğuda Fildişi Sahili'ne sınırları bulunan bir ülke. Anlamı "özgürlerin toprağı" olan Liberya, daha önceden köleleştirilmiş Afrika asıllı Amerikalıların özgür çocukları tarafından kurulmuştur. Siyah Afrika'nın sömürge yönetimi görmemiş tek ülkesi ve kıtanın en eski cumhuriyeti olan Liberya, son dönemde iki iç savaşa sahne oldu: Liberya İç Savaşı (1989–1996) ve İkinci Liberya İç Savaşı (1999–2003). İkinci iç savaş, yüzbinlerce insanın göçüne ve ekonominin çökmesine neden olmuştur.

1822 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde serbest bırakılan köleler tarafından kurulan ülkeni ismi, latince kelime olan liber (Türkçe: Özgür) kelimesi baz alınarak oluşturulmuştur. Ülkenin başkenti olan Monrovia'da Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanlarından James Monroe'den esinlenerek oluşturulmuştur.

Liberya'da büyük ölçüde tarım ve demir cevheri ihracatına dayanan, gelişme yolunda bir piyasa ekonomisi yürürlüktedir. Yakın dönemde açık kapı politikasının ve yabancı sermayeye tanınan kolaylıkların katkısıyla sağlanan yüksek ekonomik büyüme hızı, 1980'lerin başında artan ithal petrol maliyetinin ve dünya çapındaki durgunluğun etkisiyle bir yavaşlama sürecine girmiştir.

Liberya vizesi nasıl alınır sorusuna; Liberya’ya seyahat edecek resmi ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. 2014 yılında Gine’de baş gösteren ve Liberya’ya da yayılan Ebola salgınında 3686 kişi hayatını kaybetmiştir. Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Liberya’ya seyahat etmemeleri tavsiye olunur. Liberya vizesi  hakkında Kolay vize danışmanımızdan bilgi alınız.

Liberya gezilecek yerler ve vize; Liberya Ulusal Müzesi, Piso Gölü, yağmur ormanlarını ve Hipopotam, antilop, fil gibi vahşi hayvanları görebileceğiniz Sapo Ulusal Parkı, Mount Nimba, Cece Plajı, Providence adası, Centennial Pavilion Liberya’ da gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ülke içinde gezintiye çıkmadan önce sağlığınız için dikkatli olmalısınız.

Liberya ülke ve vize; Liberya’nın İstanbul Fahri Konsolosluğu Mart 1996’da faaliyete geçmiştir. 2015 yılının ilk 11 ayı itibariyle Türkiye’nin Liberya’ya ihracatı 65.253.182, Liberya’dan ithalatı 1.758.960 ABD USD olmuş ve ikili ticaret hacmi 67.012.142 ABD USD. Liberya’nın İstanbul Fahri Konsolosluğu Mart 1996’da faaliyete geçmiştir. Liberya ve bütün dünya ülke bilgilerini araştır.

Liberya ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Liberya ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.