• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Libya Ülke Bilgisi, Libya ülkesini sitemizden keşfet!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLibya Devleti
BaşkentTrablus
K. BaşkanMuhammed el-Menfi
BaşbakanAbdulhamid Dibeybe
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliÜniter Geçici Hükümet
Yüzölçümü1.759.541 km²
Nüfus6,679 milyon (2018)
Para BirimiLibya dinarı (LYD)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+218
İnternet.ly

Libya ülke bilgisi, Libya gezi rehberi, Libya vize işlemleri ...

Libya ülke bilgisi; Libya (Arapça: ليبيا Lībiyā), Akdeniz kıyısında, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşu olan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Ülkenin adı olan 'Libya', eski Mısırlılar'ın Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir. Sözcük eski Yunanca'ya 'Libya' olarak geçmiştir. Eski resmi adı Libya Sosyalist Halk Cumhuriyeti olan ülke 2011 yılında yaşanan iç savaşla Kaddafi'nin öldürülerek iktidardan düşürülmesinden sonra önce adını sadece Libya olarak kullanmış, 2013 ocağında ise Libya Devleti adını almıştır.

Kaddafi sonrası süreçte kurulan geçici hükümet ve yönetimler ülke genelinde etkinlik sağlayamamış, yaşanan siyasî kaos çatışmaları da beraberinde getirmiş ve ülke giderek bir iç savaşa sürüklenmiştir. Ülke siyasî açıdan halen büyük bir belirsizlik içerisindedir. Ülkedeki bu parçalı yapı siyasî yapının ve dolayısıyla ülkenin istikrara kavuşmasını engellenmektedir. Eylül 2018’de yeniden alevlenen çatışmalar, Libya’nın öncelikle tüm ülke ve uluslararası camia tarafından kabul görecek meşru bir yönetime kavuşması olduğunu açıkça göstermektedir.

Libya ülke bilgisi ve vizesi; Umuma mahsus pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaportu olanlar ise 6 ay içerisinde Libya'ya yapacakları ziyaretlerde, 90 günü aşmamak kaydıyla vizeye tabi değillerdir. Acentamızın vize danışmanı ile irtibat kurun. Vize işleri ve evrak onay işlemleri için iletişim kurunuz.

Libya ülke bilgisi; Libya, Yunan ve Roma medeniyetlerinden taşıdığı izlerle ilgi toplamış ve harika çöl gezilerine ev sahipliği yapmıştır. Libya, gezisinde mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Leptis Magna bir liman kenti kalıntılarıyla doludur, Akdeniz'in en iyi Roma şehir merkezi ünvanına sahip yer geçmiş dönemin mimarisi hakkında bilgiler verir. Libya ülke detaylı işlemler için arayınız.

Türkiye ile Libya arasında köklü tarihî tecrübelere dayanan güçlü ilişkiler mevcuttur. 16. yüzyılın ortalarından 1911 yılındaki İtalyan işgaline kadar yaklaşık üç buçuk asır Osmanlı Devleti’nin kontrolünde kalan, ortak inanç, tarih ve kültür değerlerine sahip olduğumuz bu coğrafya ile olan iyi ilişkilerimiz her iki ülkenin bağımsızlığını kazanmasının ardından da bu yönde süregelmiştir.

Libya ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Libya ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.