Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Litvanya ülke bilgisi, gitmeden sitemizden keşfedin !

Litvanya Ülke Bilgisi

Litvanya ülke bilgisi; Litvanya (Litvanca: Lietuva), resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti (Litvanca: Lietuvos Respublika), Kuzey Avrupa'da bulunan, üç Baltık devletinden biridir. Ülkede yerleşim daha çok Baltık Denizi boyunca yoğunlaşmıştır, kuzeyden Letonya, güneydoğudan Beyaz Rusya ve Polonya, batısındansa Rusya egemenliğindeki Kaliningrad ile sınır komşusudur. Deniz aşırı olaraksa; Baltık Denizi'nin karşısında bulunan İsveç'le komşudur. Ülkenin nüfusu yaklaşık üç buçuk milyondur. En büyük kenti ve başkenti Vilnius'tur. 11 Mart 1990'da, yayınlanan ulusal bir deklarasyonla Litvanya Sovyetler Birliği'nden ayrıldığını açıkladı ve bağımsızlığını ilan etti. Litvanya, yabancı dil bilme düzeyinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Nüfusun %90'ı en az bir yabancı dil; %50'si ise iki yabancı dil konuşabilmektedir. Ülkede en popüler yabancı diller Rusça ve İngilizce'dir. Yüzölçümü 65.300 km².

Litvanya ülke bilgisi ve vizesi; Özel pasaport veya hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Litvanya‘ya vizesiz giriş yapabilirler (6 ay içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile). Ulusal pasaport sahiplerine uygulanacak vize için başvuruda Konsolosluğa sunulması gereken belgeler aşağıda belirtilmiş olup, seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

Litvanya ülke bilgisi; Litvanya gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazıda Litvanya şehirleri, hava durumu, vizesi, üniversite, konumu, gece hayatı, gezilecek yerleri, uçak biletleri ve Erasmus hakkında bilgi. Bozulmamış doğası ve sahilleri, arnavut kaldırımlı barok kentleri, tarihi, eğlencesi, eğitimi ve yemekleriyle, güzel Litvanya gezi için ideal bir ülke.

Litvanya ülke bilgisi ekonomi, 2016 yılında Litvanya’ya ihracatımız 259 milyon Dolar, Litvanya’dan ithalatımız 281 milyon Dolar olmak üzere ticaret hacmimiz 540 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2015 yılına kıyasla % 0,9’luk bir düşüşe tekabül etmektedir. 30 Haziran 2017 tarihi itibariyle ülkemizde 35 Litvanya sermayeli şirket faaliyet gösterir.

turkiye-litvanya-iliskileri

Litvanya ülke bilgisi ve vize; 17 Eylül 1930 tarihinde Türkiye ve Litvanya arasında “Dostluk Anlaşması” imzalanmıştır. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Türkiye ile Litvanya arasındaki diplomatik ilişkiler 3 Eylül 1991 tarihinde yeniden tesis edilmiştir. Türkiye ile Litvanya ikili ticaret hacmi 2016 yılında 539 milyon ABD USD olarak gerçekleşmiştir.

turk-hava-yollari

Litvanya ülke bilgisi ve uçak bileti; İstanbul ile Vilnius arasında THY’nın Pazartesi, Çarşamba ve Pazar gidiş; Salı, Perşembe ve Cumartesi dönüş olmak üzere direkt, duraklamasız uçuşları var. Tallinn duraklamalı THY İstanbul-Vilnius uçuşları ise Salı, Perşembe ve Cumartesi gidiş; Pazartesi, Çarşamba ve Pazar dönüş şeklinde ve 5,5 saat sürüyor.

radisson-vilnius

Litvanya ülke bilgisi; Litvanya otelleri ve Litvanya otel fiyatları ile ilgili tüm detaylar. Ödeme kolaylıklarından faydalanarak hemen Vilnius Nerede Kalınır. Old Town ile şehir merkezi iç içe geçmiştir bu yüzden bu bölgelerde konaklama imkânınız daha fazladır ve bütçenize uygun otel bulma olanağınız daha fazladır.


Litvanya Vizesi, Litvanya ülke hakkında, Litvanya ticari vizesi, Litvanya bayrağı, Litvanya ekonomisi, Litvanya başkenti, Litvanya- Türkiye ilişkileri, Litvanya uçak bileti, Litvanya otel konaklaması, Litvanya ulaşım, Litvanya nasıl gidilir, Litvanya idari yapı, Litvanya komşuları, Litvanya gece hayatı, Litvanya nüfus yapısı, Litvanya yönetim şekli, Litvanya'da etnik gruplar, Litvanya Ankara Büyükelçiliği, Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Litvanya hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Litvanya Turizm ve gezilecek yerler.

Hemen ARA