• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Litvanya ülke bilgisi, Kadınların yönettiği ülkeyi keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLitvanya Cumhuriyeti
BaşkentVilnius
CumhurbaşkanıGitanas Nausėda
BaşbakanIngrida Šimonytė
Resmi DillerLitvanca
Yönetim ŞekliParlamenter Demokrasi
Yüzölçümü65.300 km²
Nüfus2,794 milyon (2020)
Para BirimiEuro (EUR)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kod+370
İnternet.lt

Litvanya ülke bilgisi, Litvanya gezi rehberi ve Litvanya vize işlemleri ...

Litvanya ülke bilgisi; Litvanya (Litvanca: Lietuva), resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti (Litvanca: Lietuvos Respublika), Kuzey Avrupa'da bulunan, üç Baltık devletinden biridir. Ülkede yerleşim daha çok Baltık Denizi boyunca yoğunlaşmıştır, kuzeyden Letonya, güneydoğudan Beyaz Rusya ve Polonya, batısındansa Rusya egemenliğindeki Kaliningrad ile sınır komşusudur. Deniz aşırı olaraksa; Baltık Denizi'nin karşısında bulunan İsveç'le komşudur. Ülkenin nüfusu yaklaşık üç buçuk milyondur. En büyük kenti ve başkenti Vilnius'tur. 11 Mart 1990'da, yayınlanan ulusal bir deklarasyonla Litvanya Sovyetler Birliği'nden ayrıldığını açıkladı ve bağımsızlığını ilan etti. Litvanya, yabancı dil bilme düzeyinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Nüfusun %90'ı en az bir yabancı dil; %50'si ise iki yabancı dil konuşabilmektedir. Ülkede en popüler yabancı diller Rusça ve İngilizce'dir. Yüzölçümü 65.300 km².

Uluslararası finans araştırmalarına göre Litvanya Avrupa'nın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahiptir. Litvanya; NATO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'ne üyedir. Ülke, Avrupa Birliği'ne 21 Aralık 2007'deki Schengen Antlaşması'yla tam üye olmuştur.[3] 2009'da, Vilnius Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Tarihte "Litvanya" ismine ilk rastlanılan tarih olan 1009 yılının bininci yıl dönümü, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır. 1 Ocak 2015'te Euro resmi para birimi olarak benimsenmiş ve Eurozone'a dahil olan 19. ülke olmuştur.

Litvanya ülke vizesi; Özel pasaport veya hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Litvanya‘ya vizesiz giriş yapabilirler (6 ay içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile). Ulusal pasaport sahiplerine uygulanacak vize için başvuruda Konsolosluğa sunulması gereken belgeler aşağıda belirtilmiş olup, seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

Litvanya ülke bilgisi; Litvanya gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazıda Litvanya şehirleri, hava durumu, vizesi, üniversite, konumu, gece hayatı, gezilecek yerleri, uçak biletleri ve Erasmus hakkında bilgi. Bozulmamış doğası, arnavut kaldırımlı barok kentleri, tarihi, eğlencesi, eğitimi ve yemekleriyle, Litvanya gezi için ideal bir ülke.

Litvanya ülke; 17 Eylül 1930 tarihinde Türkiye ve Litvanya arasında “Dostluk Anlaşması” imzalanmıştır. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Türkiye ile Litvanya arasındaki diplomatik ilişkiler 1991 tarihinde yeniden tesis edilmiştir. Türkiye ile Litvanya ikili ticaret hacmi 2016 yılında 539 milyon ABD USD olarak gerçekleşmiştir.

Litvanya ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Litvanya ülke bilgisi danışmanınız.