• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Lübnan Ülke Bilgisi, gitmeden sitemizden keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLübnan Cumhuriyeti
BaşkentBeyrut
BaşkanMişel Avn
BaşbakanHasan Diyab
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü10.452 Km²
Nüfus6,849 Milyon (2018)
Para BirimiLübnan Lirası (LBL)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+961
İnternet.lb

Lübnan Ülke Bilgisi, Lübnan Gezi rehberi ve vize işlemleri

Lübnan ülke bilgisi; Lübnan Cumhuriyeti, (Arapça: الجمهورية اللبنانية, El cumhuriyyet'ül Lübnaniyye) Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi. Başkenti Beyrut'tur. Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Yüzölçümü 10.452 km², nüfusu 4.224.000'dir. Lübnan'ın ulusal ve resmî dili Arapça'dır. Lübnan, karışık dini yapıya sahip bir devlet olmasına rağmen sosyal yapının gerektirdiği politik dengenin kurulmasıyla, Orta Doğu'nun en düzenli ve yaşam koşulları oldukça uygun olan ülkelerinden biri idi. Lübnan'ın nüfusu tahminen 6.185.000'dür (2016). Lübnan %93 Arap nüfusuyla etnik açıdan homojen bir ülkedir. Araplar; Lübnanlı Arapları, Filistinli mültecileri, Suriyelileri ve başka göçmen Arap cemiyetleri de içine alır.

İç savaştan önce Lübnan'da Hıristiyanların ve Müslümanların sayısı hemen hemen eşitti. Şimdi Müslümanlar çoğunlukta ve Müslüman nüfus içinde de artık Şiiler çoğunlukta. Halkın tahminen %54'si Müslüman, %40.4'u Hristiyan, %5.6'ü ise Dürzi. Fakat 1932 yılından beri nüfus sayımı yapılmadığından ve halkın dini kimliği sorulmadığından ve Lübnan İç Savaşından dolayı oluşan göç ve demografik değişiklikten, dolayı Hıristiyanların sayısı hızla azalmıştır ve Müslümanların (özellikle Şiilerin) sayısı hızla artmıştır. Hıristiyanlar hem nüfus ve hem de oran olarak azalmaya devam etmektedir. 1975'te %67 olan şehirleşme oranı, iç savaş sırasında yaşanan büyük nüfus hareketliliği neticesinde 2008'de %87'ye ulaşmıştır. 1932'deki sayıma göre nüfusuyla 161.947 olan Beyrut, bugün iki milyona yaklaşan nüfusuyla Lübnan'daki tüm mezheplerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline dönüşmüştür.

Lübnan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilmektedir. Boykot Yasası gereği, pasaportlarında İsrail’e giriş-çıkış damgası bulunan kişilerin ülkeye girişlerine izin verilmemektedir. Pasaportta İsrail vizesi veya giriş çıkışı damgası bulunması durumunda Lübnan gümrük polisi ülkeye girişinize izin vermeyebilir. Lübnan vize işlemleri hakkında bilgi alınız.

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, Dünya’nın en eski şehirlerinden bir tanesidir. Yaklaşık 5000 yıllık tarihi ile dikkatleri çeken Beyrut aynı zamanda büyük bir liman kenti olarak da adından söz ettiriyor. Beyrut, ülkenin yaşadığı iç savaş zamanlarında büyük hasar görmüş olsa da yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde tarihin canlı tanığı olmanın verdiği hissin tadını çıkarabilirsiniz. Lübnan vize işlemleri için arayınız.

İki ülke arasında olumsuz seyreden ilişkiler 1990’ların sonlarından itibaren başta güvenlik ve strateji alanlarında karşılıklı atılan adımlarla olumlu bir sürece girmiştir. Özellikle 2004 yılında dönemin Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin Türkiye’yi ziyareti esnasında imzalanan antlaşmaların ardından iki ülke arasındaki ilişkiler üst düzey ziyaretlerle gelişerek devam etmiş, sosyal, kültürel ve ekonomik alana yansımıştır.

Lübnan ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Lübnan ülke Bilgisi danışmanınız.