• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Lüksemburg ülke bilgisi, yaşanacak cennet gibi ülke

ÜLKE KÜNYESİ

AdıLüksemburg Büyük Dükalığı
BaşkentLüksemburg
Büyük DükaDük Henri
BaşbakanXavier Bettel
Resmi DillerLüksemburgca, Almanca
Yönetim ŞekliDemokrasi
Yüzölçümü2.586 km²
Nüfus613.894 (2019)
Para BirimiEuro (EUR)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kod+352
İnternet.lu

Lüksemburg Ülke Bilgisi, Lüksemburg vize işlemleri ...

Lüksemburg ülke bilgisi; Lüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı (Lüksemburgca: Groussherzogtum Lëtzebuerg, Fransızca: Grand-Duché de Luxembourg, Almanca: Großherzogtum Luxemburg), Batı Avrupa'da denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. Başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg'dur. Lüksemburg'un nüfusu yarım milyonun biraz altında ve yüzölçümü yaklaşık olarak 2.586 km². Ülkede parlamenter temsilî demokrasi ile birlikte anayasal krallık sistemi vardır. Grandük unvanını taşıyan bir monark tarafından yönetilir. Eski dönemlerden günümüze ayakta olan en büyük Dükalığı'dır.

Ülke son derece gelişmiş bir ekonomiye sahiptir ve kişi başına düşen millî gelir ortalamasında IMF ve Dünya Bankası verilerine göre birinci sırada yer alır. Tarihî ve stratejik önemi kurulduğu Roma dönemine dek uzanır. Lüksemburg; Avrupa Birliği'nin, NATO'nun, OECD'nin, Birleşmiş Milletler'in, Benelüks Topluluğu'nun ve Batı Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerindendir. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük yerleşim birimi olan Lüksemburg, Avrupa Birliği ile ilgili pek çok sayıda kurum, kuruluş ve dairenin genel merkezliğine ev sahipliği yapmaktadır. Lüksemburg, Roma ve Cermen kültürlerinin kesiştiği bir noktada yer alır ve bu iki uygarlığın da ülkenin kültürel yapılanmasında büyük payı vardır. Lüksemburgça, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç resmî dilin bulunduğu ülke laik bir devlet yapılanmasına sahip olsa da Lüksemburg halkının büyük çoğunluğu Roman Katolik Kilisesi'ne bağlıdır.

Lüksemburg vize işlemleri için VFS başvuru merkezinden ve Danışmanımızdan bilgi alabilirsiniz. Kolay vize sitesi, Lüksemburg Büyük Dükalığı'na ziyaretler için Lüksemburg Vizesi almak isteyen Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar uzun ve kısa vizeler için prosedürler hakkında bilgi sağlamaktadır.

Lüksemburg ülke bilgisi; Lüksemburg Gezilecek Yerler. Lüksemburg dünyanın en düzenli ve bakımlı kentlerinden birini yansıtır. Kent yüksek ve alçak olarak iki bölüme ayrılmıştır. Ville Haute denilen bölüm eski kenti, Ville Basse ise nehir kıyısını kapsar. Kenti eski şehirden gezmeye başlanabilir. Gezi anında birçok park, bahçe bulunur.

Lüksemburg ülke bilgisi; İkili ilişkilerimiz 1987 yılında Lüksemburg Büyükelçiliğimizin faaliyete geçmesiyle birlikte ivme kazanmıştır. Lüksemburg’un Ankara Büyükelçiliği de 29 Kasım 2011 tarihinde açılmıştır. Lüksemburg’dan 2016 yılında yaklaşık 5 bin (4.831) turist ülkemizi ziyaret etmiştir. Detaylar için Bakanlık sitesi bilgi alınız.

Lüksemburg ülke bilgisi, Lüksemburg vizesi nasıl alınır?, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vize, İngiltere Vize, İspanya Vize, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Lüksemburg ülke bilgisi danışmanınız.